Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 5207
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Reanimowanie pamięci o sowieckiej agresji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 17 września 2008, 17:36
Aktualizacja: Czwartek, 18 września 2008, 8:33
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilku przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz młodzieżowych środowisk prawicy przeszło w środę po śródmieściu Jeleniej Góry rozdając ulotki przypominające o 69. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. – Nie chodzi tu o rozdrapywanie przeszłości, ale o odtwarzanie zatartej pamięci – tłumaczyli uczestnicy akcji. Pierwszej tego typu w Jeleniej Górze.

Organizatorów - wśród nich Oliwera Kubickiego, prezesa Stowarzyszenia Stop Korupcji i lidera prawicowej młodzieży, który wpadł na pomysł takiego „uczczenia” rocznicy - nie zniechęcił jesienny ziąb i siąpiący deszcz. Punktualnie o godz. 16 ruszyli z placu Ratuszowego. Najpierw rozdawali ulotki na ulicy Długiej, później przeszli traktem śródmiejskim aż pod pomnik Pamięć i Niepodległość. Tu Ireneusz Łojek, radny z Prawa i Sprawiedliwości złożył symboliczną wiązankę kwiatów.

- Czy pamięta pan/ pani, co stało się dokładnie 69 lat temu? – takie pytanie zadawali uczestnicy akcji. Nie wszyscy pamiętali. Zdarzyło się kilka razy, że zaczepiani byli przekonani, że ulotkami przypominającymi o agresji sowieckiej, reklamuje się jakiś towar. – Dziękuję, ale nie skorzystam – odpowiadali.

Wśród obdarowanych ulotką była Elżbieta Rzemińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. – Pani dyrektor, proszę o tamtych wydarzeniach mówić uczniom – usłyszała od jednej z organizatorek. Ale 69. rocznica napaści sowietów na Polskę nie jest wydarzeniem pamiętanym. O ile 1 września zawsze jest akcentowany jako dzień, kiedy wybuchła II Wojna Światowa, o tyle wydarzenia związane z „IV rozbiorem” Rzeczpospolitej, wciąż są przemilczane.

- To coraz bardziej zapomniana rocznica, a jest równie ważna jak pierwszy września – mówi Ireneusz Łojek, który nie ukrywa, że część zaczepionych na ulicy ludzi nawet nie chciała zapoznać się z treścią ulotek. – Pamięć historyczna to pięta achillesowa. Przez lata była prowadzone zacieranie pamięci Polaków o historii. A naród, który własnej historii nie pamięta, nie ma prawa bytu – podkreślił nasz rozmówca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~maria 17-09-2008 18:14
Brawo! Pogoda was nie odstraszyła? Szacunek:)
NICpoŃ 17-09-2008 18:31
Jak zwykle TŁUMY uczetników:( Uważam jednakże podejmowanie takich działań za jak najbardziej słuszne. Data 17 września, jest zwłaszcza dla ludzi pochodzących ze wschodnich kresów II Rzeczpospolitej, dniem początku ich tragedii, ucieczek i pozostawienia własnych domostw. O takich trudnych chwilach naszej historii należy pamiętać i dlatego dla organizatorów (mimo, że nie jestem miłośnikiem PiS, a zwłaszcza OliweraK.) - szacun. Aż szkoda, że władze miasta, historię Polski pomijają milczeniem. O ile mieszkańcy Jelonki (w tym i ja) w większości byli jeszcze w pracy, o tyle postawa władz dziwi i zastanawia. PS. A gdzie się podziali radni Mróz, Leszczyk & company?
~ 17-09-2008 18:37
Te ulotki są tak przydatne jak te zrzucone przez Anglików podczas IIWŚ. Nie podoba mi się, że ktoś wybija się politycznie na nieszczęsnej historii Polski. Tu nie chodzi o pamięć, a o szum medialny i stołki.
~ 17-09-2008 18:40
Buhaha moja mama na zjeciu jaka przestraszona
~pisuar 17-09-2008 19:33
Nie chodzi tu o rozdrapywanie przeszłości, ale... o bicie piany i kreowanie siebie. Niestety żałosne - byłem akurat na mieście i widziałem... kilku (dokładnie 5) śmiesznych facecików wierciło się w miejscu na Placu Ratuszowym jakby wypatrywali ubikacji miejskiej;-)
bryŻid bardot 17-09-2008 19:40
Temu w płaszczu popelinowym brakuje tylko reklamówki z Aldika...
~brat 17-09-2008 19:44
Każda okazja jest dobra aby się pokazać,zdobyć punkty do"drabiny" miejskiego lub partyjnego awansu,nie znam P.Lojka,nie wiem kim jest,ale przez ten "patriotyczny"spacer już Go poznałem.Czy nie o to chodzilo?.A o 17 września pamiętam,i wiem że taką pamięć mają nuczyciele historii,i dobrze że historię poznaje się w szkole...uliczna edukacja budzi zawsze podejrzenia/jak wyżej/,bo zwykle czemu innemu służy.!
~ciekawski 17-09-2008 19:49
nie widze tam mroza, leszczyka i zabrzanskiego - ciekawe, ktorego 1 miejsce na liscie pis w jednym z okregow zajmie oliwerek k.?
~piotr58 17-09-2008 19:52
no i PiS się "pokazał"!!(czytaj pan Łojek)... Liderzy "młodzieżowych środowisk prawicy" również wyglądali imponująco.....
~ 17-09-2008 20:27
~Sabath 17-09-2008 20:43
Szacunek dla was za to że specjalnie staliście w mrozie i deszczu po to aby uczcić ten dzień i przypomnieć wszystkim przechodniom o 69. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę brawo! i tak dalej trzymać prawdziwy polak powinien wiedzieć o historii i powinno się tak pouczać młodzież i dzieci i dorosłych którzy o tym dniu nie pamiętają
Riposta 17-09-2008 21:25
Jaka może być przyszłość Narodu, który nie szanuje własnej przeszłości... Smutne jest to, że sami Polacy niszczą pamięć o tych, którym zawdzięczają wszystko. ***, a jaka to różnica kto rozdaje ulotki? Ech...
~syn kresowianki 17-09-2008 21:31
Reanimować to można pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, a nie oczywistych faktów. Ciekawe ilu z tych smutnych panów wie, kiedy umarł Jan Paweł II? Dziwię się Panu Konradowi, że zgodził się za darmo służyć za fotografa, a swoją drogą, to moja mama mniej się pogodziła z przymusowymi robotami w III Rzeszy jak z pozostawionym majątkiem w Brodach...
~_ojdiridirachciach___ 17-09-2008 22:18
Zawsze gonię kolesi wtykających ulotki z reklamami jakiegoś badziewia :)
~lulz 17-09-2008 23:24
eh ludzie ludzie. wam dogodzic. cokolwiek sie dzieje w tym miescie, zawsze widzicie w tym tylko "chęć zaistnienia", "żądzę stołków" i "bicie piany"...
~szkoda słów 18-09-2008 0:00
Panie Łojek..jako radny dlaczego zamyka się Pan przed ludźmi?powinien Pan na swoim terenie być wzorem...a tak dzieli się Pan płotami,własnością ziemi..itd...to śmieszne.Przez tyle lat nie było problemów,dzieci biegały do siebie między budynkami..co dzieje się takiego,że człowiek człowiekowi jest wilkiem?Dzieci patrzą na siebie przez ogrodzenia....czy o taką Polskę Panu chodzi?podzieloną na grunty własności,płoty itd....Mam nadzieję ,że starczy Panu cierpliwości na tłumaczenia dla dzieci,które nie zrozumieją,że w tym określonym miejscu jest teren prywatny i śmietnik prywatny... Dla nas dorosłych jest to żałosne i nie powiem,że śmieszne.
~Trzy grosze... 18-09-2008 0:25
Popieram komentarz Riposta, jestesmy smutnym narodem, szkalujemy wszystko i wszystkich, wszedzie dopatrujemy sie dziury w calym!!! Kto z krytykujacych pamietal dzis o tym fakcie historycznym , o ktorym jeszcze nie tak dawno nie wolno bylo wspomniec uczniom w szkole? Czy ktorys z krytykujacych zrobil cokolwiek aby przypomniec to wazne wydarzenie? Nie! Wiec dobrze, ze znalazl sie ktos inny, kto postanowil o tym nam( mnie rowniez) przypomniec! Tradycje, wierzenia, historia naszego narodu to nasze korzenie, bez tych korzeni bedziemy bardzo slabym narodem, tak jak drzewo bez korzeni...
~zniesmaczona 18-09-2008 8:34
Przykro mi, gdy za każdym razem, jesli tylko na Jelonce ukaze się jakakolwiek wzmianka o Oliwerze, czytam tyle złośliwych komentarzy. Zazdrośnicy! Zróbcie coś sami, potem krytykujcie.
~Łojek opamiętaj się! 18-09-2008 9:10
Drogi Łojek. Czymżeś się pan zasłużył dla Jeleniej Góry! Proszę o listę. Łażenie po ulicach dla zdobycia poklasku u niestety coraz mniejszej, wymierającej grupy nie jest dla pana interesem. Chyba popełnił pan błąd. Gdybyś Pan pojawił się 1 września z ulotkami i 17 września także to śmiałbym powiedzieć: no ten Łojek zna historię i podchodzi do niej uczciwie a tak przyznaję rację tym, że robisz Pan tylko hałas wokół własnej osoby. Przykre jest to, że Jelonka, która chce być znaczącym medium na rynku medialnym nie zauważa tego typu zagrań polityków. Chcecie panowie i panie z Jelonki być poważnie traktowani to bądźcie niezależni.
~patriota 18-09-2008 9:11
tania, bezpieczna, obłudna szopka!
~wróżka 18-09-2008 9:24
Wojna dla mnie to opowiadania babć i dziadków,którzy przeżyli ją.Według ich oceny więcej krzywd doznali od sowietów po 17 września 1939 roku.Tę przemilczaną historię należy wskrzesić.Tak jak hitlerowcy tak i sowieci w zależności od wychowania i kulturynabytej w domu zachowywali się w czasie okupacji Polski.Rozkaz to rozkaz ale na rozkazy gwałcić kobiety i mordować a później wieszać zwłoki tych kobiet i bezcześcić ich łona wbijając w nie noże.To skąd biorą się takie czyny bestialskie? Okupywanym krajom nie jest łatwo żyć.Powinniśmy robić również marsze w obronie ludzi z Iraku,Afganistanu i innych narodów uciskanych przez Władców tego świata.
~no właśnie... 18-09-2008 10:24
czekam, aż pis (i młody oli) zorganizuja marsz w intencji wycofania okupacyjnych wojsk polskich z iraku i afganistanu... odwagi brak?
~~~ 18-09-2008 13:56
Wspaniała strona,tylu idiotów nieczęsto się spotyka.Ciesz się jeden z drugim,że nie musiałeś tego przeżywać.Ucz się historii.Brawo panie Łojek i pozostali.Nie przejmujcie się pacanami,tych na stronach Jelonki nie brakuje!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group