Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 9717
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Reanimowanie pamięci o sowieckiej agresji

Środa, 17 września 2008, 17:36
Aktualizacja: Czwartek, 18 września 2008, 8:33
Autor: TEJO
JELENIA  GÓRA: Reanimowanie pamięci o sowieckiej agresji
Fot. TEJO
Kilku przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz młodzieżowych środowisk prawicy przeszło w środę po śródmieściu Jeleniej Góry rozdając ulotki przypominające o 69. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. – Nie chodzi tu o rozdrapywanie przeszłości, ale o odtwarzanie zatartej pamięci – tłumaczyli uczestnicy akcji. Pierwszej tego typu w Jeleniej Górze.

Organizatorów - wśród nich Oliwera Kubickiego, prezesa Stowarzyszenia Stop Korupcji i lidera prawicowej młodzieży, który wpadł na pomysł takiego „uczczenia” rocznicy - nie zniechęcił jesienny ziąb i siąpiący deszcz. Punktualnie o godz. 16 ruszyli z placu Ratuszowego. Najpierw rozdawali ulotki na ulicy Długiej, później przeszli traktem śródmiejskim aż pod pomnik Pamięć i Niepodległość. Tu Ireneusz Łojek, radny z Prawa i Sprawiedliwości złożył symboliczną wiązankę kwiatów.

- Czy pamięta pan/ pani, co stało się dokładnie 69 lat temu? – takie pytanie zadawali uczestnicy akcji. Nie wszyscy pamiętali. Zdarzyło się kilka razy, że zaczepiani byli przekonani, że ulotkami przypominającymi o agresji sowieckiej, reklamuje się jakiś towar. – Dziękuję, ale nie skorzystam – odpowiadali.

Wśród obdarowanych ulotką była Elżbieta Rzemińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. – Pani dyrektor, proszę o tamtych wydarzeniach mówić uczniom – usłyszała od jednej z organizatorek. Ale 69. rocznica napaści sowietów na Polskę nie jest wydarzeniem pamiętanym. O ile 1 września zawsze jest akcentowany jako dzień, kiedy wybuchła II Wojna Światowa, o tyle wydarzenia związane z „IV rozbiorem” Rzeczpospolitej, wciąż są przemilczane.

- To coraz bardziej zapomniana rocznica, a jest równie ważna jak pierwszy września – mówi Ireneusz Łojek, który nie ukrywa, że część zaczepionych na ulicy ludzi nawet nie chciała zapoznać się z treścią ulotek. – Pamięć historyczna to pięta achillesowa. Przez lata była prowadzone zacieranie pamięci Polaków o historii. A naród, który własnej historii nie pamięta, nie ma prawa bytu – podkreślił nasz rozmówca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
596
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group