Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2329
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ratownicy na piątkę

Poniedziałek, 4 grudnia 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Ratownicy na piątkę
Fot. Angelika Grzywacz
Zadymione pomieszczenia, ranni, których należało ewakuować z miejsca zdarzenia i wiele innych sytuacji krytycznych.

Tym zadaniom musieli sprostać uczniowie klasy 2 b z Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. Na szczęście były to tylko szkolenia prowadzone przez Straż Pożarną.

Grupa trzydziestu osób na początku przysłuchiwała się wykładowi prowadzonemu przez starszego aspiranta Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Piotra Wincentego, który zajmuje się szkoleniem medycznym pracowników.

Wincenty przedstawił młodzieży, w jaki sposób zachować się podczas pożaru i jak można pomóc ewentualnym ofiarom zdarzenia.
– Jest to już drugie tego typu szkolenie – mówi starszy aspirant Piotr Wincenty. – Najważniejsze jest pokazanie, że nie każdej sytuacji należy się bać. Czasami taka pierwsza pomoc może uratować komuś życie. Z drugiej strony niezbędne jest oczywiście przekazanie im informacji, w jaki sposób tej pomocy udzielać. Często można, bowiem, zaszkodzić, jeśli próbujemy ratować kogoś na własna rękę nie mając o tym zielonego pojęcia – wyjaśnił.

Klasa II b z tego gimnazjum takie zajęcia będzie miała przez cały rok szkolny. Ostatnio uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia czy niebezpieczeństwa niesie ze sobą jesień. We czwartek szkolenie dotyczyło sytuacji krytycznych w szkole.
– Uczyliśmy się, jak ewakuować rannych na desce z miejsca wypadku – mówi Michał Zacharczuk z klasy II b.

Poza tymi informacjami odbyły się również szkolenia praktyczne. Nie obyło się bez śmiechu i zabawy. Gimnazjaliści uczą się przez formę zabawy – mówi Piotr Wincenty. To jest bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób przyswajają sobie naprawdę sporo informacji.

Młodzież miedzy innymi uczyła się chodzić w miejscach zadymionych, do czego posłużyły im korytarze szkolne, po których poruszali się w maskach zasłaniających oczy i twarz.
Poza klasą II b w szkoleniu udział bierze jedna dodatkowa grupa, która poznaje zasady udzielania pierwszej pomocy. Nad akcją czuwała wicedyrektor gimnazjum, Agnieszka Mołodowska. Szkolenie cieszy się sporym uznaniem.

– Takie zajęcia są nam bardzo potrzebne – mówiły Anna Dziubek i Agnieszka Wis. Do tej pory nie wiedzieliśmy, jak zachować się w miejscach zadymionych czy zapiąć np. osobę, którą należy przenieść na desce.
Następne szkolenie gimnazjalistów strażacy zapowiadają na styczeń. Uczniowie dowiedzą się, jak zachować się na zamarzniętych akwenach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group