Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6807
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Raj dla czytelników i turystów

Piątek, 31 sierpnia 2007, 0:00
Autor: ROB
Jelenia Góra: Raj dla czytelników i turystów
Fot. ROB
Będzie nowoczesna czytelnia, powiększy się księgozbiór.

Prace przy przebudowie Grodzkiej Biblioteki Publicznej idą pełną parą. Budynek jest już w stanie surowym, robotnicy wzięli się za wykańczanie wnętrz.

– Potrzeba jeszcze m.in. zamontować windę, instalację centralnego ogrzewania – wymienia Marcin Zawiła, dyrektor biblioteki. – Pracy jest sporo, ale jestem dobrej myśli.

Książnica Karkonoska, bo tak będzie nazywała się biblioteka po remoncie, będzie największym tego typu obiektem w Jeleniej Górze. Na parterze ma być rejestracja czytelników i zwrot książek. Pierwsze piętro zajmie informatorium, wypożyczalnia naukowa i beletrystyczna. Znają się tam też zbiory multimedialne. Na drugim piętrze będą stanowiska z dostępem do internetu, czytelnie czasopism i książek oraz czytelnia czasopism regionalnych. Będzie też pokój do pracy grupowej. - To ułatwienie dla studentów, którzy często wspólnie opracowują jakiś temat – mówi Marcin Zawiła. – Będą mogli swobodnie rozmawiać. W ogólnej czytelni by przeszkadzali innym.

Na najwyższym, trzecim piętrze, znajdzie się biblioteka dziecięco-młodzieżowa. Obok niej powstaną sale wystawowa oraz konferencyjna oraz oszklony taras widokowy. Ale to nie wszystko. W podziemiach przygotowywana jest sala spotkań. Pomieszczenie to przypomina amfiteatr. – Będą tu wyświetlane prezentacje multimedialne, spotkania z artystami – planuje Marcin Zawiła.

W starej części biblioteki, także remontowanej, powstaną biura pracowników administracji, mała sala konferencyjna. Do pomieszczenia przy wejściu natomiast ma być przeniesiona informacja turystyczna.
- Przedstawiłem taką propozycję miastu, mam nadzieję, że władze się zgodzą – mówi Marcin Zawiła. Dyrektor liczy, że to przyciągnie do Książnicy Karkonoskiej wycieczki z Niemiec. – W informacji turyści kupią wydawnictwa związane z regionem. Ciekawscy będą mogli dowiedzieć się więcej np. w czytelni – mówi.

Budowa książnicy zakończy się na początku przyszłego roku. Inwestycja ma kosztować 12,4 mln złotych, z czego ponad 7 milionów to dotacja z Unii Europejskiej. Po wybudowaniu książnicy zwiększy się liczba stanowisk komputerowych z 3 do 30, miejsc czytelniczych z 20 do 150. Powiększy się też księgozbiór z otwartym dostępem dla czytelników, z 20 do 80 tysięcy woluminów.

Na razie czytelnicy muszą uzbroić się w cierpliwość. Do końca budowy Książnicy Karkonoskiej, nieczynna będzie wypożyczalnia ogólna, czytelnia i czytelnia regionalna. Można korzystać z Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej przy ul. Wojska Polskiego 65, oraz z czytelni czasopism, która funkcjonuje w filii nr 1 przy ul. 1 Maja 68. Dyrekcja biblioteki natomiast mieści się w Domu Nauczyciela przy ul. Kilińskiego.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group