Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2848
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ DOLNY ŚLĄSK: „Radosna Siódemka” podbija dolnośląską scenę

Czwartek, 27 listopada 2008, 9:08
Aktualizacja: 9:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ DOLNY ŚLĄSK: „Radosna Siódemka” podbija dolnośląską scenę
Fot. Archiwum
Dziecięca grupa teatralna „Radosna Siódemka” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze prowadzona przez Piotra Grosmana, odebrała kolejną statuetkę Arlekina na VII Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich w Kobierzycach. Nagrodzono „Opowieści karkonoskich drzew”, sztukę przygotowaną z okazji 900–lecia Jeleniej Góry.

Spektakl, który zakwalifikował się do wojewódzkiego festiwalu, został wyłoniony drogą głosowania przez organizatorów, Gminne Centrum Kultury i Sportu. Zgłoszone inscenizacje oceniano na podstawie ich walorów wychowawczych, kreacji aktorskiej, prawdziwości wypowiedzi oraz oprawy muzycznej i plastycznej.

Festiwal skupił środowisko liczących się zespołów sceny amatorskiej na Dolnym Śląsku. Młodzi artyści zaprezentowali różnorodne formy teatralne: słowno-muzyczne, kabaret, teatr lalek, pantomimę, grę świateł i cieni czy teatr plastyczny. W ramach festiwalu odbyły się również spotkania warsztatowe, poświęcone metodycznym problemom pracy teatralnej z dziećmi.

Główną ideą przeglądu była integracja różnych środowisk, dzieci i młodzieży sprawnych i niepełnosprawnych. Dla nich te spotkania są okazją do pokazania swoich zdolności twórczych, wymiany doświadczeń artystycznych oraz nawiązywania nowych znajomości – powiedziała Joanna Szymkowska, organizator imprezy.

Scenariusz przedstawienia „Opowieści karkonoskich drzew” wystawiony przez „Radosną Siódemkę” oparty został na podstawie książki Marii Nienartowicz pod tym samym tytułem. Treść łączy się z jubileuszem 900-lecia legendarnego założenia Jeleniej Góry i świetnie sprawdziła się jako promocja regionu poza granicami miasta.

Inscenizacja inspirowana była co prawda historiami drzew rosnących w Karkonoszach, lecz nie zabrakło również akcentów jeleniogórskich legend związanych z dziejami regionu. Tak więc na scenie pojawiają się rycerze na dziedzińcu Chojnika, księżniczka Kunegunda, król Bolesław, jeleń oraz królowa Marysieńka Sobieska.

– Nasze przedstawienie zostało przyjęte fantastycznie. Byli nim zachwyceni nie tylko organizatorzy, ale i publiczność dziecięca. Otrzymaliśmy wiele podziękowań, gratulacji i wyrazów podziwu. Festiwal stał się dla nas pretekstem do dialogu kulturowego, poznania kultury najbliższych sąsiadów z dolnośląskich placówek kulturalno-oświatowych – mówi Piotr Grosman, opiekun artystyczny grupy.

Uhonorowane statuetką kobierzyckiego Arlekina przedstawienie „Opowieści karkonoskich drzew” można było wcześniej zobaczyć na Placu Ratuszowym podczas siedemnastej edycji festynu „Majówka ze Zwierzakami”.
Dziecięcy zespół teatralny „Radosna Siódemka” gościł już wielokrotnie na scenach poza Jelenią Górą. W Opolu prezentowane były „Podwórkowe mądrości”. Młodzi jeleniogórscy aktorzy występowali też w Zamościu ze sztuką Witkacego „Komedie z życia rodzinnego”, a także na Dolnym Śląsku w Woli ze spektaklem „Kot”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group