Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8727
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Radość pilnie potrzebna. Da ją teatr uliczny?

Środa, 4 sierpnia 2010, 15:42
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 9:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Radość pilnie potrzebna. Da ją teatr uliczny?
Fot. TEJO
Dziesięć zespołów (w tym pięć zagranicznych, dwa mieszane i trzy polskie) wystąpi w rozpoczynającym się w nadchodzący piątek XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych. Przez trzy dni artyści ulicy ożywią i pokolorują niemrawą rzeczywistość Jeleniej Góry. Za rok święto teatru ulicy ma zacząć rozkwit.

Dziś z dziennikarzami spotkali się organizatorzy MFTiU: dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Norwida Bogdan Koca, kierowniczka placówki Urszula Liksztet oraz Irena Kornacka, „architekt” kolejnej już edycji imprezy, przy której pracuje od pierwszych edycji.

– Zrobiliśmy wszystko, aby za skromne środki festiwal był jak najlepszy. Wszystkie zespoły są godne polecenia – zachęcał Bogdan Koca. Dodał też, że taki festiwal daje szansę na zmianę mentalności i rzeczywistości, która w Polsce jest zdecydowanie – zdaniem B. Kocy – zbyt patetyczna i poważna. Teatry uliczne mogą dać dużo tak potrzebnej radości.

Dadzą ją jedynie przez trzy dni. Nie ma bowiem mowy do powrotu do tradycji dwutygodniowych festiwali teatrów ulicznych, na które do Jeleniej Góry przyjeżdżała publiczność z całej Polski. Dziś w festiwalowej hierarchii pionier tego typu wydarzeń wymyślonych przez Alinę Obidniak, długoletnią dyrektor Teatru im. Norwida i Cesarzową Teatrów Ulicznych, zniknął prawie w cieniu imprez późniejszych: w Krakowie, czy w Poznaniu.

Jak mówi Bogdan Koca wcale nie znaczy to, że nasz festiwal jest gorszy. – W sztuce nie ma pojęcia lepszy, czy gorszy. Trudno o rywalizację, bo to nie są zawody sportowe – dodał. Z całą pewnością festiwalowi jeleniogórskiemu brakuje ogólnopolskiego nagłośnienia. Stolica Karkonoszy już przestała być legendą festiwali teatrów ulicznych, a o złotych czasach imprezy pamiętają tylko zagorzali fani.

Organizatorzy przekonują jednak, że nie ma co narzekać, tylko cieszyć się tym, co się będzie. A szykuje się sporo ciekawych wydarzeń głównie na placu Ratuszowym, ale nie tylko. Festiwal rozpocznie się w piątek (6 VIII) o godz. 21 występem polsko-arabskiej grupy Marhaba Group. W jej skład wchodzi dobrze jeleniogórzanom znany Egipcjanin Kimo, który wraz z tancerką Samirą zapewni piękne choreograficzne show. Godzinę później lwowski Teatr Woskriesinnia pokaże sztukę Gloria i zakończy pierwszy dzień MFTU.

W sobotę i niedzielę „gospodarzem” imprezy będzie teatr Klinika Lalek z Wolimierza. – Chcieliśmy postawić na taki akcent lokalny. Aktorzy z tej grupy wypełnią czas od południa do godz. 20 rozmaitymi zabawami i innymi formami interakcji z publicznością – mówią organizatorzy. O godz. 18. w sobotę wystąpi znany dobrze jeleniogórskiej publiczności Przemysław Grządziela z Teatru Pinezka ze sztuką „Wielkoludki”, która porwie widzów w bajkowy świat. O godz. 20 – Teatr Nikoli z Ukrainy – za sprawą „Nokturnów Chopina” wyczaruje w Rynku romantyczny klimat dworskich balów. Sobotni cykl przedstawień zakończy gliwicki Teatr A oraz widowisko „Genesis” oparte na biblijnej Księdze Rodzaju.

Niedzielny repertuar otwiera występ szwajcarskiej grupy Da Motus, która wystąpi w dwuczęściowym performance tanecznym „Con tatto” . Ciekawostką będzie zaproszenie do gry ośmiu osób z publiczności. Francuski La Compet’ Mandingue pokaże się dwa razy: o godz. 18 i 21 z muzycznym przedstawieniem „Szalone Mandingo”. O godz. 19. 30 wystąpi katalońska grupa Circus Delirium z surrealistycznym widowiskiem „Bambola” (rzecz o szalonym naukowcu eksperymentującym na tajemniczej muzyce).

Wydarzeniem całego festiwalu, będącym jednocześnie jego finałem, będzie monumentalne widowisko holenderskiego Theater Gajes „Don Quixote”. – Ze względu na rozmiary spektaklu odbędzie się on na placu przy hotelu Mercure – mówi Irena Kornacka. W Rynku nie zmieściłby się. Niektóre kostiumy mają gigantyczne rozmiary. Pod spódnicą Dulcynei schować się może spora grupa ludzi. Początek sztuki o godz. 22.

Teatr im. Norwida już planuje przyszłoroczny festiwal, na który przeniesiono wsparcie z funduszy RPO (ponad 340 tysięcy złotych). – Żebyśmy mogli z tych środków skorzystać, potrzebna jest zgoda miasta, na którą czekamy z niecierpliwością – mówi Bogdan Koca. – Mamy już pewną wizję festiwalu. Postaramy się uniknąć zaproszenia tych grup, które już u nas były – dodaje. Wspomnijmy, że większość wykonawców tegorocznego festiwalu już jest znana festiwalowej publiczności. Festiwal Teatrów Wędrujących ma także dotrzeć do miast i miasteczek byłego województwa jeleniogórskiego.

Irena Kornacka podkreśliła, że głównym sponsorem XXVIII MFTU jest Polskie Gazownictwo Naftowe i Górnictwo. Impreza odbywa się za środki z budżetu Jeleniej Góry. Wieści z festiwalu, jego program są dostępne na stronie internetowej TCK.
tutaj.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
Jelenia Góra 6 – 8 sierpnia 2010 r.

6 sierpnia (piątek) – Plac Ratuszowy

MARHABA GROUP, SAMIRA I KIMO  (Egipt/Polska)                                      
„Wieczór orientalny” – godz. 21.00
TEATR WOSKRESINNIA (Ukraina)
„Gloria”  - godz. 22.00                           

7 sierpnia (sobota) – Plac Ratuszowy

KLINIKA LALEK (Stacja Wolimierz - Polska)
parady, akcje, hepeningi – godz.12.00 – 20.00

TEATR PINEZKA (Gdańsk - Polska)
„Wielkoludki” – godz. 18.00                

TEATR NIKOLI (Ukraina/Polska)
„Nokturny Chopina” – godz. 20.30           

TEATR „A” (Gliwice - Polska)
„Genesis” – godz.21.30                                 

8 sierpnia (niedziela) – Plac Ratuszowy

KLINIKA LALEK (Stacja Wolimierz - Polska)
parady, akcje, hepeningi – godz. 12.00 – 20.00

DA MOTUS ! (Szwajcaria)
„…con tatto”- ul.Konopnickiej, Plac Ratuszowy – godz.16.00  

LA COMPLET’ MANDINGUE (Francja)
„Szalone Mandingo” – godz. 18.00   

CIRCUS DELIRIUM (Hiszpania)
„Bambola” – godz.19.30                                  

LA COMPLET’ MANDINGUE (Francja)
„Szalone Mandingo” – godz.21.00

THEATER GAJES (Holandia)
„Don Quixote” – godz.22.00, Plac przy hotelu Mercure

Na archiwalnych zdjęciach - kilka fotografii z festiwalu z początku lat 90. XX wieku. W roki 1995 impreza trwała osiem dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group