• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 23:11
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 7365
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Radni podwyższyli podatki od nieruchomości

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 listopada 2007, 23:38
Aktualizacja: Środa, 14 listopada 2007, 7:21
Autor: ROB
Radny Zbigniew Ładziński sam jest przedsiębiorcą – wyłamał się i jako jedyny z LiD głosował przeciw.
Fot. Agnieszka Gierus
Zmiany dotkną przede wszystkim drobnych przedsiębiorców oraz duże firmy. Najwięcej wzrośnie podatek od budynków lub ich części, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Obowiązująca do tej pory uchwała odróżniała drobnych przedsiębiorców od dużych firm. Pierwsi płacili 17,37 złotych za metr kwadratowy, drudzy – 17,80 złotych. Nowa stawka jest wspólna i wynosi 18 złotych za metr kwadratowy. Ujednolicenia stawek wymagało prawo, miasto nie musiało jednak podwyższać kwoty.
Wzrosną też inne podatki od nieruchomości, m.in. od budynków mieszkalnych, z 0,56 złotych za metr kwadratowy do 0,58 złotych.

Takie stawki radni ustalili podczas wtorkowej sesji. Nie obyło się bez zgrzytów.
– W gospodarce nie dzieje się nic, co by uzasadniało takie podwyżki – mówił radny Miłosz Sajnog, szef klubu radnych Wspólnego Miasta. Radny zaproponował pozostawienie stawek na dotychczasowym poziomie i systematyczne, ale umiarkowane ich podnoszenie w kolejnych latach.

– Stawki nie były zmieniane od 2005 roku. Podwyżki są małe, nawet mniejsze niż poziom inflacji – mówił z kolei Józef Sarzyński z Lewicy i Demokratów. Głosami m.in. lewicy dwa tygodnie temu uchwałę o podwyżkach odrzucono. Co wpłynęło na zmianę stanowiska klubu? – Tamta decyzja była polityczna. Rada chciała pokazać prezydentowi, że nie podoba jej się sposób kontaktu z prezydentem. Ale prezydent się z nami spotkał i przedstawił swoje argumenty, dlatego jesteśmy skłonni poprzeć te zmiany – uzasadniał radny.

Rozmowy były prowadzone niemal z nożem na gardle, prezydent spotkał się z klubami LiD i PiS... w przerwie sesji, na kilkanaście minut przed podjęciem stosownej uchwały.

Efekt? Za podwyżkami były PO i Lewica i Demokraci. Z tego drugiego klubu wyłamał się jedynie radny Zbigniew Ładziński, który – tak jak Wspólne Miasto – głosował przeciw. PiS wstrzymało się od głosu.

– Każdy dąży do waloryzacji płac. Tak samo i my chcemy podnieść stawki, by zwiększyć wpływy do budżetu – mówił po sesji prezydent Marek Obrębalski. Jak wyliczył, podatki wzrosną średnio o 2,7 procent. Dzięki temu miasto zyska w najbliższym roku ok. 600 tysięcy złotych. Te pieniądze będzie można przeznaczyć na inwestycje.

Pół pączka na koszt turystów
Marek Obrębalski chciał wycofać propozycje podwyżek opłaty miejscowej i uzdrowiskowej, pobieranej od turystów. Rada jednak nie zgodziła się na to i przegłosowała podwyżki, zgodnie z propozycją, złożoną wcześniej przez prezydenta. Pierwsza z opłat wyniesie 1,77 zł za każdy dzień pobytu, druga – 2,1 złotych. – Stawki wzrastają o 10 groszy. Licząc, że np. turnus w uzdrowisku Cieplice trwa 14 dni, pensjonariusz płaci 1,4 zł więcej niż do tej pory. To pół pączka – mówił obrazowo radny Zbigniew Ładziński, który te podwyżki poparł.
– Ciekawe, w której cukierni są takie drogie pączki – zastanawiali się jego koledzy z rady.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Qota 14-11-2007 0:59
Podatków nie podnieśli, bo nie upadły. Podnieśli, co najwyżej, stawki podatków... <br><br> <i> Racja - poprawione - dziękujemy </i>
PrYk 14-11-2007 6:21
Nie bede tu mowil o Panu Ladzinskim co o nim sadze do konca... Niby taki ulozony na pokaz a sam prowadzi firme i mysle, ze jego pracownicy maja odpowiednie zdanie co do jego "dobrodusznosci". Podatek podniosa a gdzie wspomaganie przedsiebiorcow ? Zachecanie do tworzenia nowych stanowisk pracy ? Tylko mysla o kasie ! Oczywiscie najwieksza podwyzka czeka drobnych przedsiebiorcow... Ehhh podwyzcie jeszcze wysokosc podatku od psow, gruntow i innych rzeczy ! PS ja takich paczkow po 2,8 nie jadam... Ale byc moze sa takowe :)
~Wiem 14-11-2007 7:26
Najpierw podwyższyli podatki a następnie podwyższą sobie diety. Coraz dziwniejsze zwyczaje panują w UM nagrody też przyznają "swoim" bez względu na wyniki w pracy.
~LJ 14-11-2007 9:15
Czyli co po to wybieramy radnych ażeby zabierali nam pieniądze. Chciałbym dowiedzieć się ale dokładnie co do złotówki na jakie to inwestycje będą przeznaczone te 600 tyś., może Pan Prezydent wyda oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Bardzo śmieszny argument radnego Sarzyńskiego, że podwyżek nie było od 2005, to co jak nie było to można bo się tak należy i dalej łupić drobnych przedsiębiorców a obiecywano daleko idącą opiekę
rymcycymcy 14-11-2007 10:03
OK, następną fabrykę wybuduję w Janochowie. Samiście się doprosili ;)
~DOSYĆ...... 14-11-2007 10:23
Rzeczywiście,przydałoby się referendum !!!! Radni,co na polityce wogóle sie nie znają... Zasiadają tam tylko dla diety !!!! Siedzą i tępo gapią się,nie rozumiejąc,co dzieje się wokół !! To skandal !!! Bycie radnym potrzebne tylko do załatwiania własnych interesów,na co inni-naiwni i dający sobą manipulować radni pozwalają !! Przekręty,okradanie miasta i ludzi-ja,jako mieszkanka tego miasta nie życzę sobie takich ludzi w UM !! I mam do tego prawo !!
~xxx 14-11-2007 13:24
SKANDAL niech sobie wypłaty poobniżają nieroby wtedy będą dodatkowe pieniądze w kasie a stawki klimatyczne to za co??za zakopconą śmierdzącą w zimie palonymi szmatami Jelenią Górę.I po cholerę inwestować w tym mieście żeby zaraz zostać złupionym przez bandę ..............(tu niech każdy sobie sam dopowie)
~cierpliwy 14-11-2007 15:18
Panie Papaj! -dość już tego! Panie Obrębalski -dziękujemy, wystarczy!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group