Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 6149
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni nie zgodzili się na łączenia w kulturze

Wtorek, 28 listopada 2017, 9:52
Aktualizacja: Środa, 29 listopada 2017, 8:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni nie zgodzili się na łączenia w kulturze
Fot. Przemek Kaczałko
Ze zdecydowanym sprzeciwem radnych spotkał się pomysł prezydenta Marcina Zawiły na połączenie kilku jednostek kultury w Jeleniej Górze. Chodziło o włączenie Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” do Muzeum Przyrodniczego oraz Przystani Twórczej – Cieplickiego Centrum Kultury do Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

W sprawie połączenia muzeów radni ogłosili: - Mając świadomość skrajnie odmiennej specyfiki działalności poszczególnych instytucji, a także ich odległą lokalizację, nie zgadzamy się z opinią zawartą w treści uzasadnienia co do zakładanego usprawnienia działalności w/w instytucji na skutek ich połączenia – poinformował przewodniczący Rady Miejskiej, wygłaszając wspólne stanowisko wszystkich klubów. Radni zwrócili uwagę, że w uzasadnieniu brakuje konkretnego wyjaśnienia, na czym polegać ma sprawniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi, a także jak ma wyglądać spójna polityka promocyjna tak odmiennych instytucji. - Z ubolewaniem przyjmujemy fakt, że propozycja tak odważnej reorganizacji, na etapie przygotowania projektu uchwały, została wypracowana bez udziału Rady Miejskiej i nie zawiera opinii zainteresowanych stron, w tym opinii kadry merytorycznej poszczególnych instytucji – podkreślili radni ponad podziałami.

W sprawie placówek kultury z Cieplic i Sobieszowa radni również zajęli zdecydowane stanowisko. - Z treści uzasadnienia ograniczającego się do kilku wskaźników statystycznych oraz podania katalogu oferowanych zajęć w poszczególnych instytucjach, nie wynika jednoznacznie co jest celem, a także jaką wartość niesie za sobą połączenie wspomnianych instytucji – informują wspólnie radni klubów: Razem Zmieniamy Jelenią Górę, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, Niezależnych, Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego oraz Miłosz Kamiński, który nie należy do żadnego z klubów.

Jak zaznaczyli radni, będąc w kontakcie z kadrą w/w placówek, na podstawie otrzymanych informacji, mogą przypuszczać, że w trybie przygotowywania projektu uchwały, pominięto opinię zainteresowanych stron tj. pracowników instytucji, a także mieszkańców, rodziców dzieci uczęszczających na szereg zajęć do w/w instytucji. - Opinia ta mogłaby dostarczyć merytoryczną informacje zwrotną, nadającą rzeczowy ton i kierunek prac nad projektem – dodają. Radni zaznaczają również, że dalsze procedowanie proponowanego projektu bez jakiejkolwiek formy dialogu jest szkodliwe i narusza wartościowe działania, wypracowane do chwili obecnej w ramach każdej z w/w instytucji.

Po ogłoszeniu stanowiska radnych przez Konrada Sikorę, prezydent widząc, że nie ma szans na uchwalenie obu projektów, wycofał je z porządku obrad i zadeklarował, że nie będzie już do nich wracać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group