Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6338
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni chcą wesprzeć działania ZGKiM

Czwartek, 19 kwietnia 2018, 6:38
Aktualizacja: Sobota, 21 kwietnia 2018, 5:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni chcą wesprzeć działania ZGKiM
Fot. Przemek Kaczałko
W Biurze Rady Miejskiej odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, podczas której radni pozytywnie zaopiniowali wsparcie finansowe dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Była też mowa o potrzebie dostosowania przepisów lokalnych do nowej ustawy.

Podczas posiedzenia radni kolejny raz dowiedzieli się, że brakuje środków na wkłady do wspólnot mieszkaniowych za udziały gminy (koszty zarządu i fundusze remontowe). - Dotacja, która była zapisana na 2018 rok w wysokości 1 miliona złotych pokryła zaległości - powiedziała Bożena Wachowicz-Makieła, przewodnicząca Komisji. Radni pozytywnie zaopiniowali wniosek o zwiększenie środków dla ZGKiM na ten cel o 650 tysięcy złotych. Ostateczna decyzja w tej sprawie może zostać podjęta dopiero podczas sesji Rady Miejskiej w przypadku zmian w budżecie na wniosek prezydenta. - Jest to kwota niezbędna, aby dalej były remontowane budynki wspólnot, gdzie gmina ma swój udział - przekonuje B. Wachowicz-Makieła, która cieszy się, że skarbnik miasta uznała argumenty komisji za zasadne.

Aby na bieżąco mieć wiedzę o stanie finansów i potrzebach ZGKiM, radni uzgodnili z dyrektorem Jerzym Lenardem, że co kwartał będzie ich zapoznawać ze sprawozdaniem z bieżącej działalności, aby mogli reagować zanim zabraknie środków.

Ważną kwestią był też brak lokali socjalnych, bowiem w mieście jest mnóstwo eksmisji, a z powodu braku możliwości przeniesienia tych ludzi z mieszkań komunalnych do socjalnych, generowane są kolejne długi. Na koniec 2017 roku na mieszkania socjalne (w tym z wyroków) czekało 1261 osób, a na mieszkania komunalne 310 osób. - Przez brak mieszkań socjalnych, nie mamy możliwości przekwaterowania - wtedy zwolniłyby się mieszkania komunalne, na które również ludzie czekają - powiedziała szefowa komisji.

Kolejnym z poruszonych wątków była nowa ustawy, która daje możliwość uzyskania środków na budowę/ pozyskanie lokali socjalnych. - Wnioskujemy do prezydenta, aby jak najszybciej przeanalizować nową ustawę i możliwości pozyskania środków z różnych źródeł, aby zlikwidować najpoważniejszy problem w Jeleniej Górze, czyli brak mieszkań socjalnych - dodała Wachowicz-Makieła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group