Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8478
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni chcą kasy za nieobecności?

Środa, 30 stycznia 2019, 6:34
Aktualizacja: Czwartek, 31 stycznia 2019, 17:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni chcą kasy za nieobecności?
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (30.01), poza projektem budżetu miasta na rok 2019, radni zajmą się projektem dotyczącym diet, które otrzymują. Projekt autorstwa Wojciecha Chadżego zakłada kilka zmian w porównaniu do obecnie obowiązującej uchwały – teraz ma być łatwiej usprawiedliwić nieobecność, aby dostać pełną dietę...

W ubiegłym roku na naszym portalu opisywaliśmy kilka przypadków, gdy radni usprawiedliwiali swoją nieobecność tłumacząc, że w tym czasie pełnili "inne obowiązki radnego", co jest bardzo ogólnym zapisem i jak się okazało, był taki przypadek, że jedna z radnych przebywając w Szkocji u rodziny miała wykonywać obowiązki radnej... przez telefon. W innym przypadku radny, który nie uzyskał mandatu na obecną kadencję - przyszedł na komisję, podpisał listę obecności i wyszedł, a po nagłośnieniu sprawy przez media wystąpił o potrącenie diety za nieobecność. Były też przypadki, że radni usprawiedliwiali nieobecność, bo przebywali w szpitalu, ale i w tym przypadku jest to wątpliwe - co najmniej etycznie.

Zgodnie z przepisami, dieta radnych nie jest wynagrodzeniem, lecz rekompensatą za utracone zarobki oraz zwrotem kosztów związanych z pełnieniem mandatu - zasady jej przydzielania ustala rada gminy. Zatem jeśli radny jest czynny zawodowo, a przebywa w szpitalu (na zwolnieniu lekarskim), to otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pracy zawodowej i nawet jeśli "przez telefon" załatwia sprawy radnego, czy odwiedzają go w szpitalu (jako radnego) inne osoby - to z tego powodu nie utracił zarobków, bowiem i tak będąc na zwolnieniu lekarskim nie było go w pracy.

W dotychczasowej uchwale dotyczącej diet par. 3 ust. 4 mówił o tym, że "nieobecność oraz opuszczenie posiedzenia, nie powodują zmniejszenia diet, gdy wynikają z pełnienia w tym samym czasie innych obowiązków radnego", co już było kontrowersyjnym zapisem umożliwiającym nadużycia.

W projekcie zmiany, podpisanym przez przewodniczącego Rady Wojciecha Chadżego czytamy:

Zmniejszenie diety nie następuje:
1) w przypadku nieobecności lub opuszczenia sesji/ komisji związanych z delegowaniem radnego w sprawach służbowych przez Przewodniczącego Rady,
2) w przypadku pełnienia innych obowiązków radnego
3) w przypadku nieobecności na sesji uroczystej, podczas której nie odbywają się głosowania,
4) w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym,
5) w razie wystąpienia zdarzenia losowego.

Jak widać, proponowane zmiany rozszerzają wachlarz możliwości usprawiedliwiania nieobecności, przez co tworzy się możliwość do jeszcze większych nadużyć, ale to nie wszystko. Pojawiła się też zmiana w wysokości obniżek za ewentualne nieobecności!

Do tej pory była mowa o maksymalnej obniżce o 40 proc. za nieobecność na wszystkich sesjach i 40 proc. za nieobecność na wszystkich komisjach, a według nowego projektu - ma to być maksymalnie 20 proc. za sesje i 10 proc. za komisje!

Przed głosowaniem radni powinni sobie odpowiedzieć, czy do samorządu idzie się dla pieniędzy...?

Twoja reakcja na artykuł?

9
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
4
2%
Smuci
66
39%
Złości
92
54%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (94)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group