Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2569
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni byli przeciw, woda i tak zdrożeje

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 czerwca 2009, 13:06
Aktualizacja: 13:08
Autor: Mar
Fot. Mar
Jeleniogórscy radni podczas wczorajszej sesji radzili nad nowym cennikiem opłat za wodę, jaki zaproponowała spółka Wodnik. Dyskusja nad zaproponowanymi podwyżkami, w wysokości około 20 procent, odbywała się przy udziale kilkunastu sympatyków Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych.

- Przyszliśmy tutaj, aby zaprotestować przeciwko kolejnej podwyżce, która się Wodnikowi nie należy – mówił prezes stowarzyszenia, Janusz Jędraszko – już teraz wiele osób ma problemy z płaceniem rachunków za wodę.

Radni otoczeni transparentami dyskutowali przez dwie godziny o stawkach wody i nieobecności na sali obrad prezydenta Jeleniej Góry, Marka Obrębalskiego.

- Prezydent musiał wziąć udział w spotkaniu stowarzyszenia miast uzdrowiskowych, w którego władzach zasiada – wyjaśniał zastępca prezydenta Jerzy Łużniak.

- To jest bardzo nieeleganckie, że na sesji rozważającej tak ważne sprawy znowu nie ma prezydenta, ale jak widzę, uzdrowiska są dla niego ważniejsze – mówił radny Krzysztof Mróz – czy co roku będziemy zmuszani do podnoszenia cen wody? Chciałbym usłyszeć od prezesa Wodnika dlaczego nic się nie robi z gigantycznymi stratami wody. Czy to prawda, że na jedną wyprodukowaną szklankę wody, druga wsiąka w ziemię czy znika w inny sposób? Mam też wrażenie, że prezydent podpisuje wszystko, co mu podsunie prezes Wodnika bez merytorycznego sprawdzenia.

- Panie radny Mróz, razem studiowaliśmy ekonomię i powinien pan lepiej rozumieć dokumenty uzasadniające tę podwyżkę. W nich też zapisane, jak bardzo obniżyliśmy koszty funkcjonowania – ripostował z mównicy prezes spółki, Wojciech Jastrzębski – do 2015 roku musimy dokończyć kanalizację miasta. To będzie kosztowało około 120 milionów złotych. Większość, bo około 70 milionów będzie pochodziło z funduszy unijnych, 17 milionów z miejskiej kasy, resztę musimy uzbierać sami. Z ubytkami wody w sieci natomiast, mamy spory problem. Mimo tego, że nieustannie wymieniamy nieszczelne odcinki, usuwamy wycieki, straty wody wynoszą około 35 procent całej produkcji. Nie wiem, czy uda nam się w najbliższym czasie obniżyć poziom strat.

- Ta podwyżka jest związana też z wzrostem majątku spółki, ile będzie kosztowała woda po zakończeniu całej inwestycji – pytał radny Ireneusz Łojek – Wodnik zamknął dwa ujęcia wody, jakie są w związku z tym oszczędności?

- Ile będzie kosztowała woda nie wiem jeszcze, niestety, będzie to powyżej 10 złotych za wodę i ścieki -–tłumaczył prezes Jastrzębski – ale gdybyśmy nie wykonali tej inwestycji, woda byłaby jeszcze droższa, ale z powodu gigantycznych, unijnych kar, jakie byśmy płacili za brak kanalizacji. Za wodę z tych dwóch ujęć płaciliśmy około miliona złotych, ponieważ leżały na terenie sąsiednich gmin.

- Nie poprzemy tej uchwały, ponieważ wyliczenia przedstawione przez prezesa nie przekonały nas – mówił szef klubu radnych klubu Jelenia Góra XXI, Miłosz Sajnog – prezydent pełni nadzór właścicielski nad spółką Wodnik i to że go tutaj dzisiaj nie ma, i nie możemy go zapytać jak sprawdzał te wyliczenia, to wielkie foux pas dla radnych i mieszkańców. A potem się dziwi, że tak wygląda nasza współpraca. W dodatku podnoszenie pensji zarządowi spółki na dwa tygodnie przed głosowaniem podwyżek jest czymś niezrozumiałym. Nasz protest i tak nic nie da, bo te stawki i tak wejdą w życie od 1 lipca, ale nie możemy się pod nimi podpisać.

- Również nasz klub nie poprze tej taryfy – wyjaśniała szefowa klubu radnych Lewicy, Grażyna Malczuk – niepokój budzi spokój prezesa, że poziom strat wody może się nie zmienić, mimo nowych inwestycji. Gdzie ta woda znika chcielibyśmy wiedzieć.

Prowadzący obrady Józef Sarzyński pozwolił przemówić przedstawicielowi stowarzyszenia bezrobotnych, Eugeniuszowi Łasochowi.
- Przyszliśmy tutaj, żeby zaprotestować przeciwko kolejnym podwyżkom – mówił – jak już musicie podwyższać ceny wody, to w pierwszej kolejności tym co mają samochody i je ciągle myją wodą pitną.

W głosowaniu rada dwoma głosami za, dwunastoma przeciw i pięcioma wstrzymującymi się odrzuciła projekt uchwały o podwyżce cen wody o 1,55 złotego. Jednak mimo to od 1 lipca nowa taryfa zacznie obowiązywać zgodnie z prawem. Rada ma tutaj tylko rolę opiniującą, a nie decydującą. Tak więc cena wody rośnie do 4,09 zł a ścieków do 4,66. Również abonament wzrasta do 3 złotych miesięcznie. Do tych cen należy też doliczyć 7% stawkę VAT.

O dopłatach do cen wody, w wysokości 1,40 złotego rada będzie debatować w lipcu. Można je uchwalić dopiero wtedy, gdy zacznie obowiązywać nowa taryfa.
- Dopłaty będą obowiązywać od 1 lipca. To wynika z przepisów, nie można dopłacać do czegoś, co nie weszło jeszcze w życie – uspokajał Jerzy Łużniak.

Wcześniej radni jednogłośnie zdecydowali o likwidacji Zespołu Obsługi Oświata. Po kilku tygodniach dyskusji i sprawdzania dokumentów, radni nabrali przekonania, że nic nie grozi oświatowym inwestycjom

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~Donald Plusk 5-06-2009 13:53
Jestem wesoły Donek, marszałek zaś jest Bronek. Podrożała już żywność, woda, prąd i gaz więc zagłosujcie na PO jeszcze raz!
~R2 5-06-2009 13:55
Zaczął się proces rozkładania Wodnika, za pana Dziedzica niedośyć, że woda taniała to jeszcze prowadzono inwestycje. Za pana Jastrzebskiego coś to nie tak idzie, no ale PREZES jeździ nowymi autami.
~Lustus 5-06-2009 14:04
I H.W.D. złodziejom jak tylko dorwę jakiś z nowych liczników wody to rozpracuję jak go blokować i podzielę się tą wiedzą z kim się da a mam na to świetny pomysł tylko muszę sprawdzić co i jak
rymcycymcy 5-06-2009 14:35
Ciekawe co na to kolega Ryba. Ten to ma dopiero przechlapane ! ;)
~galla 5-06-2009 14:42
szanowni mieszkancy zwoccie uwage jak zwrosna pensje decydentow i jeszcze jedno nie rozumiem gdzie sa te ubytki wody a skoro sa to zrobcie kontrole po ogrodkach przydomowych tam najwiecej ucieka wody nierejestrowanej zadnymi zegarami a bujnosc zieleni nawet w czasie suszy jest zaskakujaca chociaz nie widac aby podlerwano konewkami to zadna sztuka dorobic przylacze
Smart 5-06-2009 14:45
Wodnik to hieny. Zasłaniają się obowiązkiem ska...lizowania gminy do 2015 roku by tylko się nachapać. Owszem, taki obowiązek istnieje i dotyczy gmin głównie wiejskich, które nie mają sieci wodociągowej, z założenia gminy miejskie mają już sieci wodociągowe, jeśli nie to ta dyrektywa ich także dotyczy. Czy Jelenia Góra nie ma sieci wodociągowej skoro tak chcą ją ska...lizować? Owszem, może i są pewne miejsca/obiekty, które nie są podłączone pod sieć, ale to w interesie władz leży by zadbali o ich podłączenie a takich przypadków dyrektywa ta nie dotyczy. Złodzieje to są i naciągacze, a "biedny" i niczego nie świadomy i w dodatku olewający ważne kwestie prezydent leje na to.
~luis 5-06-2009 15:06
to pan prezesjastrzębski uważa że mieszkańcy miasta mają pokrywać 35 procent strat produkcii wody zamiast usuwać przyczyny tych strat co zaczyna się wydawać że p.prezes z zarządem wodnika idzie na łatwizne
~Panie obrebalski i luzniak 5-06-2009 15:09
podziekujemy juz wkrotce w wyborach jeszcze rok
~waldekw 5-06-2009 15:09
Radni glosujac przeciw i tak wiedza, że taryfa wejdzie więc POkazują jacy to oni są wspaniałomyślni dla mieszkańców, Hipokryci
~ 5-06-2009 15:38
obrębalski mieszkańców miasta ma w du..e .on i tak kaskę bierze , na wycieczki jeździ to będzie zaprzątał sobie głowę pierdołami. lepiej jak go nie pokazują i nie słychać jego głosu !!! KTO GO WYBRAŁ ???
~czynownik 5-06-2009 15:55
Jak może nie być prezydenta na tak ważnej sesji ???Ten gość po raz kolejny lekceważy mieszkańców, radnych i wszystko w ogóle. To co, nie wiedział, że jest tak ważna sesja? A może tam był jakiś raut, które tak uwielbia?
~politykier 5-06-2009 16:01
Pollityka to m.in. sztuka wyboru, co jest ważniejsze, jakie są priorytety, gdzie być - wśród swoich, czy wśród "kuracjuszy"? Obrębalski woli "kuracjuszy", bo tu przygotował mieszkańcom kolejną " łaźnię finansową " i trzeba zrobić unik oraz wymyk.
~ 5-06-2009 16:14
Szkoda słów...płaczcie i płaćcie.
~olo 5-06-2009 16:32
a czy nasz wspanialy WODNIK rozliczyl popszednie zarzady ktore hulaly po swiecie (USA-Las Vegas) z rodzinami za pieniadze spolki?
~ 5-06-2009 16:39
a jak uczciwie chca naliczyc oplate,chyba trzeba 30.06 podac stan licznika?
~ciepałko 5-06-2009 16:48
do wszystkich ktorzy za ciepelko w grzeniczkach płacą do PEC-u,tez w tym tygodniu uchwalili podwyzke nie wiem dokładnie ile, ale wieczorem dam Wam znac
~ 5-06-2009 18:25
NIech prezes Jastrzębski przyjedzie do straży pożarnej w Cieplicach i zobaczy jak wylewa się tam NA DARMO wodę za którą wodnik nie dostaje ani grosza, strażacy myją samochody prywatne a do tego nie raz widziałem jak poprostu bawią sie armatkami wodnymi....załóżcie im wodomierz a straty zmaleją do 25%
~Tomy M. 5-06-2009 19:05
Niezły szmal pójdzie bokiem. Przejrzałem koncepcję projektu ka...lizacji ul. Karkonoskiej. To KOMPLETNA BZDURA! Projektant nie ma zielonego pojęcia o tym co narysował albo był pijany, są miejsca gdy gdzie z rysunku wynika że ścieki będą płynąć "pod górę" i to przy różnicy poziomów 3-4 metry. Do tego dochodzą PRZEWIERTY PO WRZOSÓWKĄ !!!... Ludzie toż to będzie więcej kosztować niż te nasze domy do których miasto chce przyłącza robić!!! Proponuję aby miasto odkupiło od nas te domy w dolinie razem z ziemią ... a my przeprowadzimy się w miejsce gdzie podłączenie będzie prostsze i będzie kosztować grosze. To nie żart ... w ten sposób Wodnik zarobi 90% kwoty którą chce "wydać" na ten cel.
Yankees_ 5-06-2009 19:11
Wiecej podwyżek, a mniej pracy i mniejsze zarobki :D ACHHHH TA WOLNOŚĆ. za poł roku lub za rok, a moze na czerwiec przyszly (bo to lato sie zbliza wiaze sie z tym ze trzeba podlewac ogrodki) znow bedzie podwyzka :D spoko ludzie, damy radeeee :D radni i tak maja kase :D mniejsza o nas jestesmy WOLNI :D wiec musimy sobie radzic. :D ha! - ironia
~Banda! 5-06-2009 19:19
Wodnik i radni to jedna banda. Radni są przeciw, ale podwyżki i tak wchodzą w życie. Co za obłuda!!! Jaka to mafia!!! Jastrzebski z Mrozem to koledzy z jednej szkoły. Kilka tygodni temu członek PiS-u mówi o układzie w mieście, w którym był i rządził Wodnikiem. Co za szambo! Trzeba przyznać, czy tego chcemy czy nie, że Prystrom ma rację że trzeba tą klikę i w wodniku i w urzędzie miasta rozgonić na siedem wiatrów.
~wróżbita 5-06-2009 19:56
Jedno jest pewne, jeżeli w zarządzie zasiada niejaki Pan menadżer Łyczko, zbawca szpitali i audytorski geniusz, to Wodnik padnie za jakieś półtora roku. To pewniak.
~ana 5-06-2009 20:16
to poprostu skandal znowu podwyzki tym razem wody? Jezeli pec tez podwyzszy za ogrzewanko no to chyba juz przyjdzie mmi i mojemu mezowi oboje pracujemy doznac zimna tej przyszlej zimy super.....
~piotr do wszystkich 5-06-2009 20:24
Nie rozumiem dlaczego wszyscy wychodzicie z założenia że nic nie da się zrobic dlaczego pozwalacie aby kilkunastu darmozjadów karierowiczów robiło z tysięcy mieszkańców Jeleniej Góry wariatów i dziadów czy pan Obrębalski i jego kolesie mają świadomośc że są zwykłymi oszustami cwaniakami którzy dorwali się do koryta jak można byc takim pazernym przecież wybraliśmy ich po to aby pełnili wobec nas rolę służebną a nie wpędzali nas w dziadostwo
d3m0l 5-06-2009 20:26
Studnia do 8 metrów nie wymaga zezwolenia a jedynie zgłoszenia, odwiert ręczny i wpuszczenie rury PCV fi 220 to 4 godziny ręcznego wybierania prostym świdrem. Proponuję wszystkim mieszkającym w dolinie Kamiennej i Bobru aby pomyśleli o odwiertach lub odrestaurowaniu dawnych studni, które nagminnie były wyłączane gdy państwo dawało darmowe przyłącze kiepskiej jakościowo do dziś wody. Jak myślicie ilu ludzi z tego długiego miasta ma takie możliwości ? :) Ja w tym roku podpinam własną wodę do toalety, i mycia. z systemem odcinającym zaworami wodę miejską. Do picia i tak od 8 lat używam wyłącznie mineralnej, bo tego co jest w kranie nawet po przegotowaniu nie da się wypić. Jakoś gotowanie nie zlikwiduje rdzawego błotka które osiada na dnie. Wniosek jest jeden - płacić tylko wtedy kiedy musisz.
d3m0l 5-06-2009 20:36
Studnia do 8 metrów nie wymaga zezwolenia a jedynie zgłoszenia, odwiert ręczny i wpuszczenie rury PCV fi 220 to 4 godziny ręcznego wybierania prostym świdrem. Proponuję wszystkim mieszkającym w dolinie Kamiennej i Bobru aby pomyśleli o odwiertach lub odrestaurowaniu dawnych studni, które nagminnie były wyłączane gdy państwo dawało darmowe przyłącze kiepskiej jakościowo do dziś wody. Jak myślicie ilu ludzi z tego długiego miasta ma takie możliwości ? :) Ja w tym roku podpinam własną wodę do toalety, i mycia. z systemem odcinającym zaworami wodę miejską. Do picia i tak od 8 lat używam wyłącznie mineralnej, bo tego co jest w kranie nawet po przegotowaniu nie da się wypić. Jakoś gotowanie nie zlikwiduje rdzawego błotka które osiada na dnie. Wniosek jest jeden - płacić tylko wtedy kiedy musisz.
Cień 5-06-2009 20:38
Kto ma pomysł, jak przekonać wszystkich klientów Wodnika, by w ramach protestu wstrzymali płatności za wodę w przypadku podwyżki cen. To by mogło rozłożyć Wodnika na łopatki.
~ok 5-06-2009 21:45
zaczyna się robić jak za komuny !!! wypłaty na opłaty a na resztę sobie doróbcie .to jest spadek po wcześniejszych pokoleniach tak nauczyli , że całe wypłaty szły na opłaty a na resztę gdzieś sobie dorobili ....to co my gorsi
~ha ha hi hi 5-06-2009 22:43
To po co utrzymywać radnych, jak ich głos się nie liczy i nie ma żadnego znaczenia. Radni swoje a Wodnik swoje i podwyżki i tak będą. przypuszczam jakby całą górę Wodnika, wynagrodzić średnią krajową, bo przez tyle lat tak się wydaje że tak średnio żądzą, TO PROBLEM BYŁBY ROZWIĄZANY BEZ PODWYŻEK.
~medok 5-06-2009 23:09
Pan Jastrzębski nie musi się "wysilać" ma poparcie prezydenta, rada miasta może się nie zgadzać a i tak podwyżka wejdzie w życie. A to wszystko dzięki PO oj będzie się żyło lepiej. I pomyśleć że miała tu być druga "IRLANDIA" a tam za wodę się nie płaci. I jaki my mamy wpływ na UE jak my we własnym mieście nic nie możemy.
~do cień 6-06-2009 1:20
chlopie ,windykacja zaraz cie dopadnie,mysle ze moze 10% ludzi by na to poszlo
~ 6-06-2009 1:27
do medok; tu akurat PO nie nic wspolnego z podwyzkami Wodnik-Szkodnik musi odrobic straty za pier,,,,,,,te decyzje,bledy fachowcow co tam pracuje
~Przedsiębiorca 6-06-2009 12:11
Skoro Rada nie ma możliwości zastopowania cen wody, to po co stawia się tę sprawę na jej forum ? Dla picu ? Prostym rozwiązaniem jest odwołanie Prezesa "Wodnika". To jakiś absurd, nie dość, że mieszkańcy i przedsiębiorcy zafundują "Wodnikowi" inwestycje, to jeszcze zapłacą potem wyższe ceny wody. Gdzie tu logika ? Skoro "Wodnik" jest spółką prawa handlowego i funkcjonuje na wolnym rynku, niech sam poszuka forsy na inwestycje. Może wydać obligacje, akcje, zaciągnąć kredyt, itp. Ale przede wszystkim zinwentaryzować utraty wody. To skandal i nieudolność, że nie potrafi tego zrobić. Dajcie mi "Wodnika" w zarządzanie, a pokażę Wam jak to się robi !
~eliobserwotor 6-06-2009 15:14
nuno el mundo ciasteczko .... vamos !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group