Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 2140
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rabunek na cmentarzu. Na co komu krzyż?

Środa, 16 marca 2011, 10:31
Aktualizacja: 10:32
Autor: Karolina Jankowska, Martyna Olender
JELENIA GÓRA: Rabunek na cmentarzu. Na co komu krzyż?
Fot. Karolina Jankowska, Martyna Olender
Z nagrobków na Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze skradziono kilka mosiężnych krzyży. Już wcześniej doszło do podobnych kradzieży na cmentarzu w Cieplicach. Rodziny zmarłych składają doniesienia o popełnieniu przestępstwa. Sprawców bezczeszczenia nagrobków szuka policja.

Kierownik cmentarza komunalnego o kradzieży krzyży został poinformowany przez pana Zbigniewa Plebana, który przyszedł odwiedzić grób swojej zmarłej małżonki. Zauważył brak krzyża na nagrobku. Okazało się, że skradzionych zostało około dziewięciu krzyży pasyjnych (są to krzyże z podobizną Jezusa) z Cmentarza Komunalnego przy ul. Sudeckiej 68 w Jeleniej Górze. Liczba poszkodowanych osób może być jednak większa. Kradzieże jakiś czas temu miały miejsce w Cieplicach.

- W Cieplicach skradziono około dwudziestu sześciu krzyży mosiężnych. Prawdopodobnie krzyże sprzedawane są na złom. W związku z zaistniałą sytuacją wystosowaliśmy pismo do policji z prośbą o wzmożenie patroli w okolicach cmentarzy – mówi Janusz Brzuśnian, kierownik Cmentarza Komunalnego w Jeleniej Górze.

Poszkodowani zgłosili sprawę na policję. Spisane zostały notatki i rozpoczęto procedurę poszukiwania złodziei. Jedną z wielu poszkodowanych osób jest pani Mariola z Jeleniej Góry.- Jestem oburzona, podobnie jak inne osoby poszkodowane. Dla mnie jest to zbezczeszczenie miejsca pamięci o zmarłym. Bezduszność ludzka nie zna granic!

Podobnego zdania jest pan Zbigniew Pleban. - Jestem zbulwersowany tym co się stało. Uważam, że cmentarz powinien być lepiej strzeżony, a zarząd powinien zadbać o porządek. Należy uczulić ludzi na podejrzane osoby i zachowania. To, co się stało jest dla mnie nie do pomyślenia. Nie mogę się z tym pogodzić – mówi.
Nie wiadomo jakimi pobudkami kierowali się złodzieje. Za przestępstwo ograbienia grobu grozi kara pozbawienia wolności.

Podinsp. Edyta Bagrowska, oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji
w Jeleniej Górze: – Jak na razie mamy kilka zgłoszeń od pokrzywdzonych. Może być ich więcej. Jak do tej pory nie wszyscy złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na ich szkodę. Zgłoszenia dotyczą kradzieży krzyży lub ich elementów. W związku z zaistniałą sytuacją wysłane zostały dodatkowe patrole w okolice cmentarzy w Jeleniej Górze i Cieplicach. Policjanci legitymują osoby przenoszące i przewożące elementy metalowe, jak również funkcjonariusze sprawdzają źródło pochodzenia przewożonych przez nich elementów.

Prowadzimy kontrole punktów skupu złomu. W godzinach popołudniowych i nocnych wprowadzono dodatkowe patrole. Przyglądamy się osobom podejrzanie zachowującym się na jeleniogórskich nekropoliach. Prosimy również mieszkańców, aby informowali policję o osobach przewożących i przenoszących różnego rodzaju elementy metalowe, jak również o osobach dziwnie zachowujących się na cmentarzach, których cel wizyty może być innych niż odwiedzenie grobów najbliższych. Za przestępstwo ograbienia grobu i miejsca spoczynku grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat – dodaje E. Bagrowska.

Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia sprawcy lub sprawców. Tymczasem po mosiężnych krzyżach pozostały jedynie ich cienie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group