Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 11292
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przywrócą blask kolebce Cieplic

Piątek, 6 sierpnia 2010, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Przywrócą blask kolebce Cieplic
Szef Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt z wycieczką w zaniedbanym wirydarzu zespołu poklasztornego. Znajdzie się tu dostępny dla wszystkich skwer z ławeczkami.
Fot. TEJO
Przedsiębiorstwo Budowlano–Konserwatorskie Castellum z Wrocławia przywróci dawną świetność zespołowi pocysterskiemu w Cieplicach. Firma zaproponowała najkorzystniejszą ofertę na realizację tego projektu.

Do przetargu stanęły cztery firmy. Wygrało Castellum oferując modernizację i odrestaurowanie całego kompleksu pocysterskiego (w tym kościoła św. Jana Chrzciciela oraz budynków poklasztornych) za 11 milionów 956 tysięcy złotych – poinformował wczoraj prezydent Marek Obrębalski. Wartość kosztorysowa realizacji całego projektu to ponad czternaście milionów złotych. Zadanie jest realizowane z funduszy unijnych systemem "zaprojektuj i wybudyj". Oznacza to, że wskazana firma zajmie się także fazą projektową przedsięwzięcia.

Zakres prac jest ogromny, bo zespół pocysterski od lat nie był remontowany i jest obecnie mocno zaniedbany. Trzeba wymienić wszystkie instalacje, przebudować dach oraz zamontować nowe okna. Dawną świetność odzyska też dzwonnica. Konserwatorzy przywrócą historyczny wygląd epitafiom przy kościele św. Jana Chrzciciela.

Ważną częścią zadania będą prace adaptacyjne świeckiej części wnętrz byłego klasztoru będących obecnie własnością miasta, w których znajdzie siedzibę Muzeum Przyrodnicze, a także będą zlokalizowane pracownie Cieplickiego Centrum Kultury „Przystań Twórcza”.

Ekipy Castellum zagospodarują także teren wokół całego zespołu i wykonają bramę wjazdową. Powstanie także parking i chodniki. Wewnętrzny wirydarz (dziedziniec) dziś niemal niedostępny, stanie się miejscem, w którym będzie można posiedzieć na ławkach i odpocząć.

Prace zostaną zakończone za dwa lata. Początek robót budowlanych przewidziano na przyszły rok. Do końca tego roku realizowane będą zadania techniczne i planistyczne. Zespół pocysterski to najstarsza część Cieplic będąca kolebką uzdrowiska. Od lat 50. XX wieku – po likwidacji muzeum w Długim Domu – całość pozostaje w cieniu innych atrakcji zdroju. Pozostaje mieć nadzieję, że wyjdzie z niego i stanie się głównym ośrodkiem życia turystycznego i kulturalnego uzdrowiskowej części Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
196
Tak, często
13%
Czasami
46%
Nigdy
7%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group