Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7393
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przydrożne drzewa idą pod topór

Wiadomości: REGION
Środa, 11 lutego 2009, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: TEJO
Trwa wycinka drzew porastających pobocza ze Zgorzelca w kierunku Jeleniej Góry i Jakuszyc. Z krajobrazu zniknie ich ponad tysiąc.

Drogowcy tłumaczą Polsce Gazecie Wrocławskiej, że ścinają głównie topole, które uważane są za chwasty. Przewracają się, kiedy mocno wieje wiatr i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Jednym z argumentów są także wypadki, których gros zdarza się po uderzeniu rozpędzonych samochodów w pnie porastających pobocza drzew. Podobną wycinkę przeprowadzono w ubiegłym roku przy drodze Jelenia Góra – Legnica.

Nie wszystkim jednak się to podoba. Ekolodzy podkreślają, że zakrojona na tak szeroką skalę wycinka to ekologiczna zbrodnia. Swój sprzeciw wyrażają także kierowcy. Zdaniem wielu brak drzew nie tylko pustoszy krajobraz, ale przyczynia się także do dodatkowego zagrożenia: pozbawione osłony nawierzchnie dróg szybciej nawiewane są śniegiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~wie39 11-02-2009 9:21
ekolodzy to idioci-ile drzewo zasłoni przed wiatrem i śniegiem???Natomiast ginie masę ludzi po zderzeniu z przydrożnym drzewem.Jakby taki idiota-ekolog trzasnął w drzewo to inaczej by ćwierkał .Najlepiej w/g ekologów to byłoby pozamykać wszystkie zakłady (żeby nie zatruwały środowiska) i umierać z głodu i bezrobocia w czystym i ekologicznym kraju.
~zzzzz 11-02-2009 9:23
I bardzo dobrze najwyższy czas miejsce na drzewa jest bardzo dużo poza za rowem. Drzewa przy jezdni sadzono w latach 30 gdy Niemiec bryczką jeżdził. Który z ekologów posadził choć jedno drzewo a jest tyle nieużytków.
~Rally79S. 11-02-2009 9:31
To trudny i dyskusyjny temat... Z jednej strony drzewa to "przyroda" czystsze powietrze i ładnie wyglądają przy drodze, z drugiej zaś strony drzewa to wielkie zagrożenie (chociaż osobiście uważam, że to kierowcy są sami dla siebie zagrożeniem, bo to oni uderzają w drzewa, a nie drzewa w nich) Bardzo niebezpieczne jest pozostawienie, wystających na około 15 cm. pniaków po ścince! Kiedy samochód opuści drogę i natrafi na taki właśnie pień prawie zawsze następstwem takiego "spotkania" jest dachowanie lub poważna demolka zawieszenia! Jeśli "zbawienna wycinka" ma uratować chociaż jedno życie, to jednak jestem na tak! Szerokiej drogi i gumowych drzew życzę!
~ABE 11-02-2009 10:05
W końcu coś mądrego, najwyższa pora. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dla sadzenia drzew przy drodze a zieloni to niedojrzali czerwoni... to wszystko wyjaśnia
~Tomy M. 11-02-2009 10:15
Po wycince zostają równie niebezpieczne pniaki, ponieważ drewno sprzedaje się na lewo, a usuwanie pniaków to dodatkowa i NIEOPŁACALNA robota. Drzewa w okresie silnego nasłonecznienia pomagają kierowcy jadącemu "pod słońce". Wycięcie drzew nic nie pomoże, prostym przykładem jest statystyka która mówi że najmniej wypadków jest wtedy gdy na ulicach leży śnieg !!! Gdy jest widoczne niebezpieczeństwo to ludzie jadą ostrożniej. Te drogi to nie autostrady, to nawet nie drogi expresowe. Jazda drogą z Piechowic do Spółdzielczej z prędkością 90 km/h to SZALONY POMYSŁ, to droga przy lesie, pod drugiej stronie są pola na których słońce szybko topi śnieg. Ta droga nie ma zabezpieczeń przed zwierzętami. NIE MA MOŻLIWOŚĆ WYHAMOWAĆ z PRĘDKOŚCI 90km/h gdy na drogę wybiegnie jeleń. Na dobrą sprawę to na tej drodze powinno być ograniczenie do 50km/h na całej jej długości. Do czasu zabezpieczenia jej siatkami.
~ziom11 11-02-2009 10:23
dobra, drzewa to przyroda, ale one są w lasach, nie muszą rosnac przy samej drodze, gdzie co chwile zdarzaja się przez nie wypadki śmiertelne. Kazdy moze wpasc w poslisg i walnąć w drzewo i nie zawsze jest to wina szybkosci, tylko np. d...la jadącego z naprzeciwka srodkiem ulicy... ehhh nie mam słów... drzewa do wycinki!!!
~przeciwnik 11-02-2009 10:26
Wycinka drzew wcale nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa kierowców. Na drodze na Kapelę została otwarta przepaść- teraz kierowca nie zatrzyma się na drzewie, tylko spadnie w dół. A wcześniej zahaczy o wystający pieniek.
~dziwiszowianin 11-02-2009 10:54
wielkie dzięki dla pana Jacka, szefa firmy która wycinał drzewa na kappeli za dobre serce i szczerą pomoc. Wszystkiego dobrego dla niego!
~ 11-02-2009 10:56
precz z drzewami !!
~.... 11-02-2009 10:58
taaaak ..... drogowcy powinni tłumaczyć Polsce ..
piipi 11-02-2009 11:13
..dawno temu przydrozne drzewa byly pozyteczne,bo byly ..PODPORA dla mezczyzn-pijkow !!.
~kapela 11-02-2009 11:49
Drzewa na Kapeli wyciete,barierki przy drodze polożone a dziury w drodze jak były do kolan tak są!!!!!!!
~Staś 11-02-2009 12:12
No cóż,żyjemy w świecie totalnej "mechanizacji" i bezmyślnego działania,nacisnąć przycisk,klawisz,włączyć komputer,piłę mechaniczną...i wyłączyć myślenie ,i mieć zawsze rację.Tą drogą idzie większość wpisujących się,wkrótce dołączy superg...k z apelem o wycięcie krajobrazów.Wystarczą landschafty,te w galeriach !.
rymcycymcy 11-02-2009 12:28
Do | ~Tomy M. | ...a nie myślałeś może żeby dać sobie spokój z jeżdżeniem samochodem ? ;) ...autobusy tańsze, wolniejsze i ...większe od jelenia ;)
~jeż 11-02-2009 13:29
Więcej kominków,droższy gaz do opalania to i większy popyt na drewno.Malkontentom i wrogom drzew przydrożnych zyczę ustawicznego "słońca w oczy" w trakcie jazdy samochodem.Tak na marginesie-konsekwentnie pozbawiamy się jednego z nielicznych powodów do zazdrości zmotoryzowanych cudzoziemców.
~ago od kosmosu 11-02-2009 17:48
Wyciąć drzewa, pousuwać ludzi idących poboczem, bo mogą stanowić zagrożenie (za wyjątkiem kuso ubranych kobiet), zlikwidować płoty oraz przydrożne budynki mieszkalne, zlikwidować chodniki, bo ich obrzeża szkodzą samochodom. Niezwłocznie zlikwidować przystanki komunikacji miejskiej, bo mogą przypadkiem stanąć na drodze przejeżdżającym samochodom i stanowić przyczynę wypadków. Wyciąć lasy, bo mogą zawierać zwierzęta wybiegające na drogę i stanowić przyczynę wypadków. Zlikwidować przepisy drogowe.
~fory 11-02-2009 19:06
BRAWO !!! nareszcie ktos sie tym zaja. Przy drogach wogole nie powinno byc zadnych drzew..... ;) drzewa do lasu!!!
piipi 11-02-2009 22:38
..do - [~Ago od Kosmosu..]..masz racje !!.~Panienki (..kuso ubrane) maja pozytywny wplyw na nadmierna predkosc wlascicieli samochodow.
~ago od kosmosu 12-02-2009 6:58
do Piipi. A na Ciebie też mają pozytywny wpływ?
~ago od kosmosu 12-02-2009 7:07
do Piipi. a mnie szkoda tych drzew, jeżeli wycina się je dla samego wycinania, chyba, że poszerzy się drogę na tym odcinku, w co watpię, a one szkodzą tylko byle jakim kierowcom, którym wszystko przeszkadza na drodze, tak jak złej tanecznicy rąbek spódnicy, najbardziej to oni sami sobie przeszkadzają, bo jak nie w siebie nawzajem, to w budynek wjadą, to może wszystkie budynki polikwidować, leipej mieszkać w szałasach, a pieszych też wyciąć w pień bo stanowią zagrożenie odwracając uwagę
~zizu 12-02-2009 8:22
drzewa rosnące blisko krawędzi jezdni powodują podnoszenie poboczy i jezdni oraz jej pęknięcia i degradację przez system korzeniowy. ograniczają szerokość odśnieżania przez możliwość uszkodzenia pługu. przez solenie są często chore i słabsze dlatego czasami przy wietrze kłada się jak zapałki. nie musi ich być przy samej krawędzi spokojnie mogą rosnąć za rowem - ale to już może być teren rolnika, który nie zgodzi się na sadzenie nowych...
piipi 12-02-2009 14:09
..do - [~Ago od Kosmosu..]..NIE !!.~Dziewczyny,ktore swoje piekne cialo sprzedaja...sa BRZYDKIE (..charakter). ~Drzewa ?.*Kocham...potrafie sie do nich przytulic.
~Zbulwersowana mieszkanka J.G. 10-04-2009 0:26
Czy ktoś pytał mieszkańców o zdanie? Niepełnosprawni decydenci wycięli setki przepięknych drzew szpecąc nieodwracalnie całe Karkonosze! Droga ze Zgorzelca do Jeleniej Góry wygląda tragicznie - jak pobojowisko. Sterczą kikuty drzew, ale zapewne były komuś potrzebne, bo przecież w modzie są kominki i domy z bali!!! Chcemy mieć kurort i tereny turystyczne, a byłam świadkiem, jak na ten widok zareagowali zbulwersowani obcokrajowcy, których zapewne nie zachęci to do częstych wizyt w naszym regionie. Bo co ma ich zachęcić? Walące się rudery, kiczowate reklamy wiszące w każdym miejscu czy dziury w jezdniach?!!!! Te drzewa - i cała nasza przyroda - była jednym z nielicznych atutów naszych terenów. Piękna Dolina Bobru, stare piękne drzewostany, dziewicze tereny. ... Bo przecież mało kto przyjeżdża na archaiczne trasy narciarskie i aby zobaczyć "zawaloną Śnieżkę". Jestem kierowcą i żadne drzewo nigdy mi nie przeszkadzało. To idiotyczna teoria. Wycinać setki drzew, bo jakiś pirat drogowy może w nie wjechać? Przecież często rozpędzeni szaleńcy wpadają w budynki. Należy je zburzyć? Ale po co komu drzewa? Teraz są w modzie słupy na fotoradary, których jest już kilkadziesiąt i to przy samej drodze. Ciekawe, że nikt jeszcze nie wpadł w taki słup, bo zderzenie byłoby jeszcze gorsze niż z drzewem. Wtedy zlikwidują także słupy i fotoradary. Przykre jest tylko to, że drzewa się same nie obronią. Bezmyślne i krótkowzroczne osoby, które zadecydowały o ścince drzew, wkrótce same staną się zapewne dla kogoś zbędne i niepotrzebne, a potem... na zawsze usunięte- czego im w imieniu drzew (także topoli) serdecznie życzę!
~xy 10-04-2009 0:32
Czy ktoś pytał mieszkańców o zdanie? Niepełnosprawni decydenci wycięli setki przepięknych drzew szpecąc nieodwracalnie całe Karkonosze! Droga ze Zgorzelca do Jeleniej Góry wygląda tragicznie - jak pobojowisko. Sterczą kikuty drzew, ale zapewne były komuś potrzebne, bo przecież w modzie są kominki i domy z bali!!! Chcemy mieć kurort i tereny turystyczne, a byłam świadkiem, jak na ten widok zareagowali zbulwersowani obcokrajowcy, których zapewne nie zachęci to do częstych wizyt w naszym regionie. Bo co ma ich zachęcić? Walące się rudery, kiczowate reklamy wiszące w każdym miejscu czy dziury w jezdniach?!!!! Te drzewa - i cała nasza przyroda - była jednym z nielicznych atutów naszych terenów. Piękna Dolina Bobru, stare piękne drzewostany, dziewicze tereny. ... Bo przecież mało kto przyjeżdża na archaiczne trasy narciarskie i aby zobaczyć "zawaloną Śnieżkę". Jestem kierowcą i żadne drzewo nigdy mi nie przeszkadzało. To idiotyczna teoria. Wycinać setki drzew, bo jakiś pirat drogowy może w nie wjechać? Przecież często rozpędzeni szaleńcy wpadają w budynki. Należy je zburzyć? Ale po co komu drzewa? Teraz są w modzie słupy na fotoradary, których jest już kilkadziesiąt i to przy samej drodze. Ciekawe, że nikt jeszcze nie wpadł w taki słup, bo zderzenie byłoby jeszcze gorsze niż z drzewem. Wtedy zlikwidują także słupy i fotoradary. Przykre jest tylko to, że drzewa się same nie obronią. Bezmyślne i krótkowzroczne osoby, które zadecydowały o ścince drzew, wkrótce same staną się zapewne dla kogoś zbędne i niepotrzebne, a potem... na zawsze usunięte- czego im w imieniu drzew (także topoli) serdecznie życzę!
~Anty 11-04-2009 0:06
To niewybaczalne, że wycięli te piękne drzewa. Zapewne przeżyłyby tych wszystkich palantów z urzędu, którzy przyczynili się do ścinki drzew. A co na to Unia Europejska? Może trzeba ich zawiadomić?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group