Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6680
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przy Ptasiej załatwisz wszystko. Już jesienią

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 5 sierpnia 2011, 7:54
Aktualizacja: 7:54
Autor: red
Trwają prace przygotowawcze, dzięki którym jeden z budynków przy ul. Ptasiej stanie się – najpewniej już we wrześniu – siedzibą Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ten nowoutworzony (na początku br.) wydział będzie tak zorganizowany, by mieszkańcy mogli w jednym miejscu, z ułatwionym dojazdem, załatwiać niemal wszystkie swoje sprawy. Niemal, bo poza tą siedzibą, ale tuż obok, będą pracowały wydziały, które na skutek łączy komputerowych z instytucjami państwa i innych wymagań, co do warunków pracy (jak wydział komunikacji), muszą zachować większą autonomię.

– Utworzenie nowego wydziału i siedziby dla tego wydziału, to nie tylko sprawa lokalu – powiedział Hubert Papaj, zastępca prezydenta miasta. – Towarzyszyć temu będą inne udogodnienia, nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także systemy powiadamiania, zespoły głośników, monitorów, wyświetlaczy, itp., by proces załatwiania spraw był możliwie najwygodniejszy i zabierał najmniej czasu. Najpewniej w połowie września zaczniemy wdrażać wszystkie nowe rozwiązania, by na przełomie września/października wszystko funkcjonowało już „pełną parą” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~lol 5-08-2011 8:05
czy zmiana lokalizacji coś pomoże? , przecież taki punkt jest (był) w Ratuszu. Ale coś trza robić, chociaż pozory. A Pan prezydent nie chce widzieć swoich mieszkańców - i o to tu chodzi.-byle dalej. Aż przykre , że takie sukcesy samorządu ( jakość obsługi) Jeleniej Góry są przedmiotem zachwytu decydentów.
~jelonekM 5-08-2011 8:48
Jak wynika z tekstu niektóre sprawy trzeba załatwić w budynku obok a więc wystarczy przejść pezez ulicę a nie kilkaset metrów przez ruchliwe skrzyżowania co jest nie bez znaczenia dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.No i poza tym ci mieszkańcy , ktorzy nie lubią swego prezydenta nie będą narażeni na widok tegoż.
~mm 5-08-2011 10:36
Doodny dojazd, a parking zajety od 7 do 15 przez urzędasów, normalny czlowiek nie ma gdzie samochodu postawic.
~xxx 5-08-2011 14:43
wedle scislosci parking zajety do godz 16 (wiem bo mieszkam obok) a pracownicy i tak staja na zakazach bo nieraz nawet dla nich miejsca nie ma ale teraz dopiero bedzie mexyk hehehe jak otworza kolejny wydzial. A ponoc ten nasz narodowy czarodziej od zielonej wyspy obiecywal uszczuplac powoli biurokracje-ktora i tak nic nie produkuje tylko pierdzi w stolki....................................
~aa 5-08-2011 17:25
Prędzej dogadam się z ptaszkami przy otwartym oknie.
~cieplik to j 5-08-2011 20:56
A o ilu urzedników wzrośnie zatrudnienie ?
~ktos ztad 5-08-2011 21:42
ciekawe! jak urzedasy daza rade by nie ganiac petenta za odpisami z ratusza, itp. dalej bedzie mit ze taki skryba uwaza ze petent jest dla niego, anie on dla petenta. smiech na sali!
karmazyn 5-08-2011 22:46
Będzie można tam załatwić KAŻDĄ swoją sprawę?
~nemo 8-08-2011 18:36
Wróble ćwierkaja o nowym punkcie obsługi interesanta : 1. inwalidzi nie wjadą i trzeba stworzyć dodatkowe stanowiska osobno w innej sali ! 2. panie od dowodów siedzą po drugiej stronie sali i będą biegać od ściany do ściany między interesantami ! 3. projektant nie konsultował projektu z naczelnikiem Wydziału Spraw obywatelskich i np. nie przewidziano, że trzeba skanować niektóre dokumenty, co ma teraz miejsce i nie przewidziano łączy! 4. Pan Prezydent i Pierwszy Zastępca nie widzą potrzeby funcjonowania wewnętrznej poczty elektronicznej na co poszło juz sporo kasy i co jest podstawą nowoczesnego biura ! 5. zaplecze socjalne dla pracowników nie ma wody! 6. WSZYSCY (pracownicy i interesanci)będa sie tłoczyć w jednym pomieszczeniu i wzajemnie sie przekrzykiwac i zagłuszać ! Gratulacje!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group