• Środa, 16 października 2019
  • Godz. 8:42
  • Imieniny: Ambrożego, Gerarda, Gawła
  • Czytających: 3973
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przeprowadzka z baraku do byłej szkoły

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 1 listopada 2007, 12:00
Aktualizacja: Piątek, 2 listopada 2007, 9:10
Autor: carioca
Fot. Agnieszka Gierus
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jeszcze jedną zimę spędzi w obskurnej siedzibie przy ulicy Słowackiego. Później zajmie jedno z pięter dawnej siedziby III LO im. Śniadeckiego.

Barak, który od 1994 roku zajmuje MOPS, ma już 32 lata – tyle co dawne województwo jeleniogórskie. Został zbudowany na siedzibę ówczesnej prokuratury wojewódzkiej i rejonowej, której służył właśnie do 1994 roku, kiedy jednostka przeniosła się do nowego gmachu przy ul. Muzealnej.

Drewniany budynek miał być tymczasową siedzibą urzędu, ale przetrwał znacznie więcej. Teraz jest w fatalnym stanie. Ogrzewany pożerającymi potężną dawkę energii piecami akumulacyjnymi nie ułatwia pracy urzędnikom i petentom ośrodka.

Wiele wskazuje na to, że przed nimi już ostatnia zima przy ulicy Słowackiego. Później MOPS czeka przeprowadzka do gmachu starego szpitala przy ul. Obrońców Pokoju (obecnie Jana Pawła II), w którym do 2002 roku mieściło się popularne liceum Śniadeckiego.

Miały też tam sprowadzić się inne miejskie instytucje, na przykład straż miejska, ale – jak wynika z niedawnych ustaleń – stróże miasta urządzą sobie komendę w dawnej paszportówce przy ulicy Armii Krajowej.

Co będzie z barakiem pamiętającym czasy początku wojewódzkiej epoki Jeleniej Góry? Wydział geodezji urzędu miejskiego umieścił na nim ogłoszenie o sprzedaży. Potencjalny kupiec raczej barak wyburzy, bo jego remont jest zupełnie nieopłacalny.

Obiekt podzieli zatem los pozostałych prowizorycznych budynków zbudowanych w 1975 roku z przeznaczeniem na urzędowe cele rozwiniętej administracji wojewódzkiej. Zostały rozebrane lub spłonęły. Tylko przy ulicy Matejki uchował się jeszcze jeden podobny barak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~hę? 1-11-2007 16:28
A co bedzie z paszportówką? Do Wrocka?
~kmam 1-11-2007 17:10
Przykro mi, ale jeszcze Obrońców Pokoju nie zaorano. Pomimo że jest prawie w centrum, jest traktowana przez władze miasta po macoszemu. Wiele lat tkwiła w smrodzie zbiorników Celwiskozy, obecnie tonie w smrodzie z oczyszczalni, szczególnie wieczorami. Umiejscowienie paskudnego przejścia podziemnego (systematycznie dewastowanego przez "element" i pozwolenie na zrujnowanie przez bezdomnych pustostanu tuż za przejściem jest też podkreśleniem wagi tego zakątka miasta dla decydentów. Tak więc może rzeczywiście przemianowanie nazwy i przeniesienie w ten rejon MOPS-u jej pomoże. Bo już niewiele jej...zaszkodzi.
~az 2-11-2007 8:30
Po co przenosić MOPS. Na zdjęciu jest ładnie oświetlony i ma ładną bramę:-) Zmieńcie zdjęcie do artykułu . No chyba, że Mops przypomina cmentarz i ludzi , którzy pomocy potrzebują ośrodek wysyła właśnie tam. Przepraszamy - błąd techniczny - już naprawione - TEJO
~jeżeli 2-11-2007 8:49
Jeżeli przeprowadzają się do tej kaplicy uwidocznionej na zdjęciu to współczuję wszystkim pracownikom i klientom MOPS - lepiej niech zostaną na dotychczasowym miejscu. Alb zdjęcie nie pasuje do tego artykułu albo makabryczny żart z tą nową siedzibą??? - Przepraszamy - błąd techniczny - już naprawione - TEJO
~pamiętam 2-11-2007 9:24
Szpital był przy ulicy Wynalazców nie Obrońców Pokoju.
~uczen 2-11-2007 17:40
Śniadeckiego przeniesiono o ile mnie pamięć nie myli to w 2004 lub nawet 2005. Wiem bo w 2003 kończyłem chemika:D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group