Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6578
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przedszkolaki na wygnaniu

Wiadomości: REGION
Sobota, 26 czerwca 2010, 7:52
Aktualizacja: 11:26
Autor: TEJO
Miasto ma problem w nosie, a gmina twierdzi, że nie ma pieniędzy – mówi oburzona pani Agnieszka Trzeciak– Wolska, mama Dominiki.
Fot. Archiwum
Mieszkańcy gmin ościennych, których dzieci chodzą do publicznych przedszkoli w Jeleniej Górze, otrzymali pisma informujące, że od przyszłego roku maluchy nie będą mogły uczyć się w jeleniogórskich przedszkolach publicznych. Gminy nie zawarły z miastem porozumienia, na mocy którego dotowałyby ich pobyt. Chodzi m.in. o Jeżów Sudecki i Janowice Wielkie.

Zgodnie ustawą o systemie oświaty ościenne gminy Jeleniej Góry finansują naukę przedszkolną swoich najmłodszych mieszkańców, ale tylko w przedszkolach niepublicznych. Tymczasem rodzice nie wiedząc o tym, od lat posyłają swoje pociechy również do przedszkoli publicznych, za co płaci już Jelenia Góra. W tym roku jednak zapadła decyzja by tę kwestię uregulować. W ostatnim czasie przedszkola przekazały rodzicom pisma, które wywołały ich niepokój i oburzenie.

– Kiedy odbierałam dziecko z przedszkola, otrzymałam pismo, w którym poinformowano mnie, że od września 2010 moja córka nie może uczęszczać do przedszkola publicznego w Jeleniej Górze. Spowodowane jest to tym, że wójt gminy w Jeżów Sudeckim nie zamierza świadczyć dotacji na nasze dzieci, a prezydent Jeleniej Góry nie ma ochoty ich sponsorować. Jest tylko drobne ale... W Jeżowie Sudeckim nie ma przedszkola! Nasze dzieci chodzą do różnych przedszkoli w Jeleniej Górze. Pani dyrektor przedszkola rozkłada ręce, miasto ma to w nosie, a gmina twierdzi, że nie ma pieniędzy – mówi oburzona pani Agnieszka Trzeciak- Wolska, mama Dominiki.

Do tego apelu dołączyli się również rodzice z Janowic Wielkich, którzy otrzymali takie sama pisma. – W naszym przedszkolu w takiej samej sytuacji jest ponad 10 dzieci. Dlaczego takie decyzje podejmuje się w czerwcu, kiedy właściwie nie mamy już szans zapisania pociech do przedszkoli niepublicznych, w naszych gminnych też już nie ma miejsc. Moje dziecko chodzi do przedszkola już trzeci rok i czuje się w nim dobrze, ma świetną panią a przedszkole jest dobrze wyposażone – mówi jedna z mam z Janowic Wielkich.

Tymczasem prezydent Jeleniej Góry wyliczył, że miasto na naukę przedszkolaków z gmin ościennych w jeleniogórskich przedszkolach publicznych wydaje około pół miliona złotych rocznie. W pismach rozesłanych do gmin, nieprzyjmowanie gminnych przedszkolaków prezydent tłumaczy również brakiem miejsc dla dzieci z Jeleniej Góry.

– Od lat ta sytuacja była nieuregulowana, dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by w końcu ten problem rozwiązać. Wspomniana kwota to dla Jeleniej Góry naprawdę poważny koszt, dlaczego więc mamy płacić za zadania własne gmin, skoro w naszej oświacie jest naprawdę wiele potrzeb i wciąż brakuje pieniędzy – pyta Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

A dlaczego akurat teraz? – pytamy. – Ponieważ są właśnie zapisy do przedszkoli i zrobiliśmy wyliczenie, ile tak naprawdę ta nieuregulowana sprawa kosztuje nasze miasto. Prezydent miasta wystąpił więc z propozycją umowy, by gminy się zadeklarowały, czy będą dotowały dzieci uczęszczające do przedszkoli publicznych w Jeleniej Górze, czy nie – wyjaśnia Miłosz Sajnog.

Napisaliśmy też, że jeśli nie będą one zainteresowane dotacją, to żeby wskazywały rodzicom przedszkola niepubliczne w Jeleniej Górze, które zgodnie z ustawą gminy muszą refundować, albo żeby wskazywały swoje przedszkola . Część samorządów już nam odpowiedziało, że nie jest zainteresowane dotowaniem tych dzieci – usłyszeliśmy.

Z gminy Jeżów Sudecki, która własnego przedszkola nie posiada, do publicznych przedszkoli w Jeleniej Górze uczęszcza około 50 przedszkolaków. Roczny koszt ich nauki to około 200 tys. zł. Obecnie toczą się rozmowy w tej sprawie.
– Naszym zdaniem gmina Jelenia Góra zachowuje się niepoważnie wysyłając do nas pisma i stawiając nam ultimatum. Czujemy się w ten sposób lekceważeni. W tym temacie powinno odbyć się spotkanie i powinniśmy po ludzku porozmawiać. Poza tym oczywiście rozważamy wszelkie możliwości, ten temat będziemy poruszać w naszej gminie w najbliższych dniach na poszczególnych komisjach i sesji rady 23 czerwca – mówi Edward Dudek, wójt gminy Jeżów Sudecki.

Gmina obecnie ma porozumienie z Jelenią Górą, zgodnie z którym dzieci mogą uczęszczać do przedszkoli niepublicznych i co roku zwraca miastu należną dotację. Prezydent mówi o zbyt małej ilością miejsc w przedszkolach publicznych dla miejskich dzieci. Zdaniem Edwarda Dudka szef Jeleniej Góry szuka oszczędności. Nadszedł też niż demograficzny i w tym roku do pierwszych klas zapisanych zostanie o jedną czwartą dzieci mniej niż dotychczas. Brak miejsc jest więc tylko przykrywką – uważa samorządowiec.

– Dla nas 200 tys. zł to niebagatelna kwota przy budżecie z deficytem 1 mln 700 tys. zł. Ponadto na ten rok nie mieliśmy zaplanowanej kwoty 200 tys. zł i teraz ich nie wyczarujemy. Będziemy oczywiście prowadzić z Jelenią Górą rozmowy w tym temacie i mamy nadzieję na współpracę. Wstępne decyzje ze strony gminy w tej sprawie być może pojawią się w najbliższym tygodniu – mówi E. Dudek.

Uczestnictwo w sesji rady w tej sprawie zadeklarowali wszyscy rodzice dotknięci problemem. Miłosz Sajnog zapewnia, że Jeleniej Górze nie zależy na wyrzuceniu gminnych przedszkolaków na bruk, prezydent nie chce też od gmin należnych pieniędzy od razu.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że gminy nie mają tych wydatków wpisanych do budżetu na ten rok, dlatego być może zgodzimy się, by koszty za przedszkolaki uczęszczające do przedszkoli publicznych gminy pokrywały od następnego roku budżetowego. Chcemy jednak tę kwestię w końcu uregulować – mówi Sajnog.

Janowice Wielkie posiadają własne przedszkole i nie zamierzają dopłacać Jeleniej Górze żadnych dodatkowych pieniędzy.
– Wysłane do nas pismo jest naszym zdaniem błędem prezydenta Jeleniej Góry. Nie ma bowiem żadnych przepisów, które nakazywałyby nam dotowanie dzieci uczęszczających do przedszkoli publicznych. To tak, jakby teraz Jelenia Góra żądała od nas pieniędzy za dzieci z naszej gminy, które uczą się w szkołach podstawowych czy gimnazjach. My mamy własne przedszkole, refundujemy też koszty nauki naszych przedszkolaków w jeleniogórskich przedszkolach niepublicznych, ale nie zamierzamy płacić za naukę w przedszkolach publicznych – mówi Jerzy Grygorcewicz, wójt gminy Janowice Wielkie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Franek 26-06-2010 8:52
Pan Grygorcewicz zapomina,że na uczniów otrzymuje subwencję oświatową. Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem wlasnym gmin i maja obowiązek to czynić. Decyzja jest brutalna, ale tak dzieje się w wielu miastach w Polsce. Jeżów i Janowice powinny zadbać o swoich przeszkolaków i tyle.
b_jg 26-06-2010 8:54
Wystarczy, że dziecko zamelduje się w JG i będzie mogło chodzić do miejskiego przedszkola...
~rodzicc 26-06-2010 9:03
skoro jest przedszkole w janowicach to po co doplacac!fakt ze to przedszkole nie jest rewelacyjne i na drugim pietrze ale za to mile panie nadrabiaja ta sytuacje!
~Aqa 26-06-2010 9:06
Moje dzieci chodziły do przedszkola i niestety kolejne nie zostało przyjęte na nowy rok szkolny a starsze muszą zaprzestać uczęszczania do placówki ponieważ z mężem nie pracujemy Szeroko rozumiany rozwój dziecka jest nieważny. Nie ma miejsc i tyle :/ to że nie zalegałam z opłatami mają w nosie - państwo nie pracują tyle aż usłyszałam
~Oportunista 26-06-2010 9:13
Oto jak wyglądaja nieudolne administrowanie liberałów platwormy. Ponoć nie chcą prywatyzować..... Rozwiązanie jest bardzo proste. Niech zostą otwarte dodatkowe przedszkola publiczne (po co je było zamykać?). Kiedyś było takie powiedzenie: "Checie coś zepsuć spojkajcie się na platwormie". Jak widać jest ono aktualne również i dzisiaj - przed II turą wyborów...
~Do Oportunis 26-06-2010 9:33
Jak już to platForma...ehh
~rott 26-06-2010 9:58
Ubiegły rok szkolny ministerstwo edukacji ogłosiło "Rokiem przedszkolaka". Pani minister zapewniała o wyrównywaniu szans edukacyjnych, zapewnieniu miejsca w przedszkolach dla każdego dziecka itp. I co? Były to tylko puste słowa, jakich pani Hall używa od kilku lat. A jeżeli się już za coś zabiera, to robi kolejną złą rzecz w polskiej oświacie. Może w końcu czas zmienić tę panią.
~Szczupak 26-06-2010 10:18
To nie dobrze dla dzieci.
~Iza 26-06-2010 10:33
Moje dziecko też się nie dostało do przedszkola - chociaż ja z mężem mamy pracę. Pani dyrektor oznajmiła mi że nasze dziecko się nie kwalifikuje - i dodała że mogę dziecko oddać do prywatnego przedszkola bo tam napewno znajdzie się miejsce........
~Ala 26-06-2010 10:42
Takie same pisma otrzymali rodzice dzieci ze żłobka. A w Mysłakowicach nie ma gmina swoje żłobka i co wtedy mamy zrobić ?
~ 26-06-2010 10:48
Utrzymanie przedszkoli należy do zadania własnego gminy i dlatego mogą korzystać z nich dzieci z danej gminy. Nasi włodarze dopiero teraz zorientowali się że do naszych miejskich przedszkoli przyjmowane są dzieci z innych gmin i korzystaja z miejsc w naszych przedszkolach tak jak mieszkańcy a koszty pokrywa nasza gmina, czyli my mieszkańcy. Nawet jeśli ktoś pracuje w Jeleniej Górze to rozlicza się w urzędzie skarbowym zgodnym dla miejsca zamieszkania. Ciekawe czy wójt Janowic lub Jeżowa opłacałby pobyt dziecka z Jeleniej Góry w swoim gminnym przedszkolu. Deficytowe budżety ma każda gmina stąd ta decyzja żeby nie wydawać naszych pieniędzy. Po prostu gmina w której mieszkacie musi podpisać porozumienie z gminą J.G. i ponieść koszty z tytułu dofinansowania pobytu dziecka w przedszkolu. Jeśli brakuje miejsca w przedszkolu w Waszej gminie z pewnoscia to zrobi bo i tak musiałaby dofinansować pobyt dziecka gdyby było miejsce w Waszym przedszkolu. Można też przemeldować dziecko do J.G.
~ 26-06-2010 10:50
Do tej pory miejskie przedszkola nie wykazywały dzieci spoza gminy i nasza gmina dotowała pobyt wszystkich dzieci w tych przedszkolach a przecież to zadanie własne każdej gminy nie tylko Jeleniej Góry. Dobrze że ktoś to zauważył będą jakieś dodatkowe pieniądze dla Jeleniej Góry.
~pytanie 26-06-2010 10:55
a czy jelenia nie otrzymuje dotacji wg ilości przedszkolaków, niezależnie od ich adresów? jeśli tak, to w czym problem? że dotacja nie starcza na rozbuchane koszty działania przedszkoli miejskich?
~-hm- 26-06-2010 11:22
tekst jest już nieaktualny, i Jeżów i Janowice zdecydowały się na podpisanie porozumienia...
~młoda 26-06-2010 12:19
W najbliższych wyborach odpowiednio podziękujemy Grygorcewiczowi.
~Aqa 26-06-2010 12:45
Co z tego że porozumienie jest podpisane jeśli najzwyczajniej w świecie brakuje miejsc. Jeden żłobek na całą jelenią. Przedszkoli niby jest sporo ale tak naprawdę to wszystkie przepełnione :/ Z czysto państwowych pozostały 3przedszkola - Kubuś czyli 19 i ich oddział żłobkowy i na Piłsudskiego. Reszta się sprywatyzowała. Owszem mają dofinansowanie z gminy miasta czy jak to zwał ale to dlatego ze inaczej koszt by był 600zł a nie połowa z tego :/ A dla dzieci z uboższych rodzin i tych tzw MOPS-owych gdzie MOPS płacił były otwarte tylko 2 przedszkola - 19 i na piłsudskiego
~Red Like 26-06-2010 13:01
to się nazywa ,,państwo opiekuńcze" i w dupie mam czy jestem z tego miasta czy innego płacę podatki do jednej kasy- POLSKA
~olo 26-06-2010 13:32
Polityka prorodzinna Oj Obrębalski czy to tak trudno załatwi te dofinansowania z ościennych gmin w ramach wzajemnych rozliczeń a................... rozumiem to Pana przerasta
~olo 26-06-2010 13:38
Mam pytanie czy te działania są podyktowane oficjalnym stanowiskiem partii politycznych, którymi reprezentantami są radni jak tak to proszę napisac, która partia chce wyrzucac dzieci z przedszkoli
~-hm- 26-06-2010 14:46
Dalej brednie tylko że w komentarzach: - jest 10 przedszkoli miejskich w Jeleniej Górze, - nie ma żadnych "przedszkoli państwowych" w Polsce, chyba, że przy jakiejś ambasadzie, - dofiansowanie z kasy samorządu jest obligatoryjne dla przedszkoli niepublicznych, jeżeli zgłoszą się w terminie wyznaczonym ustawą, - dzieci z MOPS mogą uczęs...ć do wszystkich komunalnych przedszkoli nie płacą tam za zajęcie dodatkowe a takowe mają, - przepełnienie wynika właśnie z faktu, że do przedszkoli uczęszcza 100 dzieci spoza miasta i kosztuje to miasto 0,5 mln rocznie, dla porównania za te pieniądze można otworzyć 10 nowych oddziałów. - nie ma dotacji dla przedszkoli, wszystkie publiczne są utrzymywane z dochodów własnych miasta, czyli z podatków jego mieszkańców. Dlatego zastanówcie się Państwo komentujący, o czym piszecie :)
~oburzona 26-06-2010 16:15
To jest śmieszne!!!Jak można wyrzucać z przedszkola dzieci uczęszczające 2-3 lata. To nieporozumienie.Gdzie w tym wszystkim ich tak powszechnie głoszone przez nasze władze DOBRO?Czy nikt się nad tym naprawdę nie zastanowił?Czy pan prezydent nie może załatwić prostej sprawy/A może pooszczędzajmy w końcu gdzie indziej a nie zawsze na przedszkolach!
~jw 26-06-2010 16:23
I jeszcze jedno. Przedszkola się nie sprywatyzowały! Sprywatyzowano je na siłę w ramach oszczędności niby oczywiście.I nikogo nie obchodziło, że dzieci nie mają miejsc.Pozamykali i nie dopuszczali do siebie żadnych tłumaczeń a teraz jest problem.Więc może zamiast kolejnych marketów w których i tak nie wiele jest to pomyślmy o przedszkolach.Bo z tego co wiem to jednak są zamiary prywatyzacji w dalszym ciągu ale nie tędy droga niestety.
~ 26-06-2010 19:38
A KTO TERAZ RZĄDZI? JAKIE UGRUPOWANIE? ;-)
~jg 26-06-2010 22:31
Nie ma dotacji od rządu dla przedszkoli - wszystkie są utrzymywane ze środków własnych gminy czyli miasta Jelenia Góra. Dlaczego dzieci z ościennych gmin mają korzystać za darmo a dzieci z Jeleniej Góry muszą iść do niepublicznego. Jak pisze ~hm- tekst jest już nieaktualny, Jeżów i Janowice zdecydowały się na podpisanie porozumienia... Jednak wolą dopłacić niż u siebie zorganizować na przykład niepubliczne przedszkole ... hm...
~kama :) 27-06-2010 13:10
warto się zastanowić nad przedszkolem prywatnym, albo nianią. Sama prowadze takie przedszkole narazie mam 3 dzieci w wieku 14miesięcy, 4latka i 7latek. dzieciaczki są kochane :) . naprawde są osoby prywatne czasami nawet znajomi z kturymi warto sie dogadać :) albo popytać o takie osoby.
~do kamy 28-06-2010 8:14
Przedszkole i siedmiolatek? Gorzej ci kobieto?!
~kama :) 28-06-2010 14:13
z tobą musi być Gorzej skoro zapominasz o wakaciaj bo w piatek bylo zakończenie roku szkolnego :P a Ja poprostu poszłam komuś na ręke biorac starsze dziecko od reszty. No ale ty masz najwidoczniej z tym jakiś problem i jesteś nadziana skoro ci to nie odpowiada. Pozdrawiam
~Alek do kamy 29-06-2010 7:31
Patrząc na twój sposób pisania, gramatykę i ortografię, to wszyscy święci, miejcie w opiece te biedne dzieci które będą pod twoją opieką! Nie próbuj ich uczyć, bo wyjdą głupsze niż są teraz!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group