Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14979
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przedsiębiorczość mają we krwi

Piątek, 12 kwietnia 2019, 8:14
Aktualizacja: Sobota, 13 kwietnia 2019, 8:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przedsiębiorczość mają we krwi
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (11.04) w auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystki UE odbył się finał Olimpiady Przedsiębiorczości, która jest wspólną inicjatywą Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych i jeleniogórskiej uczelni. Była to czwarta edycja konkursu, który cieszy się rosnącą popularnością wśród uczniów szkół średnich.

W IV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości wzięło udział 18 szkół, z czego 17 z Dolnego Śląska, a 1 z Lubuskiego. Najlepszych wyłaniano na etapie szkolnym, następnie z półfinału przechodziło po dwóch reprezentantów danej szkoły, a wczoraj wyłoniono najlepszych.

Mamy już takie przypadki z poprzednich edycji, że osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca przyszły do nas na staż w Wirtualnej Firmie Konsultingowej i większość z nich staje się naszymi studentami - przyznaje Magdalena Rękas, prodziekan ds. dydaktyki WEZiT UE.

W półfinale (w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych) tematem przewodnim były ubezpieczenia, z kolei w finale była to bankowość.

Przedsiębiorca nie uniknie współpracy z bankiem. Szeroko potraktowaliśmy bankowość, są zagadnienia dotyczące kont bankowych, kredytów, zdolności kredytowej, czy usług bankowych - powiedziała M. Rękas.

Jak się okazało, o zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty. Trzecie miejsce zajął Seweryn Figura z Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze, drugie Krzysztof Wawrzyniak z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach, a najlepsza była Barbara Białogrecka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, która konsekwentnie - od pierwszej edycji próbowała swoich sił w olimpiadzie.

To mój czwarty raz w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i ostatni, bo jestem w IV klasie technikum. Pytania nie były proste, ale udało się. Nie było wiadomo, które pytania są wielokrotnego wyboru i to było najtrudniejsze. Będę składać papiery do tej uczelni i mam nadzieję, że będę się tu uczyć - powiedziała Barbara Białogrecka, laureatka IV Olimpiady Przedsiębiorczości.

Z uwagi na strajk w oświacie, większość finalistów dotarła do Jeleniej Góry bez opiekunów (samodzielnie lub z rodzicami), ale niektórzy przybyli z nauczycielami, więc udało się przeprowadzić finał. Dodatkowo, w ramach wczorajszego spotkania, gdy komisja sprawdzała testy - odbyło się kilka wykładów i prezentacji. Była mowa o ustawie 2.0 (dziekan E. Sobczak), metodach rozwijania kompetencji przedsiębiorczych (warsztaty dla opiekunów z dr A. Połomską-Jesionowską), roli i zadań Narodowego Banku Polskiego (J. Szuba - dyr. NBP we Wrocławiu), a studenci jeleniogórskiej uczelni opowiadali o swojej wirtualnej firmie konsultingowej.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group