• Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
  • Godz. 5:58
  • Imieniny: Kai, Łukasza, Leonii, Sotera
  • Czytających: 1146
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przedsiębiorczość mają we krwi

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 kwietnia 2019, 8:14
Aktualizacja: Sobota, 13 kwietnia 2019, 8:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (11.04) w auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystki UE odbył się finał Olimpiady Przedsiębiorczości, która jest wspólną inicjatywą Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych i jeleniogórskiej uczelni. Była to czwarta edycja konkursu, który cieszy się rosnącą popularnością wśród uczniów szkół średnich.

W IV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości wzięło udział 18 szkół, z czego 17 z Dolnego Śląska, a 1 z Lubuskiego. Najlepszych wyłaniano na etapie szkolnym, następnie z półfinału przechodziło po dwóch reprezentantów danej szkoły, a wczoraj wyłoniono najlepszych.

Mamy już takie przypadki z poprzednich edycji, że osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca przyszły do nas na staż w Wirtualnej Firmie Konsultingowej i większość z nich staje się naszymi studentami - przyznaje Magdalena Rękas, prodziekan ds. dydaktyki WEZiT UE.

W półfinale (w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych) tematem przewodnim były ubezpieczenia, z kolei w finale była to bankowość.

Przedsiębiorca nie uniknie współpracy z bankiem. Szeroko potraktowaliśmy bankowość, są zagadnienia dotyczące kont bankowych, kredytów, zdolności kredytowej, czy usług bankowych - powiedziała M. Rękas.

Jak się okazało, o zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty. Trzecie miejsce zajął Seweryn Figura z Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze, drugie Krzysztof Wawrzyniak z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach, a najlepsza była Barbara Białogrecka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, która konsekwentnie - od pierwszej edycji próbowała swoich sił w olimpiadzie.

To mój czwarty raz w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i ostatni, bo jestem w IV klasie technikum. Pytania nie były proste, ale udało się. Nie było wiadomo, które pytania są wielokrotnego wyboru i to było najtrudniejsze. Będę składać papiery do tej uczelni i mam nadzieję, że będę się tu uczyć - powiedziała Barbara Białogrecka, laureatka IV Olimpiady Przedsiębiorczości.

Z uwagi na strajk w oświacie, większość finalistów dotarła do Jeleniej Góry bez opiekunów (samodzielnie lub z rodzicami), ale niektórzy przybyli z nauczycielami, więc udało się przeprowadzić finał. Dodatkowo, w ramach wczorajszego spotkania, gdy komisja sprawdzała testy - odbyło się kilka wykładów i prezentacji. Była mowa o ustawie 2.0 (dziekan E. Sobczak), metodach rozwijania kompetencji przedsiębiorczych (warsztaty dla opiekunów z dr A. Połomską-Jesionowską), roli i zadań Narodowego Banku Polskiego (J. Szuba - dyr. NBP we Wrocławiu), a studenci jeleniogórskiej uczelni opowiadali o swojej wirtualnej firmie konsultingowej.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Ich 12-04-2019 9:25
A "Uczelnia" jak zwykle, unijne pieniądze i kształcenie mało przydatne. Tę wiedzę początkujący przedsiębiorca nabywa w godzinę. PRODUKCJA, nie konsulting; TO SIĘ W BIZNESIE LICZY I OPŁACA !!!!
~ 12-04-2019 10:28
do: ~Ich (9:25)
Słusznie napisałeś "uczelnia" w cudzysłowie. Bez gruntownej reformy szkolnictwa nie ma szans na przyzwoity poziom edukacji. Są w szkolnictwie osoby ambitne, ale niestety karty rozdają leśne dziadki.
~ 12-04-2019 9:27
Cyt: "Z uwagi na strajk w oświacie, większość finalistów dotarła do Jeleniej Góry bez opiekunów ". To nie są nauczyciele. To są normalni zwyrole. Dzieci uczyły się do olimpiady, poświęcały swój czas, a oni tak PO prostu, PO nauczycielsku ich zwyczajne olali. Należałoby opublikować nazwiska POlitykierów, żeby nikt już nie związał swoich losów z tymi broniarzami i broniarkami.
~Anonim+ 12-04-2019 10:16
do: ~ (9:27)
Naturalnie, PiS nie olał! Podpowiem, jak zakończyć strajk: dać podwyżki - proste?
~ 12-04-2019 10:23
do: ~Anonim+ (10:16)
I co? POprawi to POziom nauczania? Już przecież teraz nauczyciele maja zróżnicowane zarobki. Według Ciebie ci którzy zarabiają lepiej, też lepiej uczą? Bzdura! Gnojków bez empatii z ZNP na zbity ryj. Jak mogli takie świństwo zrobić swoim podopiecznym. W Stargardzie przerywają strajk, bo maja wycieczkę do SPA. HiPOkryci! Niech już ciągną strajk przez wakacje. Będzie wtedy widać ich determinację.
~ 12-04-2019 10:48
Czy mają przedsiębiorczość we krwi to zweryfikuje życie i to co w nim osiągną a nie jakieś śmieszne olimpiady.
~ 12-04-2019 15:34
Brałem udział w finale i takie komentarze ze olimpiady sa smieszne naprawde swiadczom o tym że sam jesteś debilem i nic z swoim zyciem nie robiłes. Uczymy się sami do tych olimpiad a tu takie komentarze
~ 12-04-2019 17:12
do: ~ (15:34)
Weź jeszcze udział w lekcji ortografii ,bo póki co twoje wypociny rzeczywiście "świadczom" żeś debil i nieuk.Takich co wygrywali olimpiady to spotkasz nawet w schronisku dla bezdomnych,więc nie podniecaj się tak głupawy szczurku.
~totu 13-04-2019 11:32
do: ~ (17:12)
Pan Szanowny też nadmiernie języka ojczystego nie kocha, skoro stosuje ewidentny rusycyzm "póki co". U nas, w świetnym notabene IILO im. C.K. Norwida, takie "zapędy" językowe były rugowane od pierwszej klasy. Jestem z tego dumny. Dlatego też spokojnie z tymi pejoratywnymi określeniami wobec swych bliźnich.
~Zocha i Tadek 12-04-2019 22:07
Brawo Basiu! Cieszę się z Twojego sukcesu :) Wszystkim uczestnikom Olimpiady serdecznie gratuluję.
rymcycymcy 13-04-2019 0:11
Jak macie coś we krwi i nie przekracza to ...0,2 promila ...no, to spoko, nie ma się czym martwić ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
310
Tak
69%
Nie
29%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group