• Piątek, 21 lutego 2020
  • Godz. 9:06
  • Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
  • Czytających: 4535
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przedsiębiorczość mają we krwi

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 kwietnia 2019, 8:14
Aktualizacja: Sobota, 13 kwietnia 2019, 8:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (11.04) w auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystki UE odbył się finał Olimpiady Przedsiębiorczości, która jest wspólną inicjatywą Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych i jeleniogórskiej uczelni. Była to czwarta edycja konkursu, który cieszy się rosnącą popularnością wśród uczniów szkół średnich.

W IV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości wzięło udział 18 szkół, z czego 17 z Dolnego Śląska, a 1 z Lubuskiego. Najlepszych wyłaniano na etapie szkolnym, następnie z półfinału przechodziło po dwóch reprezentantów danej szkoły, a wczoraj wyłoniono najlepszych.

Mamy już takie przypadki z poprzednich edycji, że osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca przyszły do nas na staż w Wirtualnej Firmie Konsultingowej i większość z nich staje się naszymi studentami - przyznaje Magdalena Rękas, prodziekan ds. dydaktyki WEZiT UE.

W półfinale (w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych) tematem przewodnim były ubezpieczenia, z kolei w finale była to bankowość.

Przedsiębiorca nie uniknie współpracy z bankiem. Szeroko potraktowaliśmy bankowość, są zagadnienia dotyczące kont bankowych, kredytów, zdolności kredytowej, czy usług bankowych - powiedziała M. Rękas.

Jak się okazało, o zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty. Trzecie miejsce zajął Seweryn Figura z Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze, drugie Krzysztof Wawrzyniak z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach, a najlepsza była Barbara Białogrecka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, która konsekwentnie - od pierwszej edycji próbowała swoich sił w olimpiadzie.

To mój czwarty raz w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i ostatni, bo jestem w IV klasie technikum. Pytania nie były proste, ale udało się. Nie było wiadomo, które pytania są wielokrotnego wyboru i to było najtrudniejsze. Będę składać papiery do tej uczelni i mam nadzieję, że będę się tu uczyć - powiedziała Barbara Białogrecka, laureatka IV Olimpiady Przedsiębiorczości.

Z uwagi na strajk w oświacie, większość finalistów dotarła do Jeleniej Góry bez opiekunów (samodzielnie lub z rodzicami), ale niektórzy przybyli z nauczycielami, więc udało się przeprowadzić finał. Dodatkowo, w ramach wczorajszego spotkania, gdy komisja sprawdzała testy - odbyło się kilka wykładów i prezentacji. Była mowa o ustawie 2.0 (dziekan E. Sobczak), metodach rozwijania kompetencji przedsiębiorczych (warsztaty dla opiekunów z dr A. Połomską-Jesionowską), roli i zadań Narodowego Banku Polskiego (J. Szuba - dyr. NBP we Wrocławiu), a studenci jeleniogórskiej uczelni opowiadali o swojej wirtualnej firmie konsultingowej.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Ich 12-04-2019 9:25
A "Uczelnia" jak zwykle, unijne pieniądze i kształcenie mało przydatne. Tę wiedzę początkujący przedsiębiorca nabywa w godzinę. PRODUKCJA, nie konsulting; TO SIĘ W BIZNESIE LICZY I OPŁACA !!!!
~ 12-04-2019 10:28
do: ~Ich (9:25)
Słusznie napisałeś "uczelnia" w cudzysłowie. Bez gruntownej reformy szkolnictwa nie ma szans na przyzwoity poziom edukacji. Są w szkolnictwie osoby ambitne, ale niestety karty rozdają leśne dziadki.
~ 12-04-2019 9:27
Cyt: "Z uwagi na strajk w oświacie, większość finalistów dotarła do Jeleniej Góry bez opiekunów ". To nie są nauczyciele. To są normalni zwyrole. Dzieci uczyły się do olimpiady, poświęcały swój czas, a oni tak PO prostu, PO nauczycielsku ich zwyczajne olali. Należałoby opublikować nazwiska POlitykierów, żeby nikt już nie związał swoich losów z tymi broniarzami i broniarkami.
~Anonim+ 12-04-2019 10:16
do: ~ (9:27)
Naturalnie, PiS nie olał! Podpowiem, jak zakończyć strajk: dać podwyżki - proste?
~ 12-04-2019 10:23
do: ~Anonim+ (10:16)
I co? POprawi to POziom nauczania? Już przecież teraz nauczyciele maja zróżnicowane zarobki. Według Ciebie ci którzy zarabiają lepiej, też lepiej uczą? Bzdura! Gnojków bez empatii z ZNP na zbity ryj. Jak mogli takie świństwo zrobić swoim podopiecznym. W Stargardzie przerywają strajk, bo maja wycieczkę do SPA. HiPOkryci! Niech już ciągną strajk przez wakacje. Będzie wtedy widać ich determinację.
~ 12-04-2019 10:48
Czy mają przedsiębiorczość we krwi to zweryfikuje życie i to co w nim osiągną a nie jakieś śmieszne olimpiady.
~ 12-04-2019 15:34
Brałem udział w finale i takie komentarze ze olimpiady sa smieszne naprawde swiadczom o tym że sam jesteś debilem i nic z swoim zyciem nie robiłes. Uczymy się sami do tych olimpiad a tu takie komentarze
~ 12-04-2019 17:12
do: ~ (15:34)
Weź jeszcze udział w lekcji ortografii ,bo póki co twoje wypociny rzeczywiście "świadczom" żeś debil i nieuk.Takich co wygrywali olimpiady to spotkasz nawet w schronisku dla bezdomnych,więc nie podniecaj się tak głupawy szczurku.
~totu 13-04-2019 11:32
do: ~ (17:12)
Pan Szanowny też nadmiernie języka ojczystego nie kocha, skoro stosuje ewidentny rusycyzm "póki co". U nas, w świetnym notabene IILO im. C.K. Norwida, takie "zapędy" językowe były rugowane od pierwszej klasy. Jestem z tego dumny. Dlatego też spokojnie z tymi pejoratywnymi określeniami wobec swych bliźnich.
~Zocha i Tadek 12-04-2019 22:07
Brawo Basiu! Cieszę się z Twojego sukcesu :) Wszystkim uczestnikom Olimpiady serdecznie gratuluję.
rymcycymcy 13-04-2019 0:11
Jak macie coś we krwi i nie przekracza to ...0,2 promila ...no, to spoko, nie ma się czym martwić ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group