Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7207
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przed budżetem

Sobota, 22 października 2011, 9:04
Aktualizacja: 9:07
Autor: artykuł sponsorowany
Od kilku tygodni trwają konsultacje budżetowe – Jelenia Góra przygotowuje swoje plany (dochodów i wydatków) na rok 2012. Co to oznacza w praktyce?

- W największym skrócie – wyjaśnia Prezydent Miasta, Marcin Zawiła – dochodzenie do koncensusu na różnych płaszczyznach i w różnych sferach, osiąganie stanu równowagi między ambicjami, potrzebami i możliwościami finansowymi poszczególnych branż, reprezentowanych przez wydziały Urzędu Miejskiego. Miasto – poza skalą kwot – ma wiele wspólnego z każdą rodziną, gospodarstwem domowym. I musi mieć swoje priorytety. Przewidywać dochody, planować wydatki. Ale jest i kilka istotnych różnic.

Budżety rodzinne nie są obwarowane tak ściśle przepisami. W przypadku Miasta można dysponować środkami, ale – z różnych powodów – nie można czynić wszelkich możliwych zakupów w każdym dogodnym terminie. Czasami też, jak to bywało choćby w przypadku obwodnicy północnej, przepisy zmuszają Miasto do wybrania oferty najtańszej, chociaż już na pierwszy rzut oka wykonawstwo zadania jest mało realne. Wówczas trzeba było w połowie pracy zmienić wykonawcę, który zaproponował niską cenę, ale nie sprostał ciężarom inwestycji.

O ile w gospodarstwach domowych relatywnie łatwo jest przewidzieć dochody, to w przypadku Miasta jest z tym zdecydowanie trudniej. Część przychodów pozyskuje się – za pośrednictwem urzędów skarbowych – jako odpisy od podatków CIT i PIT (w dużym uproszczeniu – od firm i osób fizycznych), a one z kolei zależą w sporej części od kondycji całego Państwa i przepisów, które wchodzą w życie niezależnie od woli samorządu. Jeśli w gospodarce następuje niespodziewany krach i zmniejszają się kwoty podatków, to Miasto, planując wcześniej wydatki – musi je ograniczać w trakcie roku.

- Konsultacje międzywydziałowe – dodaje Hubert Papaj, zastępca prezydenta – pozwalają uzgodnić tylko część problemów, a drugą są m.in. wnioski radnych i komisji do budżetu. Dopiero to wszystko łącznie daje – z grubsza - obraz potrzeb, które trzeba skonfrontować z możliwościami. Do połowy listopada każdego roku Prezydent Miasta ma obowiązek przedstawić Radzie Miejskiej projekt budżetu, który później dyskutowany jest podczas posiedzeń poszczególnych komisji Rady, a ostateczny kształt zyskuje po finalnym posiedzeniu komisji finansów i budżetu. Później projekt prezentowany jest publicznie, w mediach (w tym internecie), mogą do niego swoje uwagi zgłaszać mieszkańcy i organizacje pozarządowe, a Rada Miejska przyjmuje ten dokument na specjalnie zwołanej w tej sprawie sesji.

- Wcześniej jednak – mówi Marcin Zawiła, Prezydent Miasta – powstają także tzw. uchwały pozabudżetowe, które często są pomocne w przewidywaniu wysokości dochodów z poszczególnych źródeł. Samorząd lokalny może za ich pomocą w jakimś stopniu sterować kierunkami rozwoju przedsiębiorczości, n.p. podwyższając, lub obniżając podatki w niektórych branżach. Tak m.in. będziemy chcieli robić w tym roku określając preferencyjne stawki podatkowe dla firm z branż sportowych i turystycznych, bowiem upatrujemy w wzmocnieniu tych firm ważnego impulsu dla rozwoju tej sfery pracy w Jeleniej Górze. To jest element tzw. prawa miejscowego, gdzie samorząd może wykorzystać swoje kompetencje, np. stosując preferencje w relacji do firm tworzących nowe miejsca pracy, zatrudniających osoby niepełnosprawne, inwestujących w przedsięwzięcia i usługi, które na lokalnym rynku są uznawane za deficytowe.

Jelenia Góra w mijającym roku miała w dużym uproszczeniu - dochody w granicach niemal 360 mln złotych, zaplanowała wydatki na niemal 425 mln złotych, różnica sięgająca ok. 65 mln zł była pokryta z pożyczek, kredytów, przychodów z obligacji, itp. w pewnych proporcjach ta struktura nie ulegnie większym zmianom. Możemy więc uznać, że na każdego z Jeleniogórzan przypadnie spora kwota wydatków, ponad 5.000 zł rocznie. Zachęcamy więc do uważnego studiowania projektu budżetu Miasta, kiedy już zostanie opublikowany.

artykuł sponsorowany

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group