Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9030
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prywatna konkurencja przy tablicy

Poniedziałek, 28 września 2009, 7:48
Aktualizacja: Wtorek, 29 września 2009, 8:25
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Prywatna konkurencja przy tablicy
Fot. Ania
Zielona szkoła na Lazurowym Wybrzeżu lub specjalne autorskie programy nauczania? To tylko część oferty prywatnych podstawowówek. Z opóźnieniem – ale jednak. Mieszkańcy miasta i okolic coraz częściej nie wierzą w iluzję darmowej oświaty i robią wszystko, aby ich dziecko nie trafiło do placówki publicznej. Snobizm to, czy recepta na lepszą przyszłość dla pociechy?

Już nie tylko osoby ze świecznika posyłają swoje dzieci do szkoły prywatnej. Coraz częściej to ludzie o średnim statusie majątkowym decydują się na ten krok. W innych regionach kraju szkoły prywatne już od dawna wpisały się w krajobraz propozycji edukacyjnych. U nas dopiero zdobywają rynek.
Na terenie powiatu jeleniogórskiego istnieją takie dwie: Szkoła Podstawowa w Karpaczu oraz Zespół Szkół Społecznych w Sobieszowie.

Pierwsza z nich znana jest jako szkoła 707. Szczególną uwagę zwraca się tu na naukę języków obcych. Od tzw. zerówki do 6 klasy uczniowie mają zagwarantowane 6 godzin w tygodniu nauki języka angielskiego i 2 godziny niemieckiego. – Najmłodsze dzieci uczymy poprzez zabawę. W klasie czwartej wprowadzamy świadomą gramatykę, wtedy dzieci znają już dobrze język ojczysty i mogą poznawać wszystkie zasady języka obcego – mówi Marzena Gąszczyk, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Karpaczu.

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim maluchy prezentują w przedstawieniach teatralnych, na które chętnie zapraszają swoich bliskich. Szkoła 707 przyciąga także dobrze zorganizowanymi zajęciami sportowymi. Od września do końca listopada dzieci uczą się jeździć na łyżwach, od grudnia do marca na nartach, a od kwietnia do czerwca pływania.

Poza tym pedagodzy wprowadzają innowacje, jak np. koło matematyczne, w ramach którego dzieci są przygotowywane do międzynarodowego konkursu „Kangur, Kangurek”. Organizowane są także warsztaty teatralne i plastyczne. Dla rodziców istotne jest na pewno również to, że dzieci mają zapewnioną opiekę codziennie od godziny 8.00 do 15.00, a w jedną sobotę w miesiącu nauczyciele wędrują z nimi po górach.

– Najważniejszy jest dla nas wysoki poziom nauczania. W ubiegłym roku nasza szkoła uzyskała najwyższy poziom z egzaminu szóstoklasistów. Nigdy nie spadliśmy poniżej poziomu bardzo wysokiego, co oznacza, że wszyscy nasi uczniowie zdali egzamin dobrze i bardzo dobrze – mówi Marzena Gąszczyk.

Nic za darmo: czesne w Szkole 707 wynosi 550 złotych miesięcznie. W jego ramach, prócz dodatkowych zajęć, jest zapewnione także drugie śniadanie oraz obiad. Należy także wiedzieć, że dzieci przed przyjęciem do tej placówki są diagnozowane. Wykwalifikowani specjaliści sprawdzają, czy dziecko nie ma żadnych zaburzeń i jest na tym samym etapie rozwoju emocjonalnego, co jego rówieśnicy.

– Podstawa programowa w naszej szkole to minimum, dlatego też zależy nam na tym, żeby dzieci, które do nas przyjdą, były w stanie poradzić sobie z nauką i wszystkimi organizowanymi zajęciami. Jeżeli zauważamy jakieś nieprawidłowości w rozwoju intelektualnym czy emocjonalnym dziecka, doradzamy rodzicom, co mogą zrobić, żeby ich pociecha nadrobiła zaległości. Wtedy będzie mogła rozpocząć u nas naukę za rok – mówi Marzena Gąszczyk.

W Zespole Szkół‚ Społecznych im. Jana Pawła II Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Jeleniej Górze Sobieszowie ogromny nacisk stawia się na wykwalifikowaną kadrę nauczycielską. Placówka prowadzi samodzielne Koło Terenowe nr 72 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, mającego swój własny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

W tym roku pedagodzy uczestniczyli w szkoleniu, podnosząc swoje kwalifikacje pedagogiczne. Tematem spotkania były relacje interpersonalne. Obecnie pedagodzy zespołu szkół realizują projekt pod hasłem: „Społeczeństwo obywatelskie zaczyna się w szkole”. Ważne jest także to, żeby uczniowie uczęszczali do przyjaznej placówki. Jest to misja wszystkich szkół i placówek zrzeszonych w Społecznym Towarzystwie Oświatowym, którą nauczyciele starają się wypełniać.
Rodzice chętnie współpracują z radą pedagogiczną, wspomagając edukację w szkole zakupem pomocy naukowych. W tym roku rodzice uczennicy klasy pierwszej Szkoły Społecznej Podstawowej podarowali placówce tablicę interaktywną.

W ZSS w Sobieszowie dzieci i młodzież prócz zajęć programowych w zwiększonym wymiarze mają także dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, muzyki i plastyki. Uczęszczają także na zajęcia z edukacji teatralnej. Prowadzi je Jacek Paruszyński, aktor Teatru imienia Kamila Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. Owocem tej współpracy jest coroczny spektakl teatralny.

Ważne są także zajęcia z wychowania fizycznego. Uczniowie uczą się pływać, ale mają też możliwość nauki jazdy na nartach, snowboardzie oraz pieszych wycieczek górskich. Szkoła organizuje także tzw. białe i zielone szkoły. Zimą jest to tradycyjny (już 15 lat!) tygodniowy wyjazd do Harrachova w Czechach, a jesienią wyjazd dydaktyczny do jednego z państw Unii Europejskiej. Zielone szkoły odbywają się nad morzem, w roku ubiegłym dzieci pojechały do południowej Prowansji nad Lazurowe Wybrzeże, a wyjazd uczniów był realizacją szerszego projektu europejskiego, którego większość kosztów pokrywał beneficjent.

Poza tym organizowane są przez szkołę wycieczki regionalne, do muzeów, galerii, bibliotek i do np. obserwatorium astronomicznego.. Placówka współpracuje także z innymi szkołami zarówno w Polsce jak i zagranicą, m.in. z prywatną ukraińską szkołą AIST z Winnicy.

Czy rzeczywiście dziecko po szkole społecznej „wyjdzie w świat” mądrzejsze i lepiej przygotowane na wyzwania kolejnych etapów kształcenia? Czekamy na Państwa opinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group