Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 11695
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Promocja regionu jeleniogórskiego na Uniwersytecie Wrocławskim

Sobota, 18 maja 2013, 7:48
Aktualizacja: 7:51
Autor: Mea
Powiat: Promocja regionu jeleniogórskiego na Uniwersytecie Wrocławskim
Fot. Starostwo
Delegacja Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze uczestniczyła w konferencji „Marketing miejsc – Trendy 2013” na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie promowała nową Markę Karkonosze. Spotkanie było częścią programu promującego region jeleniogórski „Mam w sobie ducha gór”.

W części pierwszej „Współczesne formy promocji turystyki – strategia, narzędzia” mówiono m.in. o budowie spójnego wizerunku regionu tak różnorodnego, jak Dolny Śląsk. Wykład na ten temat wygłosiła Agnieszka Dziedzic, dyrektorka Wydziału Promocji UMWD. Na temat „Karkonoski Park Narodowy – oczekiwania, a rzeczywistość” mówił zastępca dyrektora ds. organizacyjno-administracyjnych Hanna Nitka z KPN-u i główny specjalista ds. udostępniania parku Michał Makowski również z KPN-u.

W drugiej części seminarium na temat „Rola marki lokalnej w promocji regionu” jeleniogórski starosta Jacek Włodyga oraz Szymon Sikorski, prezes Publicon mówili o „Tworzeniu marki w oparciu o koncepcję Smart Budget – case study marki Karkonosze”. W promocyjnym projekcie „Mam w sobie ducha gór” biorą udział: powiat jeleniogórski, Jelenia Góra, Karpacz, Szklarska Poręba, Kowary, Piechowice, Mysłakowice, Podgórzyn, Jeżów Sudecki, Stara Kamienica i Janowice Wielkie.

- Od 2000 r. powiat jeleniogórski wraz z gminami i miastami powiatu oraz Jelenią Górą, na podstawie podpisywanego corocznie porozumienia, współpracują w zakresie wspólnej promocji turystycznej Karkonoszy. Pozyskane w latach 2011-2013 przez powiat jeleniogórski środki finansowe z funduszy unijnych, pozwoliły zrealizować większość przedsięwzięć promocyjnych, które dotychczas realizowane były w ramach porozumienia. Zaoszczędzone pieniadze przeznaczono na wypracowanie nowoczesnego wizerunku regionu jeleniogórskiego oraz metod i sposobów nowoczesnej promocji marki „Karkonosze”. Opracowanie rozpoznawalnej marki Karkonoszy, było wynikiem potrzeb zgłaszanych podczas spotkań z gestorami turystyki i dyskusji prowadzonych przez przedstawicieli powiatu, miast i gmin, w ramach porozumienia o wspólnej promocji – podkreślał Jacek Włodyga.

- Naszym celem było stworzenie spójnego Systemu Identyfikacji Wizualnej dla 10. gmin naszego powiatu, co umożliwi budowę silnej, rozpoznawalnej marki Karkonoszy i wyróżnienie regionu jeleniogórskiego na tle konkurencyjnych regionów turystycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wyjątkowość inicjatywy polega na jej innowacyjności. To pierwszy tego typu projekt w kraju. Gminy powiatu doceniły wagę świadomego kształtowania wizerunku, podkreślającego ich wyjątkowy charakter i bogatą ofertę turystyczną – dodał.

Dzięki programowi była możliwa wymiana doświadczeń i pomysłów między uczestnikami, utworzenie strony internetowej marki Karkonosze, jej promocja w Internecie oraz ofert i wycieczek, organizacja konkursów np. fotograficznych, konferencji, warsztatów dla filmowców. Wydano również broszury informacyjne o projekcie. Celem była też integracja lokalnych artystów i wytwórców oraz właścicieli atrakcyjnych obiektów turystycznych.

Ponadto Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów wygłosił wykład „Promocja turystyki w epoce smartphone’ów”, a Wojciech Pelowski, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej i Marcin Augustyniak z Wydawnictwa Agora mówili o akcji społecznej „Polska biega na biegówkach 2013”, jako doskonałym narzędziu promocji marki turystycznej Dolnego Śląska oraz marek: Jakuszyc i Szklarskiej Poręby.

- Konferencja była otwarta, więc uczestniczyli w niej nie tylko studenci, ale również osoby z zewnątrz, łącznie ok. 150 osób. Odbyła się dyskusja na temat „Roli marki lokalnej w promocji regionu”. Zastanawiano się, jak marka Karkonosze, która promuje cały region, więc również np. Góry Izerskie, będzie kojarzyć się również z innymi podobnymi górami, artystami i lokalnymi producentami, którzy mieszkają np. w Rudawach Janowickich. Podkreślano też, że należy skupić się nie tylko na promocji marki, ale również na rozwoju gospodarki – powiedziała Katarzyna Kopa, praktykantka ze Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2219
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group