Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 11086
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Program 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych ustalony

Piątek, 28 sierpnia 2015, 7:40
Aktualizacja: Sobota, 5 września 2015, 8:11
Autor: Manu
Jelenia Góra: Program 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych ustalony
Fot. Archiwum Teatru
Tegoroczne, jubileuszowe Jeleniogórskie Spotkania Teatralne odbędą się po raz czterdziesty piąty. Rozpoczną się w ostatnią sobotę września i trwać będą do 5 października. Przedstawienia prezentowane będą na obu scenach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida – Dużej Scenie i Scenie Studyjnej, a koncerty w Restauracji Teatralnej.

Przed nami 10 festiwalowych dni, podczas których zaprezentowanych zostanie 15 tytułów, w tym dwa koncerty. Wśród propozycji 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych znalazły się głośne spektakle, klasyka w nowych, uwspółcześnionych przekładach, farsa, monodram oraz premiera gospodarzy JST, czyli jeleniogórskiego Teatru im. Norwida.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wielu znakomitych aktorów - Magdalenę Boczarską, Krystynę Jandę, Szymona Bobrowskiego, Jana Nowickiego, Waldemara Obłozę (rodowitego jeleniogórzanina, który po ukończeniu wrocławskiej PWST w latach 1985-87 i 1990-93 był związany z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida), Przemysława Sadowskiego, Jerzego Stuhra czy Bartłomieja Topę. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będzie dwóch wybitnych twórców scenicznych, którzy dziś mają trwałe miejsce w historii polskiego teatru, a rozpoczynali swoje poszukiwania nowych form teatralnego wyrazu na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Norwida: Krystian Lupa (w latach 1977-86) i Mikołaj Grabowski (w latach 1977-79). Z kolei w godz. od 12.00 do 15.00 w Sali konferencyjnej będą miały miejsce warsztaty dramatopisarskie. Natomiast 3 i 4 października (w sobotę i niedzielę) o godz. 13.00 w Restauracji Teatralnej i na Placu Ratuszowym odbędzie się czytanie sztuk finalistów Konkursu na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej.

26 września (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie premierowy pokaz spektaklu Teatru im. Norwida "Zimowa opowieść" na podstawie jednego z ostatnich utworów Williama Szekspira w reżyserii i adaptacji Aleksandry Popławskiej i Marka Kality zainauguruje 45. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Z kolei o godz. 22.00 w Restauracji Teatralnej rozpocznie się koncert w wykonaniu Miłosz Bazarnik Trio, zespołu złożonego z muzyków tworzących wcześniej krakowską formację Voodoo Mob. Zabrzmią standardy wielkich takich gigantów jazzu jak: Miles Davies, Robert Glasper czy Esbjörn Svensson.

27 września (w niedzielę) o godz. 17.00 na Scenie Studyjnej wystawiony zostanie monodram "Nic nowego pod słońcem" (uhonorowany Złotym Liściem Retro 2012) wg scenariusza Jacka Bursztynowicza, złożonego z tekstów Juliana Tuwima, Jerzego Jurandota, Mariana Hemara, Bolesława Leśmiana czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w wykonaniu Sławomira Hollanda. Natomiast o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha zaprezentuje się w spektaklu "Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią" wg Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Farugi.

28 września (w poniedziałek) o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej Teatr Cinema z Michałowic przedstawi spektakl "Rewia ognia", inspirowany prozą poetycką Edmonda Jabèsa, w koncepcji, reżyserii, scenografii i z opracowaniem muzycznym Zbigniewa Szumskiego. Spektakl ukazuje miłość dwojga młodych ludzi w kontekście Holocaustu.

29 września (we wtorek) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego/Scena Teatralna Miasta Siedlce wystawi komedię "Skąpiec. Work in progress" w reż. Adama Biernackiego. Jest to wariacja wokół klasycznej sztuki Moliera z Waldemarem Obłozą w roli głównej.

30 września (w środę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu przedstawi współczesną adaptację noweli Henryka Sienkiewicza "Sachem. Wódz Czarnych Węży" w reż. Martyny Majewskiej.

1 października (w czwartek) o godz. 19.00 na widownia na Dużej Scenie Teatr Rawa z Katowic zaprasza na spektakl "Elżbieta Bam, czyli Interdyscyplinarny Kabaret Ponurego Żartu" w opracowaniu i reżyserii Huberta Bronickiego.

2 października (w piątek) o godz. 16.00 na Scenie Studyjnej zaprezentuje się Teatr Czytelni Dramatu z Lublina w spektaklu "Ony" Marty Guśniowskiej w reż. Daniela Adamczyka. A o godz. 19.00 na Dużej Scenie zobaczymy inscenizację "Tata ma kota (albo Poczytaj mi Tato)" autorstwa – uwaga! – aktualnego kierownika literackiego Teatru im. Norwida Szymona Bogacza w reż. Łukasza Witta-Michałowskiego, w wykonaniu Sceny Prapremier InVitro z Lublina. W obsadzie m.in.: Jan Nowicki i Przemysław Sadowski.

3 października (w sobotę) o godz. 16.00 na Scenie Studyjnej "Zmiana światła" Marcina Misiury w reż. Bogusławy Sztencel. Spektakl ten został wyprodukowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w ramach festiwalu "Monosytuacje 3. Cykl małych form teatralnych". A o godz. 19.00 na Dużej Scenie Tito Productions z Warszawy wystawi farsę "Histerie miłosne" wg Murray'a Schisgala w reżyserii – uwaga! – samego obecnie panującego dyrektora Teatru im. Norwida Piotra Jędrzejasa. Spektakl wg bestsellera scenicznego lat 60. miał swoją premierę 8 listopada 2012 r. w warszawskim Teatrze Studio Buffo i był m.in. dwukrotnie prezentowany na scenie teatralnej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Grają: Magdalena Boczarska, Szymon Bobrowski i Bartłomiej Topa. O godz. 22.00 w Restauracji Teatralnej rozpocznie się koncert "Shakespeare SONETY rogacewicz&sikora", podczas którego będzie można wysłuchać 15 sonetów autorstwa Williama Szekspira, wspartych muzyką Krzysztofa Rogacewicza i Pawła Sikory w nietuzinkowych aranżacjach przy wykorzystaniu takich instrumentów jak dwie gitary, instrumenty klawiszowe oraz fagot. Muzycznie nawiązują zarówno do Anglii elżbietańskiej, jak i muzyki współczesnej.

4 października (w niedzielę) o godz. 17.00 w Restauracji Teatralnej spotkają się z publicznością: Krystian Lupa i Mikołaj Grabowski. O godz. 19.00 na widownia na Dużej Scenie Teatr Centrala w Warszawie zaprezentuje monodram "Chopin bez fortepianu" (uhonorowany Nagrodą dla Osobowości Artystycznych 53. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, Grand Prix 49. Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" i Grand Prix 13. Festiwalu Prapremier 2014 w Bydgoszczy) w reż. Michała Zadary w wykonaniu Barbary Wysockiej z udziałem orkiestry symfonicznej. Jest to projekt Agencji Artystycznej GAP łączący strukturę koncertu i widowiska teatralnego.

5 października (w poniedziałek) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatr Polonia z Warszawy wystawi "32 omdlenia" Antoniego Czechowa w adaptacji i reżyserii Andrzeja Domalika. Jest to benefisowy spektakl Jerzego Stuhra, przygotowany na 40-lecie debiutu scenicznego. Grają: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr i Jerzy Łapiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
262
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
4%
3 Nowa Lewica
10%
4 Prawo i Sprawiedliwość
22%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
44%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
1%
10 Normalny Kraj
2%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Jadąc ulicą Wolności
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group