Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9874
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Profilaktyka dla zdrowia człowieka

Piątek, 1 grudnia 2017, 8:41
Aktualizacja: Sobota, 2 grudnia 2017, 6:21
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Profilaktyka dla zdrowia człowieka
Fot. Przemek Kaczałko
W miejskim Ratuszu odbyła się wczoraj (30.11) konferencja pod hasłem "Zdrowie, człowiek, profilaktyka", która miała na celu rozpowszechnianie profilaktyki w trosce o zdrowie. Była mowa o szczepieniach, antybiotykach i wielu innych kwestiach, z którymi boryka się służba zdrowia.

Jak Jelenia Góra dba o zdrowie mieszkańców? - Tak krawiec kraje, jak mu materii staje - odpowiada Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych. - Najważniejsze jest to, że te działania są prowadzone systematycznie. Prowadzimy od 2009 roku szczepienia i dzięki temu pewna grupa dzieci i dorosłych została zaszczepiona i nie będą zapadać na choroby, które komplikują życie człowieka - dodał A. Marchowski, który przedstawił zgromadzonym projekty zdrowotne prowadzone w Jeleniej Górze.

Kwestia szczepień była jednym z głównych wątków poruszanych na konferencji. - Paradoksalnie sukces szczepień obrócił się przeciwko nim. Zlikwidowano wiele groźnych chorób zakaźnych, które kiedyś dziesiątkowały populacje dzieci i dorosłych - podkreśliła Romana Jaworska-Bobkier, wymieniając m.in. polio, ospę prawdziwą, tężec, krztusiec czy błonicę. - To wszystko może niestety wrócić, jeżeli spadnie poziom wyszczepialności poniżej 90 procent - przestrzega pediatra neonatolog z jeleniogórskiego szpitala.

Podczas spotkania poruszono także problem narastającej odporności bakterii na antybiotyki. - W tej chwili to rośnie lawinowo, stąd problem z leczeniem. WHO przewiduje, że czeka nas era postantybiotykowa, czyli globalny kryzys - dodała R. Jaworska-Bobkier, która w swoim wystąpieniu mówiła o priorytetach zdrowotnych w profilaktyce chorób zakaźnych oraz problemie zakażeń pneumokokowych.

W wydarzeniu uczestniczyła m.in. Elżbieta Sójkowska, kierownik Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, która podsumowała sytuację epidemiologiczną oraz przestawiła efekty programów profilaktycznych wdrażanych w regionie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
119
Plac Ratuszowy
10%
Plac Piastowski
55%
Wolę miejskie parki
34%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group