Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 8892
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: PreTeksty do obcowania z literaturą w Kwadracie

Niedziela, 4 listopada 2012, 7:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 listopada 2012, 7:53
Autor: mea
Jelenia Góra: PreTeksty do obcowania z literaturą w Kwadracie
Fot. mea
Trzecia edycja Festiwalu Literacko–Artystycznego „PreTeksty” rozpoczęła się wczoraj (3.11.) w jeleniogórskim Klubie Kwadrat, a dziś przeniesie się do Wałbrzycha. – Obserwowałem, jak w dużych ośrodkach powstaje wiele inicjatyw literackich i doszedłem do wniosku, że w miastach satelitarnych, czyli obrzeżnych jest dużo mniej spotkań z pisarzami, a przecież warto promować literaturę w postaci właśnie festiwalu łączącego różne dziedziny sztuki – podkreślił Karol Pęcherz, współorganizator imprezy, prezes Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Jak piszą organizatorzy w wydawnictwie towarzyszącym festiwalowi: „Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego. (…) Celem jest wciągnięcie odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej (muzyki, multimediów), oraz ożywienie struktur lokalnych.”

Spotkanie rozpoczęła rozmowa Jacka Bieruta z Karolem Maliszewskim na temat antologii literatury dolnośląskiej „Rozkład Jazdy. Dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989 r.”, która właśnie została wydana . Antologia powstawała przez trzy lata i ma prawie 800 stron. Są to nie tylko syntezy o dolnośląskiej prozie, poezji i dramacie, ale również przedstawione zostały sylwetki kilkudziesięciu autorów, teksty o dwunastu miastach regionu. – W antologii przywołani są jeleniogórscy pisarze różnych pokoleń, jak Adam Ważny, czy też Miłosz Kamiński. Jest też relacja z 1945 r. o tym, że w Przesiece założono pierwszy na Dolnym Śląsku Związek Literatów Polskich – powiedział Jacek Bierut, współautor antologii.

Podczas spotkania swoją twórczość prezentowali : Bartek Majzel – poeta, podróżnik, współtwórca grupy poetyckiej Na dziko, Julia Fiedorczuk- pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, Adam Kaczanowski - pisarz, performer oraz Mariusz Grzebalski – poeta, redaktor w Wydawnictwa WBPiCAK. – Zaprezentowałem wiersze z tomiku „Niepiosenki” m.in. „Zanim wszystko naprawdę się zacznie”, ponieważ ze swojej twórczości najbardziej lubię właśnie tę książkę. Nie zabrakło też moich nowych wierszy z tomiku, który dopiero się ukaże np. „Fakty po raz enty”, gdzie można odnaleźć topografię Poznania – powiedział Mariusz Grzebalski.

Na koniec odbył się solowy koncert lidera zespołu Pogodno - Budyń Super Sam.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1500
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group