Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4776
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prestiżowy laur dla AD REM

Środa, 1 maja 2019, 6:07
Aktualizacja: Czwartek, 2 maja 2019, 16:38
Autor: WAC
Jelenia Góra: Prestiżowy laur dla AD REM
Fot. Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Jeleniogórskie Wydawnictwo AD REM zostało wyróżnione nagrodą „Silesiana 2019” podczas odbywających się we Wrocławiu Targów Książki Regionalnej.

Targi Książki Regionalnej „Silesiana” to cykliczna impreza, organizowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu od 2010 roku. To forma targów połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.

Książka regionalna prezentowana na targach „Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy” to z jednej strony książka dotycząca regionu, a z drugiej każda książka, bez względu na tematykę, która powstała w regionie – tzn. została wydana przez miejscowe wydawnictwo bądź napisana przez miejscowego autora. Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Od roku 2012 w trakcie targów wręczana jest Nagroda Wydawnicza "Silesiana" za publikację, która treścią, osobą autora i/lub formą edytorską najlepiej promuje Dolny Śląsk i stanowi wizytówkę regionu. W tym roku ten prestiżowy laur przypadł Wydawnictwu AD REM za książkę Sandry Nejranowskiej "Góry jakich świat nie widział".

Kapituła konkursu nagrodziła ją za oryginalność formy literackiej, wyrafinowanie warstwy wizualnej oraz staranność opracowania typograficznego, które nadaje książce niepowtarzalną i spójną, estetyczną postać – mówi Katarzyna Zborowska z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej

„Góry, jakich świat nie widział” to zbiór opowieści częściowo opartych na dawnych podaniach z Karkonoszy i okolic, jednak oglądanych z nowej perspektywy, częściowo zaś zbiór autonomicznych tekstów, w których baśniowa przyroda, historyczne zdarzenia, legendarne postacie z Duchem Gór na czele tworzą mieszankę pełną grozy, czaru i niedopowiedzeń. Ilustracje do książki wykonał Andrzej Boj-Wojtowicz.

Autorka książki Sandra Nejranowska to religioznawca, przewodnik sudecki, autorka publikacji przewodnickich, edukacyjnych, artykułów o historii, kulturze i przyrodzie Sudetów Zachodnich, animatorka działań kulturalnych i turystycznych, redaktorka, amatorka fotografii, podróżniczka, a przede wszystkim górski łazik z nosem w dzikich roślinach i książkach. Kolekcjonerka kamieni i szyszek, patyków i liści, z wiecznie zagubionym długopisem w plecaku i uśmiechem, którego szukać nie trzeba.

W trakcie gali do końca nie wiedziałam, że dostaniemy tę nagrodę i było to dla mnie duże zaskoczenie – mówi kierująca Wydawnictwem AD REM Regina Chrześcijańska. - Jej otrzymanie stanowi dla nas duży prestiż, zwłaszcza, że konkurencja była mocna, bo do konkursu zgłoszono 34 pozycje książkowe. W targach Silesiana uczestniczymy od kilku ich edycji. W tym roku, z racji 20 – lecia AD REMU, zostałam poroszona o przedstawienie prezentacji o naszym wydawnictwie. Nie było to łatwe, gdyż na widowni siedzieli ludzie z branży: bibliotekarze i wydawcy, których trudno czymś zaskoczyć. Dlatego mówiłam głównie o specyfice naszego rynku. Jesteśmy wydawnictwem lokalnym, zaś odbiorcami publikacji AD REMU są mieszkańcy regionu i jego miłośnicy oraz turyści odwiedzający Kotlinę Jeleniogórską. Współpracujemy z wieloma lokalnymi instytucjami m.in. Muzeum Karkonoskim, Muzeum Przyrodniczym i Związkiem Gmin Karkonoskich. Opowiadałam też o okolicznościach powstania firmy, którą założyłyśmy z koleżankami z liceum ekonomicznego: Ewą Liwandowską (wtedy Lis) i Ewą Ogórek (wówczas Wojcieszek) oraz towarzyszących jej działaności przypadków, zrządzeń losu oraz pozytywnych zdarzeń. Przez całe dwadzieścia lat wydaliśmy blisko 600 tytułów książkowych. Poza nimi w firmie powstało wiele publikacji cyklicznych, czyli czasopism, gazetek okolicznościowych, wyborczych, reklamowych i publikowanych przy okazji ważnych wydarzeń oraz druków ulotnych, począwszy od akcydensów (tabele, druki, formularze itd.), przed druki firmowe (wizytówki, listowniki, koperty), gadżety (firmowe materiały reklamowe), reklamę zewnętrzną (bilboardy, banery), reklamy do Internetu, katalogi produktów, raporty, kalendarze i różne druki inne (zaproszenia, plakaty, ulotki).

Twoja reakcja na artykuł?

11
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group