Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6238
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Prawie 130 milionów euro dla Aglomeracji Jeleniogórskiej

Środa, 16 kwietnia 2014, 7:42
Aktualizacja: Czwartek, 17 kwietnia 2014, 7:56
Autor: Angela
Region: Prawie 130 milionów euro dla Aglomeracji Jeleniogórskiej
Fot. Angela
– Cieszy mnie fakt, że wynegocjowaliśmy zbliżoną kwotę do planowanej, bo 129,6 mln euro na 130 mln euro, ale niepokoi mnie struktura podziału tych środków i ustalenie niemal 30 procent ogólnej kwoty na projekty miękkie – tak o pieniądzach przyznanych dla Aglomeracji Jeleniogórskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych mówił wczoraj (15.04) prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Chodzi o pieniądze, które już w pierwszym kwartale 2015 roku trafią do 19. członków Aglomeracji Jeleniogórskiej. A będzie się czym dzielić, bo wynegocjowano niebagatelną kwotę 129,6 mln euro.

- Pieniędzy starczy dla wszystkich, ale cały czas negocjujemy odpowiedni podział tych środków – mówił Marcin Zawiła w imieniu lidera ZIT-u. – Te rozmowy mają się zakończyć w okolicach czerwca br. Za mało jest pieniędzy na projekty twarde, inwestycyjne, szczególnie na kanalizację czy termomodernizację budynków mieszkalnych, a aż 29 procent z całej kwoty zapisano na projekty miękkie, czyli kursy, szkolenia itp. Boimy się, że te fundusze nie zostaną wykorzystane, bo ludzie nie chcą już kończyć czwartego i piątego kursu przekwalifikującego go na pracownika branży, w której nie będzie miał pracy. Moim zdaniem, na tego typu działania wystarczyłaby kwota około 10 – 15 procent, a pozostałe pieniądze należałoby przesunąć na te sfery, w których jest wiele do zrobienia. Rzeczywisty problem Kotliny Jeleniogórskiej to zanieczyszczenie powietrza, konieczność wykonania termomodernizacji pomieszczeń, budowa kanalizacji, remonty zabytkowych obiektów czy poprawa komunikacji. Ja jestem optymistą i wierzę w to, że to uda się nam to wynegocjować z zarządem województwa. Cieszę się natomiast z tego, że z gminami wchodzącymi w skład aglomeracji rozmawiamy jednym głosem, co wcale nie jest łatwe, bo każda z gmin ma własne interesy – mówił Marcin Zawiła.

W priorytetach Jeleniej Góry jest m.in. budowa obwodnicy w Maciejowej, rewitalizacja centrum miasta w tym al. Wojska Polskiego, zminimalizowanie zanieczyszczenia powietrza, ale i budowa Szybkiej Kolei Miejskiej czy termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych.

Dla Kowar ważne są m.in.: rewitalizacja dworca kolejowego z budową galerii, informacji i restauracji, oraz zagospodarowanie tzw. kowarskiej wyspy (5 mln zł), gdzie miałoby powstać odkryte kąpielisko z zagospodarowanym parkiem. – Chcemy również wspólnie z mieszkańcami rewitalizować miasto – dodał burmistrz Kowar Mirosław Górecki.

Dla Szklarskiej Poręby najważniejsza jest m.in. walka ze smogiem, ale i ogólny rozwój turystyki.
- W projektach miękkich, założenia na co przeznaczone powinny być pieniądze są bardzo ogólne, stąd wolimy by środki zostały przeznaczone na inwestycje, które będą służyły wszystkim – mówił Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Stąd zdeterminowanie w negocjacjach z województwem, tym bardziej, że gminy wchodzące w skład aglomeracji, nie będą mogły już starać się o środki w innych konkursach na te zadania.

- Chcemy np. by na termomodernizację było 25 mln euro, a obecnie proponuje się nam 12 mln euro, na rewitalizacje obszarów wiejskich chcemy 15 mln euro, a zapisane jest 10 mln euro – wymieniał wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. - Chcemy też jako ZIP więcej pieniędzy na wodociągi i kanalizację, bo nasze gminy mają potrzeby na ponad 200 mln zł, a dostajemy propozycję około 40 mln zł. Dlatego nie jest to dla nas do zaakceptowania. Będziemy chcieli zrezygnować z 10 mln euro na rzecz odpowiedniego podziału na priorytety, które wymieniłem. Mocno negocjujemy również pieniądze na transport, na który chcielibyśmy przeznaczyć około 15 mln euro, a dostaliśmy około 10 mln euro. Dostaliśmy natomiast około 10 mln euro na kolej i tu jest szansa na wykorzystanie tych środków m.in. na rozwój kolei w kierunku Lwówka Śląskiego czy przystanków w ramach Aglomeracji Jeleniogórskiej – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1153
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group