Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8413
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pożegnali zmarłego nagle wiolonczelistę

Piątek, 12 sierpnia 2011, 11:37
Aktualizacja: 17:27
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pożegnali zmarłego nagle wiolonczelistę
Fot. Archiwum
Mateusz Urban miał niecałe 24 lata, był młodym, niezwykle utalentowanym wiolonczelistą. Skończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Od września miał zostać nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Jeleniej Górze i rozpocząć prace na cały etat w Filharmonii Dolnośląskiej. Nie doczekał jednak pierwszych lekcji ze swoimi uczniami, zmarł godzinę po jednym ze swoich koncertów.

Mateusz Urban zmarł 5 sierpnia br. wśród swoich przyjaciół i przy swoim kochanym instrumencie, przy muzyce, która była dla niego całym życiem. Razem z grupą znajomych muzyków był na ostatnim dniu polsko-niemieckich Warsztatów Muzycznych we wsi pod Strzegomiem, o nazwie Murawa . Następnego dnia miał wyjechać na koncert do Goerlitz. Po strzegomskim koncercie poczuł się jednak źle. Jak mówił do przyjaciół, zaczęło mu „szumieć” w głowie. Chwile później stracił przytomność i już jej nie odzyskał. Oficjalną przyczyna jego nagłej śmierci było zachłyśnięcie się.

Wczoraj odbył się pogrzeb Mateusza. W samo południe mszę żałobną w Kościele pod wezwaniem św. Jana Apostoła Ewangelisty na Zabobrzu w Jeleniej Górze rozpoczął brat zmarłego, ksiądz Igor Urban. Mateusza żegnały tłumy. Podczas mszy ostatni koncert dla swojego kolegi i przyjaciela dali zamiennie Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej oraz kwartet Filharmonii. Obok nich na statywie stała „ta” wiolonczela, której ręce Mateusza nigdy już nie dotkną.

W kaplicy ostatni raz zagrali mu koledzy i koleżanki z Orkiestry Filharmonii Bydgoskiej, a Orkiestra Dęta Filharmonii Dolnośląskiej poprowadziła kondukt żałobny z kaplicy do grobu na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze.

Rodzinie i bliskim świętej pamięci Mateusza Urbana wyrazy współczucia składa redakcja Jelonki.com
Niech spoczywa w pokoju!

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group