Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5974
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pożegnali Słońce w Budnikach

Wiadomości: Region
Wtorek, 25 listopada 2014, 8:03
Aktualizacja: Środa, 26 listopada 2014, 9:06
Autor: Mea
Fot. Org
Z Karpacza i Kowar wyruszyło kilkudziesięciu uczestników „Pożegnania Słońca w Budnikach”, by spotkać się w historycznej osadzie. Żegnali Słońce, które nie zajrzy w te rejony przez 113 dni.

Górska osada Budniki istniała do końca lat 40’ ubiegłego wieku. Była zasiedlona głównie w leju górskim strumienia Malina, miedzy Wołową Górą i Skalnym Stołem. Miejsce to jest zacienione przez 113 dni - od około 26. listopada do 16. marca.
Spotkanie rozpoczęło się wędrówką spod Domu Wczasowego Krucze Skały w Karpaczu oraz Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie” w Kowarach.

Grupa turystów przeszła trasę przez Ponurą Kaskadę, Szlaki Miłośników Budnik, zwiedzili ruiny Gospody Kretschmer oraz schroniska „Forstbaude”. Wędrowcy mogli zobaczyć oczyszczone kilka tygodni temu pozostałości murów tego dawnego schroniska. Stało się to za sprawą przeprowadzonych prac archeologicznych w tym miejscu, dzięki uzyskaniu funduszy z projektu obywatelskiego mieszkańców Karpacza okręgu numer 4. W opisanych miejscach turyści zapoznali się z treścią nowo ustawionych tablic informacyjnych o danych obiektach. Ponadto Miłośnicy Budnik opowiedzieli historię tych ruin.
W Centrum Budnik odbyło się oficjalne przywitanie gości z okolic Jeleniej Góry, Lubania, Lubomierza, Karpacza i Kowar. Przy ognisku, które rozpalili strażacy z OSP Karpacz, pieczono kiełbaski. Po krótkim odpoczynku uczestnicy zapoznali się z historią pozostałych budynków osady i zobaczyli je na archiwalnych zdjęciach. Następnie została odczytana legenda o Wołogórze.

Po nawoływaniu przez uczestników stwora, z gęstej mgły wyłoniła się postać Wołogóra, by razem świętować Pożegnania Słońca w Budnikach. Swoim przybyciem sprawił on wiele radości, zwłaszcza dzieciom. Stwór rozdał symboliczne pamiątki, a uczestnicy robili sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. Następnie wygaszono symboliczną lampę ze światłem słonecznym. Wołogór pożegnał wszystkich i udał się do swojej starej siedziby na Wołową Górę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~ 25-11-2014 14:50
Jakas nowa sekta solarna?
~14:50 25-11-2014 15:51
Jaka sekta :) ludziom się nudzi w domu to sobie świętują :)każdy powód jest dobry nie? A tak poza tym to zabobony pokutują do dziś.......nie tylko wśród rolników.
~przewodnik 25-11-2014 16:46
Miłośnicy Budnik od dawna wprowadzają ludzi w błąd! Jak może być to miejsce zacienione od 26 listopada do 16 marca, skoro przesilenie zimowe, a zarazem najniższa wysokość tarczy słonecznej w zenicie jest 21 grudnia??? Jeśli "pożegnanie Słońca" w Budnikach jest 26 listopada, to symetrycznie względem przesilenia zimowego powinno być też jego powitanie, tj. około 16 stycznia (a nie 16 marca!). W obu tych dniach (26 listopada i 16 stycznia) Słońce porusza się w danym miejscu dokładnie po tym samym torze na niebie! Miłośnikom Budnik polecam jakiś podstawowy kurs z astronomii, bo wygląda na to, że od lat pociskają ludziom zwykłe kity z tym pożegnaniem i powitaniem Słońca w Budnikach.
~przewodnik 25-11-2014 16:47
cd. W rzeczywistości pożegnanie Słońca ma miejsce 18 listopada (patrząc w centralnym miejscu Budnik, czyli na mostku nad Maliną). Powitanie Słońca w tym miejscu powinno być 23 stycznia. Łatwo to sprawdzić odpowiednimi programami komputerowymi albo obliczeniami. A więc wychodzi niemal idealna symetria - względem 20-21 grudnia. 16 marca tarcza słoneczna w zenicie jest już aż 18 stopni nad Kowarskim Grzbietem. Turyści mogą się nieźle zdziwić, gdy tego właśnie dnia przyjdą na Powitanie Słońca do Budnik. Pan Piepiora z towarzystwa "Miłośnicy Budnik" zdaje się ma doktorat. To smutne, że osoba z tytułami naukowymi rozpowszechnia takie bzdury.
~tom 25-11-2014 17:11
tę legendę o Wołogórze to sami wyssali sobie z palca bo nikogo takiego nie było. Miłośnikom Budnik polecam jakiś podstawowy kurs historii regionu i astronomii bo rozpowszechniają same bzdury.
~ 25-11-2014 17:53
Na zdjęciach jakoś nie widać tego "żegnanego Słońca". To samo w relacjach z poprzednich wypraw. Bardzo nieładnie tak robić wała z turystów.
~ 25-11-2014 18:13
Jakie bzdury rozpowszechniają? Ludzie spotykają się na świeżym powietrzu, żyją aktywnie, chodzą po górach. Zorganizowali sobie cykliczną imprezę, a jak ona się nazywa i czy daty zgrywają się z pojawieniem i zajściem słońca za górami w tym miejscu nie ma większego znaczenia. Liczy się tylko fakt, że chcą się tam spotykać i dobrze bawić, a nie marudzić przed komputerem jak wy wszyscy komentujący tutaj. Ogólnie komentarze na Jelonce w większości są denne, ale dno te jest takie ze starej śmierdzącej sadzawki.
~ 25-11-2014 18:33
z tym 16 marca to chyba pomyłeczka ..... chyba 16 stycznia :)
~Do 18:13 25-11-2014 19:06
Poczytaj o czym jest artykuł, a potem bełkocz. Bo widzę, że czytasz tylko komentarze. Na pewno dyskusja nie dotyczy spotykania się na świeżym powietrzu i darcia ryja. Najbardziej denny to jest twój komentarz.
~Do 19:25 25-11-2014 20:49
O czym ty piszesz człowieku?? Przeczytaj przynajmniej tytuł artykułu i zmiataj pod odpowiedni temat! To nie jest miejsce dla klakierów Obrębalskiego, sfrustrowanych że ich kandydat przegrywa. Swoją drogą, skoro Obrębalski odmówił wzięcia udziału w debacie, to wina leży po stronie Obrębalskiego, a nie Zawiły. No ale wiadomo, że Obrębalski nie ma żadnego programu, tylko klepie to co mu poleci Dutkiewicz. Dlatego unika bezpośrednich starć na żywo z innymi kandydatami. Jaki kandydat, tacy jego zwolennicy - bez krzty inteligencji, stąd nie potrafią nawet znaleźć odpowiedniego tematu do swoich komentarzy.
~majkapol 25-11-2014 21:31
Najlepiej jest siedzieć przed komputerem i krytykować wszystko i wszystkich jak coś dobrego i ciekawego robią. Co zazdrościcie że potrafi ktoś zorganizować i zachęcić ludzi do chodzenia po górach zwiedzania ciekawych i pięknych miejsc. A czy słońce zachodzi w 26 listopada czy pierwszego grudnia to jest najmniej istotnie.
~Ona 25-11-2014 22:01
Zachęcam wszystkie moje znajome, które w soboty śpią do późna, a potem zaliczają Tesco, Real, Kaufland i dwie biedronki - do następnego wspólnego Powitania Słońca. Często się słyszy: "Mnie na to nie stać". Tutaj nie ma wymówek, trzeba mieć tylko na bilet do Karpacza i kiełbaskę w plecaku, reszta plus świetna atmosfera i ciekawa przygoda - czekają :-)
~pablos 25-11-2014 22:31
Do ~majkapol: Kobieto, nikt tu nikomu niczego nie zazdrości. Na takie wycieczki to pewnie większość piszących tutaj chodzi co tydzień (a nie tylko dwa razy w roku od święta) i dużo dalej niż na krótki spacerek do Budnik i z powrotem. Więc nie pluj jadem. Jeśli ktoś ma zamiar zorganizować wycieczkę w góry to niech poda prawdziwe cele a nie wciska kity. Ktoś się napali na zachód słońca za góry i więcej nie pójdzie, jak zobaczy że został okłamany. Już nie mówiąc o tym, że tylko wyrabiacie jak najgorszą opinię przewodnikom w Karkonoszach. Pewna elementarna uczciwość obowiązuje (o której pewnie ty nie masz bladego pojęcia). Chcesz zorganozwać wycieczkę w góry - podaj prawdziwe fakty i nie okłamuj ludzi, a jak nie potrafisz to nie żal się później że cię krytykują.
~ 25-11-2014 22:32
Swoją drogą czy ci wycieczkowicze mieli ze sobą przewodnika? Jeśli nie to łamali prawo. Każda zorganizowana grupa musi mieć w górach przewodnika. Może gdyby mieli to by nie opowiadali po drodze takich bzdur.
~ElaB. 25-11-2014 23:35
Jeżeli ktoś jest ciekawy, o czym szumią drzewa w lesie, to idzie do tego lasu i słucha. Wtedy wie o czym mowa i wtedy może zabierać głos. A głupawymi komentarzami, co niektórzy, dają świadectwo, nie swojej mądrości lecz swoim przywarą. Próbujecie ośmieszyć ludzi za to, że coś fajnego robią dla siebie i dla innych, ale tym tylko sami się ośmieszacie.
~@ElaB. 26-11-2014 3:39
Idź słuchać drzew w lesie i nie zabieraj głosu w sprawach, które ewidentnie cię przerastają umysłowo. Może ci powiedzą, kiedy zachodzi słońce w Budnikach. Miłośnicy Budnik ewidentnie też słuchali nie tego, kogo trzeba i wyszło to co wyszło - same bzdury. Wstyd! Zamiast popularyzować historię tego miejsca szerzą tylko nieprawdę.
~2+2=4 26-11-2014 5:08
Ten "przewodnik" to pewnie DJ.
~ 26-11-2014 7:35
raz na rok każdemu należy się wyjście z domu.
AnonimGall 26-11-2014 10:07
Po czym poznać fajnego człowieka? Na przykład po dystansie do samego siebie, po otwartości na innych, po ciekawości ludzi i świata. I z takimi ludźmi warto robić wspólne działania - jest wtedy wesoło, miło, ciekawie. W góry chodzi dwa rodzaje ludzi - pozytywni,którzy chcą tam być i negatywni, których zmusza sytuacja ekonomiczna (przewodnikami turystycznymi zostali z przypadku i nienawidzą swojej pracy, a żyć trzeba i mieć za co!). Na szczęście takich zgorzkniałych przewodników jest bardzo niewielu, ale wystarczy jeden żeby "zatruwał" dyskusje i komentarze. Trudno, tego pana nie będziemy zmieniać - albo sam się zmieni albo nadal będzie cierpiał, że inni są radośni. Co do Budnik - cieszę się, że są ludzie, którzy wskrzeszają dawne tradycje - na wesoło, z humorem :)
~ElaB. 26-11-2014 10:20
~do 03:39~ I chodzę, w przeciwieństwie do Ciebie :) Jakie by nie było Twoje zdanie na ten temat, to o świetności tej imprezy świadczy co raz większa liczba uczestników. A dlaczego tak jest ? Jakbyś oderwał się od komputera i przespacerował, to byś nie wypisywał tak obraźliwych postów na ludzi, którzy mają pomysł na siebie i coś robią. Czy to takie trudne do zrozumienia, że każda masowa impreza, nie ważna pod jaką nazwą, ma na celu szerzenie aktywności społeczeństwa. A jeżeli uważasz, że jesteś taki wszechwiedzący, to spróbuj przekazać swoją wiedzę w inny sposób, niż w ten który do tej pory czynisz, bo obrażanie ludzi jest domenom ludzi ............. sam sobie odpowiedz jakich.
~ 26-11-2014 11:07
AnonimGall znowu trolluje pod różnymi nickami. Raz zalogowany, raz niezalogowany - i "dyskusja" się kręci. Ech, AnonimTroll i jego "mondrości"...
~Do 10:20 26-11-2014 11:13
Do ElaB: Jakbyś faktycznie chodziła po górach, to do wyjścia w góry nie potrzebowałabyć takich masowych spędów, tylko sama potrafiła byś wyjść. Zawsze najwięcej ujadają tacy właśnie "miłośnicy gór", co to zamiast samemu wyjść potrzebują specjalnej okazji do ruszenia d... sprzed kompa. Wyobraź sobie paniusiu że jest tutaj wielu ludzi którzy chodzą po górach i oni mają poczucie tego, żeby coś poznać czy dowiedzieć się czegoś ciekawego. A nie łykania samych bzdur. Pewnie łykasz każdą bujdę jaką ci pseudoprzewodnik podsunie i nawet nie wiesz gdzie idziesz. Od kiedy to o świętności imprezy świadczy liczba uczestników? Na tej samej zasadzie miliony much nie mogą się mylić. Sama sobie odpowiedz dokąd ciągną miliony much. To ty obrażasz ludzi którzy prostują bzdury, typowa forumowa szczekaczka.
~ 26-11-2014 11:23
Miłośnicy Budnik? A może Miłośnicy Bzdur.
~ 26-11-2014 12:06
@11:23: Raczej Miłośnicy anonimowego trollowania po forach.
~Ryszard 26-11-2014 12:16
@AnonimGall: Wiele ci brakuje do ludzi, których z taką pasją mieszasz z błotem. Tak się składa, że oni mają jakąś wiedzę po górach, ty jesteś tylko nieudacznikiem siedzącym całymi dniami przed komputerem i szukającym guza na regionalnych forach. Nie przez przypadek dorobiłeś się swojego charakterystycznego przezwiska. Jedyne na co cię stać to zgrywanie anonimowego mondralę, nie mając zwykle żadnego pojęcia o temacie. Zrób jakiś kurs przewodnicki, zdobądź jakąś wiedzę, a potem możesz zacząć krytykować. No śmiało, Anonim Gall, pokaż że też potrafisz coś osiągnąć w życiu! Leczenie frustracji poprzez obrażanie tych, którzy wiedzą więcej i mają większy dorobek to typowe zachowanie życiowego nieudacznika, a zarazem marny sposób na podreperowanie własnego ego.
AnonimGall 26-11-2014 13:24
Mądry ustępuje głupiemu - @Rysiu ty pierwszy , pokaż że też potrafisz coś osiągnąć w życiu! Leczenie frustracji poprzez obrażanie tych, którzy wiedzą więcej i mają większy dorobek to typowe zachowanie życiowego nieudacznika, a zarazem marny sposób na podreperowanie własnego ego. :)
~ 26-11-2014 16:51
AnonimGall - wszystko w porządku z główką? Jak się nudzisz dzieciaku to idź odrabiać lekcje, internet to zdecydowanie zabawka nie dla ciebie. Twój cały dorobek nieudaczniku to spam jaki produkujesz na forach i nic więcej.
~turysta 26-11-2014 16:54
Zamiast podziękować, że ktoś im zwrócił, skądinąd słuszną, uwagę, ci jeszcze się wykłócają na forum. Co za pieniacze! Niby miłośnicy gór, a naprawdę zwykła hałastra. Jak znam życie, następnym razem znowu pójdą w złym terminie i będą wciskać te same bzdury. Tepota niektórych pseudoturystów jest nieuleczalna!
~ 26-11-2014 18:32
nie karmcie AnonimTrolla ! dziecko znowu się nudzi...
~Do: turysta 27-11-2014 0:00
Aż tak?!!!!!!
~miłośnik gór 27-11-2014 0:41
Następni "popularyzatorzy" i "animatorzy turystyki" się znaleźli. Co kolejni to głupsi. Byli już TIK-taki, które rozpowszechniały bzdury i łamały przepisy w górach na każdym kroku. Ci tak samo - opowiadają bujdy turystom i chodzą w góry bez przewodnika (co stanowi naruszenie prawa). Może w końcu ktoś wziąłby się za tych pseudoturystów?
AnonimGall 27-11-2014 9:06
Smutnym jest fakt, że w tak małym środowisku przewodników sudeckich kipią tak złe emocje. Tymczasem turyści to są zwykli ludzie, którzy w góry chodzą z potrzeby serca, żeby właśnie odreagować głupoty, żeby nabrać energii do codzienności. Zwykli ludzie potrzebują dużo radości i kontaktów z innymi zwykłymi ludźmi. Tutejszy "pan przewodniki" właśnie takich ludzi obraża i wypisuje głupoty. Proszę napisać wprost co to znaczy "TIK-taki", bo chyba nie cukierki, w jaki sposób Miłośnicy Budnik łamią przepisy, dlaczego uczepił się pan mojego nicku i tropi go w każdym temacie obrażając i wypisując niestworzone głupstwa??? O co panu chodzi??? To czy się AG nudzi czy nie to jego osobista sprawa! A co sądzić o panu, którego jak widać celem życia jest tropienie moich postów (bez czytania ich!!!!) Ech...
~ 27-11-2014 15:28
Wołogór? Ki diabeł? ktoś tu upadł na główkę i to mocno...
~pogromca trolli 27-11-2014 16:26
AnonimTroll - tabletki już się skończyły ? Pędź do apteki po kolejną porcję !
AnonimGall 27-11-2014 18:45
Very funny :) Oj przewodniku, przewodniku nie starczyło rozumku na siłę argumentu więc używasz argument siły??? Very funny ;)
~@AnonimGall 27-11-2014 21:35
Co ty tak ciągle z tym przewodnikiem? Pewnie bardzo byś chciał nim być, ale widać inteligencji starcza ci tylko na bycie trollem. Możesz dowartościować się wylewając co jakiś czas pomyje na forach, bo żeby napisać coś merytorycznie to też niestety za wysokie progi na twoje nogi. Szkoda że nie widzisz jaki jesteś żałosny.
AnonimGall 27-11-2014 22:05
Dlaczego wiecznie się mnie czepiasz, dlaczego obrażasz???? Napisz wreszcie komentarz a nie wieczne hejty!!! I spróbuj nie śledzić mojego nicka a wszystkim wyjdzie to na zdrowie :) A uprawnienia nie tylko przewodnickie mam od czasów, kiedy jeszcze w pieluchę sikałeś. Zdobycie tych uprawnień nie traktuję jako życiowego osiągnięcia :)))) Wesołych Świąt i EOT :)
~buhaha 27-11-2014 22:52
AnonimGall - tabletki chyba jednak ci nie pomogą. Na schizofrenię paranoidalną (zajrzyj do Wikipedii co to jest) konieczny jest już z pewnością dobry psychiatra. I zamknięty zakład psychiatryczny. Nagle okazuje się, że nasz bohater ma uprawnienia przewodnickie. Buhahaha! Zapomniałeś tylko napisać kogo oprowadzasz - pewnie muchy po ubikacji.
AnonimGall 28-11-2014 8:54
To silniejsze od ciebie. Smutne. ale cóż życie. Baw się dobrze Szpiegu z Krainy Deszczowców. Jednak nicka nie zmienię... dla ciebie... buhaha ;P
~ 28-11-2014 13:50
Nie karmcie trolla. Biedny, samotny nudzący się AnonimTrollek zaśmieca kolejny wątek swoimi kompulsjami (bo na temat nigdy nie pisze).
~Do poczytania 26-03-2015 7:13
Polecam ciekawy artykuł pana Andrzeja Astronoma Wojciechowskiego http://naszesudety.pl/kiedy-budniki-zegnaly-sie-ze-sloncem.html

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group