Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9971
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powstaną mieszkania wspomagane?

Piątek, 2 kwietnia 2021, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Powstaną mieszkania wspomagane?
Fot. Przemek Kaczałko
Mieszkania wspomagane przeznaczone są dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, co ma im pomóc w usamodzielnieniu się. W Jeleniej Górze zgłoszono potrzebę powstania takich obiektów a władze miasta wyrażają chęć współpracy.

W spotkaniu z jeleniogórskimi urzędnikami brała udział Lucyna Musiał - pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami oraz równego traktowania.

Mam nadzieję, że te mieszkania powstaną, bardzo bym tego chciała i wierzę, że tak się stanie - powiedziała Lucyna Musiał. - To jest taka bezpieczna przystań dla osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim intelektualnymi. To alternatywa dla domów pomocy społecznej, a dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami daje poczucie spokoju, bo wiemy co się stanie z dziećmi, gdy nas zabraknie. Mieszkania pozwalają im na w miarę samodzielne życie. Mają swój pokój, kuchnię, łazienkę. Mieszka tam zazwyczaj jedna lub dwie osoby. Mają wsparcie pielęgniarek, asystentów i siebie samych - dodała L. Musiał, która wizytowała już podobne mieszkania w Dzierżoniowie, gdzie świetnie to funkcjonuje.

Jak zaznacza pełnomocniczka prezydenta ds. osób niepełnosprawnych oraz równego traktowania - najprościej będzie wybudować takie mieszkania od podstaw, gdyż przerabianie i dostosowywanie obecnej infrastruktury może być bardziej kosztowne. Rodzice mają częściowo partycypować w kosztach powstania mieszkań, a Miasto ma przekazać grunty. Osoby, które dostaną takie mieszkania bardzo często są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej lub pracownikami Zakładów Aktywizacji Zawodowej i dzięki tym rozwiązaniom są w stanie rozwijać się i żyć coraz bardziej samodzielnie.

Na spotkaniu ustalono, że rodzice oraz inni zainteresowani utworzą fundację, która mogłaby takie mieszkania prowadzić. Myślimy już o przeznaczeniu gruntu pod budowę tych mieszkań - ogłosiły na Facebooku władze miasta. Osoby zainteresowane włączeniem się do tej inicjatywy, proszone są o kontakt z pełnomocnikiem mailowo: pelnomocnik@jeleniagora.pl lub pod nr tel.: 513-197-857.

Twoja reakcja na artykuł?

33
72%
Cieszy
5
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
5
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
112
Plac Ratuszowy
10%
Plac Piastowski
55%
Wolę miejskie parki
35%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group