Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 7010
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Powitanie słońca w Budnikach już w niedzielę

Wtorek, 12 marca 2013, 7:43
Aktualizacja: Środa, 13 marca 2013, 7:42
Autor: Katarzyna Tokarz
Region: Powitanie słońca w Budnikach już w niedzielę
Fot. Źródło: Marka Karkonosze
Budniki to tajemnicza, opuszczona miejscowość położona w Karkonoszach, na południe od Karpacza i Kowar. Choć ostatni mieszkańcy wynieśli się stamtąd w latach pięćdziesiątych, to współcześni miłośnicy tego miejsca nadal kultywują dawne tradycje. Jedną z nich jest żegnanie i witanie słońca, które nie zagląda do Budnik przez niemal całą zimę. W tym roku uroczystości związane z przywitaniem słońca zaplanowano na 17 marca na rozwidleniu Tabaczanej Ścieżki i Żółtego Szlaku.

Historia miejscowości sięga XVII wieku, kiedy to w wyniku wyniszczającej wojny 30-letniej okoliczni mieszkańcy szukali schronienia w niedostępnych terenach górskich. Osiedla tego typu miały charakter tymczasowy, skąd najpewniej wzięła się pierwsza nazwa osady - Forstbauden (Leśne Budy). Gdy niebezpieczeństwo minęło, część osadników zostało na miejscu trudniąc się pasterstwem, wyrobem serów czy robotami leśnymi. Ponad sto lat później, w związku z rozwojem turystyki, Budniki zaczęły przeżywać okres największego rozkwitu. Na przełomie XIX i XX wieku w wiosce powstały nawet dwie gospody. W późniejszych latach na terenie wsi funkcjonowała także filia ewangelickiej szkoły i schronisko.

We wspomnieniach dawnych mieszkańców można przeczytać o występowaniu co zimę grubej pokrywy śnieżnej, która utrudniała komunikację nawet pomiędzy poszczególnymi domostwami. Szczególnie uciążliwy w tym czasie był także brak słońca, które przez 113 dni w roku nie wychodziło ponad masyw Grzbietu Kowarskiego. Z tego względu rokrocznie odbywały się uroczystości. 26 listopada organizowano pożegnanie, zaś 19 marca przywitanie słońca. Choć dziś po dawnej miejscowości pozostały jedynie zarysy fragmenty ruin, tradycja ta jest kultywowana przez miłośników Budnik. Spotykają się oni na terenie wsi aby wspólnie wspominać dawne dzieje i planować działania na przyszłość.

Uroczystości związane z przywitaniem słońca zaplanowano na 17 marca (niedziela). Zbiórka zorganizowana zostanie o godzinie 9:00 na parkingu przy Ośrodku Konferencyjno - Wypoczynkowym Krucze Skały przy ul. Wilczej 1 w Karpaczu oraz przy urzędzie miasta w Kowarach. Obie grupy spotkają się w Budnikach ok. godziny 11:00, na rozwidleniu Tabaczanej Ścieżki i Żółtego Szlaku. W planach jest ognisko, więc warto zaopatrzyć się w prowiant w postaci kiełbaski. Powitanie Słońca w Budnikach to jedyna impreza w Polsce, podczas której można obserwować wynurzanie się małej karkonoskiej wioski z ciemności. Więcej informacji na temat samego wydarzenia, jak i działalności miłośników opuszczonej miejscowości znajduje się na stronie www.budniki.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group