Piątek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2289
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Powiat vs sejmik dolnośląski – sprawa w sądzie

Niedziela, 4 września 2016, 7:15
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 września 2016, 8:36
Autor: Robert Czepielewski
Powiat: Powiat vs sejmik dolnośląski – sprawa w sądzie
Fot. Robert Czepielewski
Sprawa przekazania przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego drogi Powiatowi Jeleniogórskiemu znajdzie 23 września swój epilog we wrocławskim Sądzie Administracyjnym. Chodzi o drogi do przejścia granicznego Przęłęcz Okraj – Pomezni Boudy.

W myśl Uchwały 10a sejmiku dolnośląskiego z 26.11.2015 roku, drogi DW 368 i DW 369 zostały pozbawione kategorii dróg wojewódzkich i uzyskały status dróg powiatowych, co oznaczało, że powiat musi te drogi przejąć w zarządzanie. - Powiat został tym zaskoczony, bo takie decyzje powinny być podejmowane do końca III kwartału - komentuje wicestarosta powiatu jeleniogórskiego Paweł Kwiatkowski.

Podjęte przez powiat negocjacje z sejmikiem nie przyniosły pożądanego skutku, wobec czego została złożona skarga do Wojewody Dolnośląskiego, a ten zaskarżył uchwałę argumentując, że zostały naruszone przepisy ustawy i skierował wniosek do Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

- Abstrahując od podstaw prawnych uchwały, drogi zostały przekazane w okresie zimowym, kiedy powiat miał już rozstrzygnięte przetargi na utrzymanie dróg - mówi Paweł Kwiatkowski. - Już w roku bieżącym na utrzymanie tych dróg wydaliśmy ponad 60.000 zł nie mając tych pieniędzy skalkulowanych wcześniej. Na domiar złego nie otrzymaliśmy żadnych subwencji, które pomogłyby zarządzać tymi drogami - dodaje.
Powiat jeleniogórski na utrzymanie 250 km dróg wydaje rocznie około 1 mln zł czyli 4 tys. zł na kilometr drogi. W przypadku przekazanych dróg powiatowi, które liczą 4,5 km proporcje wydatków są zupełnie zwichnięte, ponieważ koszt utrzymywania ich przejezdności tylko przez okres 3 miesięcy wynosił 60.000 zł, a bierze się to ze specyfiki dróg, które są trudne do eksploatacji i utrzymania.

Postanowienie sądu w tej sprawie być może nie rozwiąże problemu, ponieważ sejmik dolnośląski może wrócić do przekazania tych dróg poprzez legalna uchwałę, ale musiałby zdążyć ją uchwalić do 30.09.2016 r.
Do sprawy wrócimy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group