Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8202
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Powiat bliżej Jablonca

Środa, 16 grudnia 2009, 8:21
Aktualizacja: 8:21
Autor: Karolina
REGION: Powiat bliżej Jablonca
Fot. Karolina
W hotelu Szrenicowy Dwór w Szklarskiej Porębie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy partnerskiej pomiędzy powiatem jeleniogórskim a miastem Jablonec nad Nisou. Porozumienie jest kontynuacją pięcioletniej współpracy, której umowa kończy się w tym miesiącu.

Stronę polską reprezentował starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, wicestarosta Paweł Kwiatkowski oraz członek zarządu Krzysztof Łubiński. Z rady powiatu zaproszono przewodniczącego komisji ds. turystyki, sportu i rekreacji oraz przedstawiciela wydziału kultury. Z Czech przyjechał burmistrz miasta Jablonec nad Nisou Petr Tulpa. Nowe porozumienie zawarto na czas nieokreślony.

Do tej pory współpraca polsko-czeska układała się pomyślnie. Obie strony są zadowolone i wyraziły chęć na przedłużenie umowy. – Dotychczas współpracowaliśmy w bardzo szerokim spektrum, ale przede wszystkim w dziedzinie kultury i turystyki – podsumowuje starosta Włodyga. Udało się zorganizować wspólne wystawy malarskie, fotograficzne, występy teatralne i dużą imprezę targową Tourtec. W obrębie turystyki szukano nowych rozwiązań z zakresu wypoczynku oraz możliwości spędzania wolnego czasu.

Strona polska korzysta także z doświadczeń Czechów w tematyce służby zdrowia. Dobrze układa się współpraca w integracji policji i straży granicznej, których funkcjonariusze odbywają wspólne patrole po obu stronach. O sukcesie dotychczasowego porozumienia świadczy też uznanie przez

Czechów Jakuszyc jako miejsca, gdzie znajdują się także ich trasy biegowe. Burmistrz Jablonca nad Nisou docenia inicjatywę m.in. Jeleniej Góry, ponownego uruchomienia połączeń kolejowych przez Szklarską Porębę i Jakuszyce do Czech. Dzięki temu Jablonec zostanie połączony ze stroną polską. – Myślę, że będę miał okazję prywatnie, w praktycznym wymiarze, skorzystać z dobrodziejstw tego połączenia – powiedział Petr Tulpa.

Nowa umowa daje nowe możliwości. Obaj partnerzy chcą kontynuacji sprawdzonej już współpracy z zakresu turystyki, ale nie zapominają też o innych obszarach. Pojawił się pomysł wymiany zespołów kulturalnych oraz dzieci ze szkół podstawowych i muzycznych. Strona czeska powołała już grupę roboczą, która zajmie się wytyczeniem wspólnych działań. W lutym 2010 r. odbędzie się spotkanie polskich i czeskich partnerów, gdzie zostaną określone ścisłe kierunki dalszej współpracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
809
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group