Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5513
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Porzucone nagrobki doczekają się godnego miejsca

Środa, 24 czerwca 2015, 8:20
Aktualizacja: Czwartek, 25 czerwca 2015, 18:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Porzucone nagrobki doczekają się godnego miejsca
Fot. Przemo
Po interwencji jeleniogórskiego radnego PiS–u Rafała Szymańskiego, sprawa odkrytych macew oraz fragmentów niemieckich i żydowskich grobowców nabrała tempa. Miasto przyznaje, że o sprawie wiedziało od kilku miesięcy, ale już na najbliższej sesji Rady Miejskiej (29.06) zaproponowane zostaną zmiany w budżecie, by przeznaczyć pieniądze na ten cel.

Grobowce niemieckie i żydowskie, które w Jeleniej Górze likwidowano w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, znalazły się na dzikim wysypisku śmieci w okolicach Zabobrza. Radny Prawa i Sprawiedliwości Rafał Szymański po otrzymaniu bulwersującej informacji potwierdził fakt składowania macew i nagrobków dawnych mieszkańców Jeleniej Góry, po czym poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz media. - Płyty nagrobne i części grobowców stanowią ważny element historii naszego miasta i ich miejsce jest w lapidarium, a nie na wysypisku śmieci – mówił Rafał Szymański.

- Jestem zaskoczony i zbulwersowany tym, że radny, który dobrze wie, że to nie było robione ani teraz, ani kilka miesięcy temu, tylko wiele lat temu – teraz w sposób nie do końca prawidłowy tą sprawę nagłośnił. My o tym wiedzieliśmy od kilku miesięcy, tylko trwały rozmowy między miejskim konserwatorem zabytków a MPGK i nami, aby w sposób bezpieczny to uporządkować – tłumaczy wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Konserwator zabytków Wojciech Kapałczyński zasugerował władzom miasta, by część nagrobków pochodzących z nekropolii katolickich wyeksponować na cmentarzu komunalnym, zaś macewy przenieść na cmentarz żydowski przy ul. Sudeckiej. - Aby to zrobić, potrzebujemy zgody Gminy Żydowskiej – zaznacza Jerzy Łużniak przyznając, że jeszcze w tej sprawie nie nawiązano kontaktu z dysponentem cmentarza.

Na najbliższej sesji radni będą procedowali nad zmianami w budżecie miasta, umożliwiającymi przeznaczenie środków na wydobycie nagrobków z obecnego miejsca składowania. Jak mówi wiceprezydent, w zależności od tego, ile nagrobków tam się znajduje i czy wśród nich są nagrobki zabytkowe, może to kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group