Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8089
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stara Kamienica: Porządki w przyziemiach zamku w Starej Kamienicy

Piątek, 20 października 2017, 9:18
Autor: WAC
Stara Kamienica: Porządki w przyziemiach zamku w Starej Kamienicy
Fot. WAC
Zakończył się tegoroczny etap prac zabezpieczająco – renowacyjnych pozostałości zamku w Starej Kamienicy.

Renowacja przyziemia zamkowego w Starej Kamienicy rozpoczęła się w 2016 roku. Wtedy to oczyszczono, otaczającą fragmenty strawionej przez pożar w 1758 roku budowli, fosę oraz odnowiono prowadzący do niej czteroprzęsłowy kamienny most. Koszt tych prac wyniósł około 100 tysięcy złotych.

W tym roku, dzięki środkom jakie gmina otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 220 tysięcy złotych, udało się oczyścić i zabezpieczyć dwa duże pomieszczenia w zamkowych przyziemiach. Między innymi wzmocniono ich mury oraz stropy tak, aby zapobiec zalewaniu piwnic przez wodę oraz odnowiono otwory okienne, by do środka nie mogły wejść osoby postronne.

Według planów lokalnego samorządu, w porządkowanych wnętrzach ma powstać w przyszłości obiekt muzealny. Mogłyby być w nim wyeksponowane detale architektoniczne oraz inne przedmioty wydobyte przez archeologów z fosy oraz piwnic obiektu.

Kolejnym etapem porządkowania ruin budowli ma być zabezpieczenie konstrukcji pozostałości zamkowej wieży i zagospodarowanie jej na punkt widokowy. O środki na ten cel Gmina ma zamiar ubiegać się w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group