Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12079
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Poprawek matury nie będzie

Środa, 13 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 11:33
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Czy nowa matura to naruszenie konstytucyjnych praw i równego dostępu do edukacji.

Rodzice uczniów domagają się poprawek na nowej maturze. Ministerstwo edukacji konsekwentnie mówi: żadnych zmian nie będzie!

Uczniowie, którzy w dniu egzaminu zachorują lub z ważnych powodów nie przystąpią do matury, najbliższą okazje na jej zdanie będą mieć dopiero w styczniu.
– Egzamin maturalny zdawany zimą oznacza dla tych młodych ludzi stracony rok, bo tracą szansę na przyjęcie na studia – tłumaczy Krzysztof Śnioszek, przewodniczący Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców.
Porozumienie wysłało pismo do ministra edukacji i rzecznika praw obywatelskich. – Chcemy, żeby profesor Andrzej Zoll odpowiedział nam, czy to jest zgodne z prawem. Jeśli nie, zmobilizujemy rzecznika, by skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczy Śnioszek.
Rzecznik praw obywatelskich na razie nie zajął stanowiska w tej sprawie. – Dwa tygodnie temu wysłaliśmy do ministra edukacji pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Wczoraj po południu otrzymaliśmy odpowiedź. Teraz musimy ją przeanalizować. Dopiero wtedy będziemy mogli coś powiedzieć
– tłumaczy Stanisław Wileński z biura RPO.
Minister jest konsekwentny. – Zmian nie będzie. Rozporządzenie z 7 września obowiązuje i nie będziemy go zmieniać na pięć dni przed maturą – mówi Mieczysław Grabianowski, rzecznik ministerstwa edukacji.
Rodzice zaalarmowali dopiero teraz, bo w głowie im się nie mieściło, że nikt tego nie zmieni. – Myśleliśmy, że będą jakieś poprawki – mówi Śnioszek.

(...)
Maturalny rozkład jazdy
Nowa matura rozpocznie się w poniedziałek, 18 kwietnia. Najpierw maturzyści będą zdawać egzaminy ustne, które potrwają do końca kwietnia. Od 4 maja czekają ich egzaminy pisemne, które mają trwać do ostatnich dni maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
996
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group