• Środa, 18 września 2019
  • Godz. 16:53
  • Imieniny: Ariadny, Ireny, Irmy, Józefa, Stanisława
  • Czytających: 6242
  • Zalogowanych: 13
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ponad cztery miliony złotych na barokową perłę Jeleniej Góry

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 4 października 2010, 12:15
Aktualizacja: Wtorek, 5 października 2010, 7:28
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zespół zabytkowych (w większości barokowych) kaplic grobowych – z miejsca zapomnianego – stanie się w 2012 roku jedną z największych atrakcji Jeleniej Góry. Po latach narzekań na stan tego miejsca przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, mamy konkret: dziś podpisano umowę o rewitalizacji pokrytej patyną zapomnienia barokowej perły.

W sali konferencyjnej Jeleniogórskiego Centym Kultury prezydent Marek Obrębalski oraz Stanisław Kawczyński, prezes zarządu konsorcjum Wrobud – Zabytki, które podejmie się prac po wygranym przetargu, podpisali – w obecności zastępczyni skarbnika miasta Jolanty Wójcikowskiej – wartą ponad cztery miliony złotych umowę. Dzięki niej teren przy świątyni wraz z historyczną zabudową funeralną odzyska dawny blask. Plac przy Świątyni Łaski nie jest własnością Kościoła - stanowi mienie miejskie.

Zakres robót obejmuje restaurację i konserwację zabytkowych kaplic nagrobnych wraz wykonaniem zagospodarowania terenu, wykonania oświetlenia i iluminacji kaplic oraz detalu architektonicznego i wyposażenia parkowego przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa – informuje urząd miasta.

Barokowe rzeźby i detale architektoniczne podświetlone światłem diodowym LED oraz projektorami ksenonowymi będą stanowiły o osobliwości tego miejsca i przypomną też o jego dawnym przeznaczeniu. Do lat 50 XX wieku istniał tu bowiem cmentarz, który po likwidacji grobów i rozplantowaniu terenu przekształcono na park. Dziś ta przeszłość jest praktycznie nieobecna w umysłach, zwłaszcza młodszych mieszkańców, którzy ten zakątek traktują jako miejsce „towarzyskich” spotkań.

Wkrótce nastąpi przekazanie placu budowy wykonawcy i początek żmudnych robót. Dla przykładu przy samych epitafiach i detalach kamiennych będzie mnóstwo pracy: należy je zdemontować, oczyścić z nawarstwień metodami mechanicznymi i chemicznymi , usunąć powłoki porowate, zniszczyć mikroorganizmy w porach kamienia metodą chemiczną, trzy razy odsolić kamień, wzmocnić jego powierzchnię, uzupełnić ubytki, przenieść zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Ars Fortis. Końcowym elementem będzie scalanie kolorystyczne.

Roboty będą wymagały częściowego zamknięcia parku dla osób postronnych. Po zakończeniu (po 31 października 2012 roku), planowane jest uruchomienie galerii obrazującej postęp prac z historią świątyni i nekropolii. Wszystko to ukaże się w czterech językach. Wydana zostanie też albumowa wielojęzyczna monografia o jeleniogórskim zespole kaplic barokowych. Teren będzie także monitorowany. Władze miasta już zastanawiają się nad inną formą ochrony odnowionych zabytków przed wandalizmem.

Mają też nadzieję, że teren przy Kościele Łaski przyciągnie turystów, nie tylko „nostalgiczne” wycieczki Niemców, lecz także inne grupy. Już dziś spacer wśród zniszczonych epitafiów i figur jest zajmujący: ukryta w tych elementach symbolika – po jej wyjaśnieniu w odpowiednim wydawnictwie – powinna tylko zachęcić do okrycia na nowo tego unikatowego w europejskiej skali zakątka.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~marco11 4-10-2010 12:28
Jak kościoły dostały za darmo tyle nieruchomości, które niby były należały do nich i teraz je sprzedają, to niech oni zasponsorują te zabytki przy kościele.
~ona 4-10-2010 12:39
swieta racja ......kler ma kase i to nie mala niech w koncu zadbaja o swoje....i pokaza dobry przyklad innym
~do wyżej 4-10-2010 12:55
Kaplice nie są własnością kościoła i parafi ,są zabytkiem protestanckim we władaniu miasta i to jednym z najlepszych,w tej dziedzinie na śląsku.
~bang 4-10-2010 13:42
no wreszcie!!!!
~Mahre 4-10-2010 14:11
Wreszcie! To potencjalnie przepiękne, niezwykle klimatyczne miasto. Niektórzy tu nie rozumieją, że to jest własność miasta to raz, dwa jest to dziedzictwo zabytkowe klasy zero. Nie dam był tego do dyspozycji klerowi. Bo to co tam kler zrobił z tym kiczowatym pomnikiem z orłem i papieżem to granda na historii sztuki i estetyce. W ogóle konserwator zabytków to tolerował?. Coś wspaniałego ta informacja. Mam oczywiście poważne obawy dotyczące ochorny tego miejsca przed wandalizmem czyli graffiti, "tagowaniem" (nawet na tym portalu półgłówki się chwaliło, że tagi były i będą) i tym podobnym barbarzyństwem. Potrzebna jest ochrona. Nawet świetnie odrestaurowana kaplica jest już pomazana...
~nikiki 4-10-2010 14:44
no nieźle! to teraz Zawiła i Łużniki pewnie będą się podpinać od ten sukces. dobra wiadomość dla miasta!
Piipi Jelonkowa 4-10-2010 14:45
.. dzieci zbierają kasztany ! ..tam cmentarz,tam groby ! (..patrz.zdj.nr.4 ) ~GDZIE jest wychowawca tych dzieci ?
~lala 4-10-2010 14:45
SUPER!!!
~... 4-10-2010 14:49
Ciekawe ile już tekstów było na ten sam wielokrotnie podawany temat!?!
~do 14:49 4-10-2010 16:01
Do tej pory włodarze miasta tworzyli iluzję wyborczą i teksty-teksty-teksty! OBRĘBALSKI NIE TWORZY MITÓW - ON TWORZY FAKTY! Gratulacje! Nareszcie! Jest się z czego cieszyć!
~Gaość 4-10-2010 16:04
Zgadzam się z tymi wszystkimi którzy są za tym aby to kościół odnawiał te kapliczki ,bo miasto ma wydatków więcej niż komu kolwiek się wydaje ,a p.Obrębalski niezłą kampanię wyborczą sobie wymyślił ,może niech wreszcie weżmie się uczciwie do pracy ,a nie mydli nam oczy ,bo to co zrobiłprzez swoją kadencje to widać żadnego zakładu pracy tylko same markety i galerie.
~Kei-a-gis-gi 4-10-2010 16:09
Pamiętam jak na początku lat 80-tych, gdy prowadzono prace zabezpieczające przy tych grobowcach dużo szczątków ludzkich poniewierało się wtedy na tym byłym cmentarzu , niektórym czaszka robiła za futbolówkę jak wracali z rorat. Wśród różnych trumien robotnicy wyciągnęli też z grobowca bodajże rodziny Ullmanów (lub innego położonego blisko przejścia przy murze północnym) trumnę, której górna część była ze szkła. Ktoś wie co się stało z tymi szczątkami i trumnami po wyczyszczeniu tych grobowców?
~Bezrobotny 4-10-2010 17:08
Co to znaczu jedną z największych atrakcji?Czy zwiedzanie zabytkowych kaplioc wogóle mozna nazwać atrakcją i dla jakiej grupy wiekowej jest to atrakcją.Chyba tylko dla osób stojących nad grobem.Atrakcją niewatpliwie jest zwiedzenie Metropolitan Musem w Nowym Yorku a nie oglądanie lokalnych pijaczków w Jeleniej Górze
~ 4-10-2010 18:07
Jak możliwe że nie ma przetargu a już wiadomo kto będzie tym się zajmował ?????? A może prokuratura by się tym zajęła ????
~JACK 4-10-2010 19:18
Ja uważam że lepiej zainwestować w remont elewacji pięknych kamieniczek w Al. Wojska Polskiego wszak to nasza reprezentacyjna ulica gdzie prawie nic się nie robi a warto byłoby !!!
Piipi Jelonkowa 4-10-2010 19:30
..do - [~Kei-a-gis.gi ..] .. co się stało z szczątkami zmarłych i trumnami ? ~Darek Miliński w swojej książce "Urodzony na cmentarzu -wspomnina: "..w mojej pracowni,na czarnych ścianach wisiały czaszki,kości i krucyfiksy,fragmenty z trumien i okucia znalezione na ŚMIETNIKU przy Kościele Garnizonowym" ~SMUTNE .. bo sp.Probosz z tamtego Kościoła Garnizonowego ma porządny nagrobek,ale o zmarłych z innej wiary .. ZAPOMNIAŁ ??
~sławek 4-10-2010 19:41
Ponownie odezwali się antyklerykalni sceptycy, ignoranci. Remont kaplic jest po prostu niezbędny, ich stan urąga europejskiemu społeczeństwu i elementarnej przyzwoitości. Pozyskane środki zasadniczo pochodzą ze źródeł zewnętrznych i służyć będą dobrej, moralnej sprawie, bez względu na fakt wyznania. Należy się cieszyć, że kolejna część J.G. zostanie odrestaurowana. Jestem także za odremontowaniem przynajmniej elewacji kamienic z Al. Wojska Polskiego - reprezentacyjnej ulicy miasta. O zdziczeniu przy opisanych bandyckich zachowaniach przy wcześniejszych robotach w kaplicach można powiedzieć tylko jedno - prymitywna, schamiała, bezmyślna granda.
~R-JG 4-10-2010 19:57
No nareszcie coś ruszyło w tym temacie. Piękny zabytek barokowej architektury ożyje ponownie w Jeleniej Górze czas najwyższy wziąść sie do roboty a nie tylko marudzić i prowadzic jakieś dziwne wojny na ,,górze". Oby tylko nie skończyło się tak jak miało być z rewitalizacją ul.Wojska Polskiego. Trzymam kciuki !
~jelel 4-10-2010 22:22
a gdzie jest ta restauracja????
~grr 5-10-2010 1:36
plac wokol kosciola stanowi mienie miejskie ale po remoncie tego miejsca kosciol z pewnoscia zglosi sie po swoja zapomniana "wlasnosc", nieprawdaz?
~Wrocławianin 6-10-2010 0:32
Nie rozumiem tego głupkowatego marudzenia, zamiast się cieszyć że wreszcie zabrano się za ratowanie bezcennych zabytków. sam wielokrotnie byłem w J.G. i widziałem w jakim fatalnym są stanie, to wstyd dla miasta, ale dobrze że wreszcie się za nie zabrano, a malkontentom mogę napisać jedno, bez zabytków też da się żyć i to całkiem dobrze, tylko nie dziwcie się , że ludzie będą omijać J.G. jeśli nic ciekawego tu się nie zobaczy
~diabelek 6-10-2010 15:23
... no tak, Koscioła jest tylko kosciół, a trudne i drogie "okolice" niech sobie miasto rewitalizuje. CZYLI NA TACE SIĘ NIE NALEŻY !!! zgadzam sie z "grrr" ... jak tylko park i kamieniczki zostana odnowione za "cywilne" pieniążki, grupa w czarnych sukienkach zaraz poświeci, bramy zamknie, za zwiedzanie skasuje ... czarni zaraz łapki wyciagną ... a zamiast kleczeć jeden przed drugim :-O -: to by za miotłę złapali ... przecież, jak po papierek sie któryś schyli, tez mozna ... nie musi byc po mydło ...
~Wrocławianin 7-10-2010 22:43
do diabełek najlepiej nic nie robić niech się wszystko w gruzy obróci
~Fan sztuki 8-10-2010 12:55
A kto dał zgodę na ten kiczowaty pomnik przy Kościele Łaski? To obok sztuki sakralnej wielkiej klasy mamy kicz dewocjonalia! Skandal. Orzeł plus płaskorzeźba papieża JP2 jak na kryształowym talerzu. Panowie w sukienkach co się stało z waszymi gustami estetycznymi przez ostatnie wieki?
~Antybrud 10-11-2010 21:39
A oto dokument który przypieczętował los brudnej młodzieży przebywającej i niszczącej park wokół "Garnizonu", Do roboty a nie wińska chlać!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group