Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 2621
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ponad 1400 ton azbestu zalega na jeleniogórskich dachach

Wtorek, 25 października 2011, 8:28
Aktualizacja: Środa, 26 października 2011, 8:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ponad 1400 ton azbestu zalega na jeleniogórskich dachach
Fot. AT
Według oficjalnych danych 630 jeleniogórskich budynków ma dachy pokryte niebezpiecznym, rakotwórczym azbestem. Do maja 2012 roku miasto chce usunąć azbest z 11 obiektów, w tym ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych czy Chłodni Elektrowni Opole.

W ostatnich dniach ogłoszony został przetarg na usunięcie azbestu z 11 nieruchomości zlokalizowanych na terenie Miasta Jelenia Góra. Wśród nich znajdują się: Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych, Chłodnia Elektrociepłowni Opole, dwa obiekty usługowe i siedem domków jednorodzinnych. Ogólna waga azbestu, która zalega na tych budynkach to 45 ton. Przedsiębiorcy, którzy są chętni do jego usunięcia mogą składać swoje oferty do najbliższego piątku (28.10).

– Przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja wyrobów azbestowych na terenie miasta wykazała, że w Jeleniej Górze znajduje się 630 obiektów zawierających azbest w ilości około 1433 ton – informuje Ewa Tomera z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

W ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Miasto Jelenia Góra pozyskało 53,5 tys. zł na dofinansowanie usuwania azbestu z terenu gminy. Z tych pieniędzy udzielana była pomoc finansowa właścicielom nieruchomości, na których znajdował się azbest.

Miasto pokrywało koszty usunięcia azbestu, jego transportu i unieszkodliwienie. Teraz nabór wniosków jest już zamknięty, ale planowany jest kolejny, o którym mieszkańcy zostaną poinformowani na stronie internetowej miasta www.jeleniagora.pl.

- Prywatni właściciele nieruchomości, którzy zwracają się do nas o dofinansowanie, nie ponoszą żadnych kosztów usuwania azbestu. 85 procent kosztów pochodzi z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a 15 procent kosztów ze środków gminy. Przedsiębiorcy natomiast ponoszą tylko 15 procent kosztów usuwania azbestu – tłumaczy Ewa Tomera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group