Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6235
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pomoc mają we krwi

Wtorek, 26 marca 2019, 7:25
Aktualizacja: Środa, 27 marca 2019, 6:43
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Pomoc mają we krwi
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Kacper Obajda z Jeleniej Góry oddaje krew, bo ten obowiązek zaszczepiła w nim jego mama, która jest honorowym dawcą. – Moja mama oddaje krew od zawsze, dlatego i ja zgłosiłem się, by pomagać innym. To żaden bohaterski czyn i ważne jest, by robić to regularnie – mówi 19–letni uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych. A pracownicy krwiodawstwa biją mu brawo za postawę i dopowiadają, dlaczego tak ważne jest, aby nie zabrakło tego cennego daru, którego nie da się wyprodukować.

Wielu krwiodawców nie chce ujawniać swoich danych. - Oddawanie krwi jest społecznym obowiązkiem – mówi pani Anna, którą spotkaliśmy w jeleniogórskim punkcie poboru krwi. – Nie ma tu o czym opowiadać. Jeśli ktoś jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań, powinien regularnie tu przychodzić i dzielić się krwią, bo kiedyś i nam może być przecież ona potrzebna – dodaje jeleniogórzanka.

Podobnego zdania jest pan Adrian, który „wpadł” do krwiodawstwa, bo miał „po drodze”.

Byłem odwiedzić znajomego w szpitalu, bo połamał się na nartach, a że mam chwilkę wolną przed pracą, to oddam krew, może ktoś jej będzie w najbliższym czasie potrzebował. Oddawanie krwi to dla mnie pewna misja, dzięki której mogę zrobić coś dla innych niewielkim wysiłkiem – dodaje.

O tym, że oddawanie krwi nie jest wielkim wysiłkiem, wiedzą już ci, którzy robią to systematycznie. Tymczasem pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu starają się codziennie, by do grona obecnych, dołączali nowi krwiodawcy.

Cieszy nas bardzo, że rośnie świadomość społeczna mieszkańców, ale też za każdym razem podkreślamy, że potrzeby stale rosną – mówi Joanna Ziejło – Augun, specjalista ds. Promocji Krwiodawstwa Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - Krwi nie da się wyprodukować, tylko człowiek jest w stanie przekazać ten cenny dar. Wystarczy 450 ml, by uratować aż trzy osoby. Krew wykorzystywana jest w przypadku: masywnego krwotoku, czyli gdy doszło do nagłej i znacznej utraty krwi (30-60%), podczas zabiegów chirurgicznych, przy dializie i krążeniu pozaustrojowym, przy przetoczeniach wymiennych. Jest niezbędnym składnikiem leczenia chorób o podłożu immunologicznym, w profilaktyce konfliktu serologicznego między matką a płodem, w celu zapobiegania niektórym chorobom zakaźnym oraz hipoproteinemii (niedobiałczenia krwi) czyli stanach niedoboru białek w tkankach i narządach. Krew może być potrzebna zarówno noworodkowi, jak i seniorowi. Angażując się w oddawanie krwi, zapewniamy również ciągłość w dostarczaniu leku (płytek, osocza oraz krwinek czerwonych) do szpitala. A liczba pacjentów wymagająca pomocy hematologów systematycznie rośnie. Na naszym terenie jest ona wyższa, niż w innych rejonach Polski. Zgodnie z przewidywaniami WHO - w roku 2030 liczba zgonów z powodu nowotworów może przekroczyć nawet 17 milionów osób. W lutym bieżącego roku powstał w Wałbrzychu odział hematologii. Jest to ważne wydarzenie, ponieważ na terenie Dolnego Śląska poza czołowym ośrodkiem hematologii we Wrocławiu i szpitalem w Legnicy, nie posiadaliśmy takich oddziałów – wyjaśnia specjalistka ds. Promocji Krwiodawstwa.
Lista chorych, którzy wymagają leczenia hematologicznego jest duża i stale rośnie. Należy przypomnieć, że do zadań oddziału hematologii należą: leczenie niedoborów odporności, niedokrwistości, zaburzenia krzepnięcia oraz nowotworów hematologicznych – poprzez np. przeszczepy szpiku oraz przygotowywaniem leków cytostatycznych (wykorzystywanych w chemioterapii). Aktualnie odział posiada 14 łóżek oraz przychodnie hematologiczną, gdzie pacjenci mogą się leczyć ambulatoryjnie – dodaje Joanna Ziejło – Augun.

Pracownicy krwiodawstwa przekonują jednak, że oddawanie krwi może mieć naprawdę wiele korzyści nie tylko dla biorców. Te najważniejsze profity dla dawców to darmowe badania profilaktyczne.

Osoba oddająca regularnie krew, może czuć się bezpieczniej, ponieważ jej krew jest za każdym razem szczegółowo badana – wyjaśnia Joanna Ziejło – Augun. - Przy rejestracji możemy zgłosić, że chcemy otrzymać wydruk naszych wyników badań. Jeżeli jest to centrum krwiodawstwa, otrzymamy go „od ręki”. Jeżeli oddział terenowy lub punkt, który nie wykonuje badań analitycznych, wynik będziemy mogli otrzymać lub samodzielnie odebrać w wyznaczonym czasie. W przypadku stwierdzenia istotnych odchyleń od prawidłowego stanu zdrowia kandydata na dawcę krwi kieruje się do lekarza sprawującego nad nimi opiekę zdrowotną, wraz z wynikami badań, w celu dalszej diagnostyki lub leczenia – wyjaśnia.

Ponadto krwiodawcy mogą korzystać z wielu przywilejów i ulg w aptekach, przychodniach, a nawet hotelach.

Są to m.in. zniżki na leki, ale nie tylko. Osoby, które posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Po otrzymaniu tytułu ZHDK i oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników można korzystać też ze zniżek w komunikacji miejskiej (różne przepisy w różnych miastach), ulg w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze” – wylicza Joanna Ziejło – Augun.

W Jeleniej Górze krew można oddać w punkcie w NZOZ przy ul. Ogińskiego 6 – codziennie w godz. 7.00 – 12.00.

Kiedy pierwszy raz miałem oddać krew, zastanawiałem się czy nie będzie mnie bolało, czy po wyjściu nie będę słaby, czy nie zachoruję. Okazało się, że pobór krwi minął mi szybko i przyjemnie, a ja czułem się świetnie. Dlatego naprawdę zachęcam innych, by przyszli ten pierwszy raz i podzielili się tym cennym darem jakim jest krew. Gwarantuję, że na pewno tutaj wrócą – podsumowuje Kacper Obajda.

Twoja reakcja na artykuł?

22
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
298
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group