Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 6050
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pomoc bezdomnym

Sobota, 9 lutego 2019, 12:02
Aktualizacja: Wtorek, 12 lutego 2019, 7:12
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Pomoc bezdomnym
Fot. Paweł Guszała
Wczoraj (8.02.) Policja, Straż Miejska wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w ramach akcji „Zima” zorganizowali wspólne działania mające na celu kontrolę miejsc, gdzie zazwyczaj przebywają osoby bezdomne.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Zdają sobie z tego sprawę służby porządkowe i miejskie, dlatego przed południem pracownicy Policji, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podjęli wspólne działania.

Kontrolujemy miejsca, gdzie zazwyczaj się gromadzą osoby bezdomne – tłumaczy mł. asp. Marek Sadowski z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze. - Jeżeli je spotykamy, to rozmawiamy z nimi, proponujemy pomoc - czy poprzez MOPS, czy schronisko św. Brata Alberta, czy ogrzewalni. Wszystko po to, aby zimą nie zostawiać ich samych sobie.

Nie jest to łatwe, bo bezdomni najczęściej odmawiają pomocy. Taki styl życia im odpowiada i nie chcą go zmieniać.

Przekonać takie osoby ze skorzystania z pomocy jest bardzo trudno, dlatego cyklicznie pojawiamy się w miejscach, gdzie przebywają i staramy się ich namówić do skorzystania ze wsparcia. Jeżeli na kilkanaście skontrolowanych miejsc, jedna lub dwie osoby dadzą się namówić, to jest to ogromny sukces – mówi M. Sadowski.

Kolejny problem dotyczy bezdomnych kobiet. W Jeleniej Górze nie ma miejsc stałego pobytu dla nich. Jedyne, gdzie mogą się udać, to ogrzewalnia Towarzystwa św. Brata Alberta przy ulicy Wolności, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. To nie zmienia faktu, że nie można być obojętnym na los takich osób. Stąd Apel dzielnicowego..

Numer 112 jest dostępny przez całą dobę. Jeżeli ktoś z mieszkańców Jeleniej Góry czy powiatu, zauważy taką osobę w trudnej sytuacji, bądź obawia się, że może zamarznąć w nocy, to proszę dzwonić – apeluje dzielnicowy.

Według ostatnich danych, w Jeleniej Górze może funkcjonować nawet 150 osób bezdomnych.

Twoja reakcja na artykuł?

4
12%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
12
35%
Smuci
2
6%
Złości
14
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group