Osada Orle znajduje się w sercu Gór Izerskich, ok. 4 km na wschód od Jakuszyc, na trasie Szklarska Poręba - Harrachov. Dotrzeć tutaj można pieszo lub rowerem, na terenie obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów. Na miejscu jest nocleg. Impreza jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich – zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików. Organizatorzy zapewniają dostęp do teleskopów wysokiej jakości, ale zaznaczają, że można przywieźć też własny sprzęt do obserwacji Słońca i gwiazd.
Wykłady (25-28 sierpnia)
W czwartek (25 sierpnia) o godz. 14. w Stacji Turystycznej „Orle” w Górach Izerskich program szóstej edycji Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych otworzy inauguracyjny wykład dr-a Tomasza Mrozka z Instytutu Astronomii – „O malarzach nieba”. Dzień potem, w piątek (26 sierpnia) dr Tomasz Mrozek będzie mówił o Księżycach Kordylewskiego - o godz. 12. oraz błyskach gamma w atmosferze Ziemi - o godz. 13.30. Natomiast o godz. 15. kolejny z prelegentów dr Sylwester Kołomański opowie o różnorodności powierzchni planetarnych w Układzie Słonecznym. O godz. 18. dr Tomasz Mrozek wygłosi wykład na temat „Zderzenie Ziemi z planetoidą”. W sobotę (27 sierpnia) odbędą się dwa wykłady dr Ewy Niemczury - o godz. 12. – „Atmosfery planet pozasłonecznych” i po południu o godz. 14. – „Planety Keplera”. Z kolei w niedzielę (28 sierpnia) w południe dr Sylwester Kołomański tegoroczne Spotkania Astronomiczne zakończy wykładem „Ewolucja Słońca a Ziemia”.
Pomiędzy wykładami będzie można obejrzeć meteoryty i minerały z kolekcji Tomasza Czarneckiego, a przy sprzyjającej pogodzie - Słońce w paśmie wodoru i wapnia.
Polsko-czeski Piknik Astronomiczny (27 sierpnia)
W sobotni wieczór zostanie przygotowany Piknik Astronomiczny organizowany w ramach projektu „Astro Izery”. Od godz. 18. w osadzie Orle atrakcjami imprezy prowadzonej przez astronomów z Polski i Czech będą: obserwacja nieba w scenerii Gór Izerskich, pokaz sprzętu astronomicznego (m.in. bardzo efektownego teleskopu z Czech), teleskopowe obserwacje Słońca i nocnego nieba, wystawa astrofotografii oraz rozmowy z astronomami przy ognisku.
- Jeśli tylko pogoda dopisze i niebo nie będzie zachmurzone, uczestnicy Pikniku Astronomicznego będą mieli okazję obserwować Drogę Mleczną, galaktyki, gromady gwiazd, mgławice i dwa gazowe giganty: Uran oraz Neptun - informuje dr Sylwester Kołomański z wrocławskiego Instytutu Astronomii. – Jednak w razie gdyby nie dopisała pogoda, zamiast obserwacji nieba odbędzie się multimedialny wykład astronomiczny i prezentacja dokumentalnego filmu pt. „W niebo wpatrzeni”.
Więcej informacji o imprezie na stronie internetowej: www.astro.uni.wroc.pl