Sobota, 7 września
Imieniny: Domosławy, Reginy
Czytających: 15150
Zalogowanych: 57
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Polsko–czeskie spotkania astronomiczne w Górach Izerskich przy ognisku i kiełbasce

Środa, 24 sierpnia 2011, 8:07
Aktualizacja: 9:09
Autor: Accipiter
REGION: Polsko–czeskie spotkania astronomiczne w Górach Izerskich przy ognisku i kiełbasce
Fot. ....
Już jutro w Stacji Turystycznej „Orle” w Górach Izerskich rozpoczynają się po raz szósty Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne „Weekend pod Gwiazdami”, zorganizowane przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Gliwic oraz czeski Klub Astronomů Liberecká.

Osada Orle znajduje się w sercu Gór Izerskich, ok. 4 km na wschód od Jakuszyc, na trasie Szklarska Poręba - Harrachov. Dotrzeć tutaj można pieszo lub rowerem, na terenie obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów. Na miejscu jest nocleg. Impreza jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich – zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików. Organizatorzy zapewniają dostęp do teleskopów wysokiej jakości, ale zaznaczają, że można przywieźć też własny sprzęt do obserwacji Słońca i gwiazd.

Wykłady (25-28 sierpnia)

W czwartek (25 sierpnia) o godz. 14. w Stacji Turystycznej „Orle” w Górach Izerskich program szóstej edycji Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych otworzy inauguracyjny wykład dr-a Tomasza Mrozka z Instytutu Astronomii – „O malarzach nieba”. Dzień potem, w piątek (26 sierpnia) dr Tomasz Mrozek będzie mówił o Księżycach Kordylewskiego - o godz. 12. oraz błyskach gamma w atmosferze Ziemi - o godz. 13.30. Natomiast o godz. 15. kolejny z prelegentów dr Sylwester Kołomański opowie o różnorodności powierzchni planetarnych w Układzie Słonecznym. O godz. 18. dr Tomasz Mrozek wygłosi wykład na temat „Zderzenie Ziemi z planetoidą”. W sobotę (27 sierpnia) odbędą się dwa wykłady dr Ewy Niemczury - o godz. 12. – „Atmosfery planet pozasłonecznych” i po południu o godz. 14. – „Planety Keplera”. Z kolei w niedzielę (28 sierpnia) w południe dr Sylwester Kołomański tegoroczne Spotkania Astronomiczne zakończy wykładem „Ewolucja Słońca a Ziemia”.

Pomiędzy wykładami będzie można obejrzeć meteoryty i minerały z kolekcji Tomasza Czarneckiego, a przy sprzyjającej pogodzie - Słońce w paśmie wodoru i wapnia.

Polsko-czeski Piknik Astronomiczny (27 sierpnia)

W sobotni wieczór zostanie przygotowany Piknik Astronomiczny organizowany w ramach projektu „Astro Izery”. Od godz. 18. w osadzie Orle atrakcjami imprezy prowadzonej przez astronomów z Polski i Czech będą: obserwacja nieba w scenerii Gór Izerskich, pokaz sprzętu astronomicznego (m.in. bardzo efektownego teleskopu z Czech), teleskopowe obserwacje Słońca i nocnego nieba, wystawa astrofotografii oraz rozmowy z astronomami przy ognisku.

- Jeśli tylko pogoda dopisze i niebo nie będzie zachmurzone, uczestnicy Pikniku Astronomicznego będą mieli okazję obserwować Drogę Mleczną, galaktyki, gromady gwiazd, mgławice i dwa gazowe giganty: Uran oraz Neptun - informuje dr Sylwester Kołomański z wrocławskiego Instytutu Astronomii. – Jednak w razie gdyby nie dopisała pogoda, zamiast obserwacji nieba odbędzie się multimedialny wykład astronomiczny i prezentacja dokumentalnego filmu pt. „W niebo wpatrzeni”.

Więcej informacji o imprezie na stronie internetowej: www.astro.uni.wroc.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
320
Powinien zostać, gdzie jest
54%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
46%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
Rozmowy Jelonki
Czy trzeba się bać upałów?
 
Aktualności
Ruszyły koncerty w Filharmonii
 
Kultura
Narodowe czytanie w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Dożynki w Jeżowie Sudeckim
 
Aktualności
Na trasę ruszyli o 2 w nocy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group