Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6932
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polsko–czeskie spotkania astronomiczne w Górach Izerskich przy ognisku i kiełbasce

Wiadomości: REGION
Środa, 24 sierpnia 2011, 8:07
Aktualizacja: 9:09
Autor: Accipiter
Fot. ....
Już jutro w Stacji Turystycznej „Orle” w Górach Izerskich rozpoczynają się po raz szósty Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne „Weekend pod Gwiazdami”, zorganizowane przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Gliwic oraz czeski Klub Astronomů Liberecká.

Osada Orle znajduje się w sercu Gór Izerskich, ok. 4 km na wschód od Jakuszyc, na trasie Szklarska Poręba - Harrachov. Dotrzeć tutaj można pieszo lub rowerem, na terenie obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów. Na miejscu jest nocleg. Impreza jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich – zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików. Organizatorzy zapewniają dostęp do teleskopów wysokiej jakości, ale zaznaczają, że można przywieźć też własny sprzęt do obserwacji Słońca i gwiazd.

Wykłady (25-28 sierpnia)

W czwartek (25 sierpnia) o godz. 14. w Stacji Turystycznej „Orle” w Górach Izerskich program szóstej edycji Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych otworzy inauguracyjny wykład dr-a Tomasza Mrozka z Instytutu Astronomii – „O malarzach nieba”. Dzień potem, w piątek (26 sierpnia) dr Tomasz Mrozek będzie mówił o Księżycach Kordylewskiego - o godz. 12. oraz błyskach gamma w atmosferze Ziemi - o godz. 13.30. Natomiast o godz. 15. kolejny z prelegentów dr Sylwester Kołomański opowie o różnorodności powierzchni planetarnych w Układzie Słonecznym. O godz. 18. dr Tomasz Mrozek wygłosi wykład na temat „Zderzenie Ziemi z planetoidą”. W sobotę (27 sierpnia) odbędą się dwa wykłady dr Ewy Niemczury - o godz. 12. – „Atmosfery planet pozasłonecznych” i po południu o godz. 14. – „Planety Keplera”. Z kolei w niedzielę (28 sierpnia) w południe dr Sylwester Kołomański tegoroczne Spotkania Astronomiczne zakończy wykładem „Ewolucja Słońca a Ziemia”.

Pomiędzy wykładami będzie można obejrzeć meteoryty i minerały z kolekcji Tomasza Czarneckiego, a przy sprzyjającej pogodzie - Słońce w paśmie wodoru i wapnia.

Polsko-czeski Piknik Astronomiczny (27 sierpnia)

W sobotni wieczór zostanie przygotowany Piknik Astronomiczny organizowany w ramach projektu „Astro Izery”. Od godz. 18. w osadzie Orle atrakcjami imprezy prowadzonej przez astronomów z Polski i Czech będą: obserwacja nieba w scenerii Gór Izerskich, pokaz sprzętu astronomicznego (m.in. bardzo efektownego teleskopu z Czech), teleskopowe obserwacje Słońca i nocnego nieba, wystawa astrofotografii oraz rozmowy z astronomami przy ognisku.

- Jeśli tylko pogoda dopisze i niebo nie będzie zachmurzone, uczestnicy Pikniku Astronomicznego będą mieli okazję obserwować Drogę Mleczną, galaktyki, gromady gwiazd, mgławice i dwa gazowe giganty: Uran oraz Neptun - informuje dr Sylwester Kołomański z wrocławskiego Instytutu Astronomii. – Jednak w razie gdyby nie dopisała pogoda, zamiast obserwacji nieba odbędzie się multimedialny wykład astronomiczny i prezentacja dokumentalnego filmu pt. „W niebo wpatrzeni”.

Więcej informacji o imprezie na stronie internetowej: www.astro.uni.wroc.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~qba 24-08-2011 9:09
jak to weekend w czwartek? no bez jaj :)
~Jeloneczka 24-08-2011 9:11
Ej, czwartek to mały piątek... więc weekend jak najbardziej ;P
~quartz 24-08-2011 9:34
Zakaz wjazdu a w weekend pełno tam samochodów.To jak to z tym zakazem......?
~grześ 24-08-2011 10:01
Jeżeli ktoś wybiera się w sobotę lub piątek wieczorem to proszę o info.nr.tel.794059251.
~jan 24-08-2011 12:11
Brawo Stanisław Kornafel i Towarzystawo Izerskie - to przykład pozytywnego działania na rzecz regionu
~izerus 24-08-2011 12:53
Szkoda, że Kołomański & Co. zrobili lunapark w sercu przepięknego terenu, jakim sa Gory Izerskie. Tylko tam ich jeszcze zabrakło... Betonowe gnomony sterczące w niebo na torfowiskach juz mamy, co będzie dalej?
~buzia 24-08-2011 13:10
a co izerus, lepiej żeby wszystko stało i niszczało i żeby tam nikt nie zaglądał? żal Ci że ktoś potrafi zrobić coś z niczego a Ty siedzisz i potrafisz tylko komentować?? za robotę się weź!!!!!!!!!!!!!
~do ~grześ 24-08-2011 14:48
a o co ci chodzi zboczeńcu?
~ 24-08-2011 18:45
buzia, jeszcze nikt ci nie zatkał twojej rozwydrzonej buzi? Brać się za robotę to nie znaczy niszczyć. Jest wiele innych miejsc, gdzie mozna robić te pikniki. Chciałabym przypomnieć, że tam jest rezerwat. Jak widać, nie bez powodu. Przyrodę trzeba szanować, bo jak zniszczymy ją to potem choćbyśmy niewiem ile robili, i tak nikt nie przyjedzie.
~do 18:45 24-08-2011 20:52
Pokaż mi gamoniu, gdzie przy Stacji Turystycznej Orle masz rezerwat?
~do-14,48 24-08-2011 21:33
Nie wyzywaj bo jak podam twego posta na policje to Cię znajdą za obrażanie.Musisz mieć mały rozumek jak nie wiesz o co mi chodzi.Grześ.
~OSA 5-09-2011 15:47
OSA jest organizowana przy Stacji Turystycznej ORLE która nie leży na terenie rezerwatu torfowisk. A jeżeli ktoś nie rozumie, na czym polega działalność edukacyjna i promocja również ochrony przyrody to niestety - z pewnymi rzeczami i na pewnym poziomie dyskusja nie jest możliwa. Natomiast pewna errata - OSA nie jest organizowana przez czeski Klub Astronomů Liberecká - jedynie piknik astronomiczny, który miał miejsce w trakcie. Sama OSA to Instytut Astronomiczny UWr, PTMA o/Gliwice i teleskopy.net
~OSA 5-09-2011 16:00
OSA jest organizowana przy Stacji Turystycznej ORLE która nie leży na terenie rezerwatu torfowisk. A jeżeli ktoś nie rozumie, na czym polega działalność edukacyjna i promocja również ochrony przyrody to niestety - z pewnymi rzeczami i na pewnym poziomie dyskusja nie jest możliwa. Natomiast pewna errata - OSA nie jest organizowana przez czeski Klub Astronomů Liberecká - jedynie piknik astronomiczny, który miał miejsce w trakcie. Sama OSA to Instytut Astronomiczny UWr, PTMA o/Gliwice i teleskopy.net

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group