Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5245
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polskie stroje ludowe w "Muflonie"

Czwartek, 12 czerwca 2014, 12:42
Aktualizacja: 13:15
Autor: Mestra
Jelenia Góra: Polskie stroje ludowe w "Muflonie"
Fot. Mestra
Wczoraj (11.06) w Miejskim Domu Kultury "Muflon" odbyło się oficjalne otwarcie wyjątkowej wystawy "Polskie stroje ludowe". Pierwsza tego typu ekspozycja w Jeleniej Górze przyciągnęła do Sobieszowa miłośników folkloru, którzy nie zlękli się burzowej pogody.

W pięknie zaaranżowanej Galerii "Muflon" na gości czekał poczęstunek w postaci wiejskiego stołu, na którym znalazły się wielkie bochny chleba, domowy smalec, ser biały, świeże owoce i warzywa a napić się można było kwasu chlebowego. Po pokrzepieniu ciała, goście mogli nacieszyć ducha podziwiając zgromadzone eksponaty.

W zbiorach wystawy znalazły się unikatowe fotografie Hansa Hildenbranda, realizowane dla National Geographic w latach 1930-’35 ze zbiorów Photo Channel, wystawa plenerowa - łowicki strój ludowy na dawnej fotografii, lalki w strojach ludowych ze zbiorów Janiny i Bernarda Kielaków, reprodukcje „Polskie stroje ludowe” zebrane pod kierownictwem naukowym Jana Manugiewicza oraz oryginalne stroje ludowe wypożyczone z Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Sztuka ludowa chłopów polskich ma poważne osiągnięcia w architekturze drewnianej, w konstrukcji i dekoracji sprzętu domowego, ale najwyższą jakość osiągnęła w stroju, jako zewnętrznym wyrazie indywidualizmu grup regionalnych - wyjaśniali organizatorzy podkreślając, że strój nie był jedynie zestawem odzieży. - Był ważnym elementem przynależności regionalnej i godności stanowej wieku, zamożności i stanu cywilnego ludności wiejskiej.

Wystawę można oglądać do końca czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00, wstęp jest bezpłatny.

Wystawa „Polskie stroje ludowe” jest częścią projektu V Międzynarodowy Festiwal Folkloru - tradycja inspiruje. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group