Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 10537
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: Polscy kajakarze podbili światową scenę!

Piątek, 12 października 2018, 1:17
Aktualizacja: 1:19
Autor: MDvR
Świat: Polscy kajakarze podbili światową scenę!
Fot. użyczone
W kończącym się powoli sezonie kajakowym możemy śmiało powiedzieć, że to właśnie polski freestyle kajakowy podbił arenę międzynarodową. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki przyzwyczaili nas do faktu bycia w światowej czołówce i do zwycięstw w dużych imprezach, ale nigdy jeszcze nie zdobyli tak wiele w ciągu jednego sezonu. Reprezentanci Polski i Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry rozbili bank medali najważniejszych imprez we freestyle'u kajakowym w 2018 roku.

Trenujący na co dzień w Jeleniej Górze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki rozpoczęli sezon od startów we Francji. Oboje zwyciężyli w prestiżowych zawodach Makinito Contest. Tydzień później Zosia wygrała w Natural Games, a Tomek zdobył brąz. Dwa dni po sukcesie w jednym z największych w Europie festiwali sportów ekstremalnych oboje wystąpili w pierwszych zawodach Pucharu Świata w Sort (Hiszpania). Tomek zwyciężył wśród mężczyzn, Zosia zdobyła srebro.

W drugich zawodach Pucharu Świata w tym samym miejscu oboje zdobyli złoto zapisując się na kartach historii sportu. Zosia jest pierwszą polską zawodniczką, która w konkurencji kobiet odniosła triumf zarówno w pojedynczych zawodach Pucharu Świata, jak i w całej klasyfikacji generalnej. Tomasz Czaplicki zdobył Puchar Świta po raz drugi z rzędu. Podobnie jak w 2016 roku Tomek zajął pierwsze miejsca we wszystkich zawodach cyklu.

| - Dwa lata temu w Argentynie zdobyłam 2. miejsce w Pucharze Świata. Brakowało mi wtedy niewiele do złota. Podczas wszystkich zawodów pucharowych ciągle byłam tuż za Japonką Hitomi Takaku. Zmotywowało mnie to do jeszcze cięższej pracy i w tym roku spełniłam jedno z moim marzeń - zdobyłam Puchar Świata. Dodatkowo udało mi się wyprzedzić niedoścignioną do tej pory Hitomi. Najpierw w Makinito Contest i później w Pucharach - - mówi szczęśliwa Zofia Tuła.

Po wielkim sukcesie w najważniejszej imprezie pucharowej sezonu nasi kajakarze stanęli do rywalizacji o tytuły mistrzów Europy. Na torze kajakarstwa górskiego w Cunovie pod Bratysławą na Słowacji Zosia zdobyła 18 sierpnia brązowy medal. Tomek odniósł zwycięstwo i jako pierwszy Polak zdobył tytuł mistrza Europy we freestyle'u kajakowym.

Dwa tygodnie po mistrzostwach naszego kontynentu Zosia i Tomek obronili tytuły indywidualnych mistrzów Polski, a drużyna Karkonoskiego Klubu Kajakowego w składzie: Zofia Tuła, Jolanta Chara, Tomasz Czaplicki, Tadeusz Malek, Maciej Maciejewski i Marcin Chara wywalczyła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Na dodatek podczas tych mistrzostw rozegrano Kayak Cross, w którym zwycięstwo w konkurencji kobiet odniosła Zosia, a wśród mężczyzn Tomek.

W połowie września nasza złota para na zaproszenie organizatorów pojawiła się na Salt Kayak Festival w Katalonii, gdzie wywalczyła łącznie 4 medale. Zofia triumfowała we Freestyle'u Kajakowym oraz w Kayak Crossie. Tomasz zwyciężył we freestyle'u, a w Kayak Crossie zdobył brąz.

| - Sezon 2018 zapamiętam jako ten, w którym osiągnąłem jeden z dwóch najważniejszych celów w mojej karierze. Zdobyłem tytuł mistrza Europy, co cieszy mnie najbardziej ze wszystkich wyników w tym roku. Od lat na to ciężko pracowałem. Po poprzednich mistrzostwach, które odbyły się w Plattlingu czułem duży niedosyt. Wtedy zdobyłem srebro i choć było to dużym sukcesem, to moim marzeniem było złoto. Poczucie niedosytu od zawsze mnie motywowało, więc zaraz po tamtych zawodach wziąłem się do roboty by być gotowym do walki o tytuł mistrza w Bartysławie. Udało się, jest złoto! Teraz zamierzam poświęcić się przygotowaniom do przyszłorocznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Sort w Hiszpanii, gdzie w tym roku razem z Zosią zdobyliśmy Puchar Świata. Moim wielkim marzeniem jest zdobycie tytułu mistrza globu. Jeśli tego dokonam to będę mógł powiedzieć, że jestem sportowcem spełnionym. Droga do tytułu mistrza Europy i do zdobycia Pucharu Świata nie była łatwa, ale na jej końcu czuję, że było warto. Teraz trzeba uporządkować kwestie finansowe, pozyskać dodatkowych sponsorów i zaczynam drogę do Mistrzostw Świata - wyznaje Tomasz Czaplicki.

Sezon startów 2019 nasi kajakarze planują zainaugurować w USA podczas serii prestiżowych zawodów wchodzących w kalendarz tzw. Colorado Tour. Po startach w pięciu dużych imprezach amerykańskich, Zosia z Tomkiem powrócą do Europy, by doszlifować formę i wystartować w Mistrzostwach Świata, które odbędą się między 1 a 7 lipca w Hiszpanii. Potem oboje wezmą udział w serii imprez europejskich oraz w Mistrzostwach Polski. Podobnie, jak w sezonie 2018 najważniejsza impreza na świecie zbiegnie się w czasie z urodzinami naszego zawodnika.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
791
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group