Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6198
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polityczne dysputy w Laboratorium Karkonoskim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 10 września 2011, 8:51
Aktualizacja: Niedziela, 11 września 2011, 7:42
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Po zakończeniu cyklu Obserwatorium Karkonoskiego, który przez kilka lat przyciągał zainteresowanych do Biura Wystaw Artystycznych, kontynuacją przedsięwzięcia będzie Laboratorium Karkonoskie.

Na wczorajszej konferencji dotyczącej rozpoczęcia spotkań w ramach Laboratorium Karkonoskiego w siedzibie jeleniogórskiej Platformy Obywatelskiej gośćmi Andrzeja Więckowskiego byli kandydatka do Sejmu, a obecna zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry, Zofia Czernow, a także kandydat do Senatu Józef Pinior.

Laboratorium jest rozwinięciem spotkań w ramach Obserwatorium Karkonoskiego. O ile dotychczasowe spotkania miały charakter raczej postawy krytycznej i refleksyjnej wobec rzeczywistości, to Laboratorium dzięki uczestnictwu znanych samorządowców ma być imprezą polityczną.

- Jelenia Góra zawsze była symbolem silnego środowiska intelektualnego, artystycznego, a także uczelnianego i powinna rozwijać się jeszcze bardziej. Kultura europejska istnieje głównie w regionach i aby rozwinąć potencjał Jeleniej Góry musimy przede wszystkim walczyć o rozwój infrastruktury. Bardzo ważne jest też odbiurokratyzowanie dostępu do funduszy europejskich – powiedział Józef Pinior, kandydat do Senatu.

Zofia Czernow chciałaby w ciągu najbliższych czterech lat stworzyć w naszym mieście Uniwersytet Jeleniogórski i dzięki temu sprawić, aby miasto rozwijało się, a młodzież nie musiała wyjeżdżać np. do Wrocławia.

Już 15 września w Pałacu w Bukowcu odbędzie się pierwsza dyskusja w ramach Laboratorium Karkonoskiego. – Będziemy rozmawiać na temat „Kiedy Jelenia Góra przestanie oddalać się od świata”, czyli miejsce regionu karkonoskiego na mapie Europy. W tej debacie wezmą udział zarówno politycy, którzy decydują o przyszłości regionu, jak i obywatele, którzy nie tylko przyglądają się, ale też chcą mieć realny wpływ na zmiany – zapowiedział Andrzej Więckowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~redshift 10-09-2011 9:11
Przed wyborami zawsze robia sie tacy aktywni. Po wyborach znikaja i zajmuja kreceniem prywatnych interesow. Trzeba byc naprawde bardzo naiwnym, zeby dawac sie im nabierac.
~Gieronia 10-09-2011 9:17
Jeżeli Więckowski będzie zapraszał polityków i samorządowców, jeżeli udało mu się do tego sklonić Piniora, to zapowiada się ciekawa i być może skuteczna forma debaty politycznej.
~P. Andrzeju 10-09-2011 9:52
Oby nie robił Pan z tych spotkań kampanii wyborczej kandydatów swojej partii. Skutek będzie odwrotny od zamierzanego. Józef Pinior to postać tak dużego formatu, że nie potrzebuje pomocy w tym stylu.
~Gdański Lew 10-09-2011 10:57
No, Pinior to postać tak dużego formatu, że we Wrocławiu nikt go nie wybrał i musi przyjeżdżać do Jeleniej Góry w teczce Schetyny... A w ogóle, to co on ma wspólnego z Jelenią? Urodzony w Rybniku, całe życie we Wrocławiu z krótka przerwą na Nowy Jork i Brukselę... Ot, dostać się na ciemnej prowincji do Senatu i pasożytować w Warszawce - a Jelenia Góra? Jaka Jelenia Góra...
~Gdański Lew 10-09-2011 11:02
A tak w ogóle to pan Pinior ma dość ciekawe jak na "liberalno-konserwatywną" Platformę Obywatelską poglądy - za Wikipedią: "Na początku lat 90. był liderem trockistowskiego Socjalistycznego Ośrodka Politycznego. W drugiej połowie lat 90. należał do Unii Pracy.". Ale że z wiekiem człowiek mądrzeje, to i pan Pinior zorientował się, że poglądy można chwilowo zawiesić na kołku, skoro konfitury są gdzieś indziej...
~cytaty 10-09-2011 11:17
Uniwersytet Jeleniogórski! To jest to! W końcu są pod ręką "profesorowie" Kusiak, Gałka, Malczuk, Korzeniewski, a nawet Pinior, a jak trzeba będzie to i wybitny znawca oświaty i polityki społecznej Pan Paweł Domagała, no i kto tam jeszcze z naszych? Czemuż by i nie Zosia? Ech! Łza się w oku kręci! Wrócą chłopcy jak należy! Niechaj każda wierzy! Czekajcie! "Nowych" ludzi plemię pokaże nam, co to naród bez rodziny, a zresztą, jaki naród? Oczywiście europejski! Co to Polska bez historii i świat bez Boga. A potem - zaczniemy wszystko od nowa. W jaskiniach. Jeśli je znajdziemy.
~lidzia 10-09-2011 11:36
Dlaczego Pani Czernow się kompromituje! Jaki Uniwersytet Jeleniogórski? Dla kogo? W dobie niżu demograficznego - kiedy istniejące jeleniogórskie uczelnie nie mogą zapewnić naboru - wymyśleć coś tak bzdurnego, to rzeczywiście sztuka! Widać brak pomysłów na kampanię. Żenujące!
~!!! 10-09-2011 12:11
Prszę zmienić termin - 15.09. jest już sejmik turystyczny!!!
~do "lidzia" 10-09-2011 12:33
Kobieto, istniejące uczelnie, a zwłaszcza Kolegium Karkonoskie, to tragedia totalna i dlatego, oprócz niżu, nie ma ją odpowiednego naboru. To po prostu na płacz się zbiera, bo to w niczym nie przypomina szkoły wyższej, to jest straszne. I DLATEGO UNIWERSYTET JELENIOGORSKI!!! Bez obecnej "kadry".
~ 10-09-2011 12:50
Nie wiem, co tak naprawdę ma na myśli Pani Zofia ale biorąc pod uwagę położenie Jeleniej Góry,brak przemysłu- to myślę sobie czasem,że może to być bardzo trafiony pomysł na to miasto.Totalne przeobrażenie Jeleniej Góry powoli umierającej, w miasteczko uniwersyteckie,takie jak w Groningen w Holandii.Droga do takiego ideału daleka ,,jak stąd do księżyca,,ale nie byłoby lepiej mieć uliczek tętniących życiem, wypełnionych kawiarenek studentami z całej Polski, kin,klubów,niż święcące pustkami zaułki.W Holandii a szczególnie w Groningen głównym środkiem lokomocji jest rower -dlaczego nie tutaj?Możliwości są przeolbrzymie- pracy huk ale uważam,że to plan warty rozpatrzenia na długie lata,Ile budynków niszczeje?-możliwości lokalowe są.Ile osób może wynajmować mieszkania ?.Jeden pomysł a celny.cd.
~ 10-09-2011 13:27
cd.To bardzo rozległy proces ale chyba coś w końcu trzeba postanowić.Góry,które przy okazji będą tętniły życiem i w końcu znajdą swoje przeznaczenie.Mam pewność,że rozwój w tym kierunku - ale tylko pełną parą, uczyni nasze miasto cywilizowanym miejscem,miejscem znanym.Powiem,że to moje marzenie od lat aby Jelenia Góra znalazła swoje miejsce na ziemi,właśnie idąc w tym kierunku.Ten pomysł daje ogromne możliwości-kilka lat intensywnej pracy i zupełnie inny świat -żywy a nie martwy. I raczej nie profesorowie,o których piszecie wyżej.O nie!Jest wielu młodych zdolnych wykładowców,którzy podołają wyzwaniu. Powinien powstać taki projekt i wykorzystać możliwości unijne do cna.To jest jakaś szansa na wyjście z marazmu.
~iiii 10-09-2011 13:34
Debata ha ha ha. PO debatuje sama za sobą: Więckowski PO , Czernow PO, Pinior kandydat od senatu PO. Ciekawe czy sęę ze sobą wszyscy zgodzili?
~Trosa 10-09-2011 14:33
Aktywność raz na 4 lata albo na 2 przed wyborami zawsze. Środowiska intelektualne i twórcze raczej was nie poprą. Zresztą jak tak ostatnio byłem na imprezie zorganizowanej przez JCK, to zauważyłem,że w Jeleniej Górze co śmieszne i zarazem tragiczne środowisko intelektualne i twórcze, to garstka osób i do tego blokująca innych, a z drugiej strony nic od siebie ani światu zewnętrznemu,ani tym bardziej temu miastu nie dająca. Blokujcie się dalej, a Jelenia będzie oglądać festiwale szczudlarzy ziejących ogniem i będzie słuchać polityków, którzy pchają się do sejmu nie mając do tego kompetencji. Ja wiem,że w sejmie dużo jest takich ludzi, ale, to nie jest elita, to jest pseudo-elita. Wszystkich normalnych Obywateli Jeleniej Góry Serdecznie Pozdrawiam.
~Jeleni Ogór 10-09-2011 15:21
każdy byle nie po
~uniwerek 10-09-2011 15:31
chybiony pomysł i do tego odgrzewane kotlety!
~jedyny! 10-09-2011 15:32
Jedyny godny kandydat do Senatu to pan Zbigniew Ładziński. Bezpartyjny, mądry i szlachetny człowiek. Moja rodzina głosuje na pana Ładzińskiego.
~POLAK 10-09-2011 15:33
Tylko PO. Nie dlatego, że świetni, tylko dlatego, że najlepsi. Zastawcie się, przecież nie PiS. To by było straszne. Przypomnijcie sobie 2 lata PiSu. Napieralski? Tylko PO. Sł najlepsi.
~ 10-09-2011 15:33
DOLNOŚLĄZAK. Konferencja zapowiada sie interesujaco. Cenna iinicjatywa. W szczególności urzeka mnie miejsce, w którym się odbędzie. Trafny wybór. Przy okazji nadarzy się okazja podziwiania dzieła, ktore z ruin podnosi Dyrektor Doliny Palaców i Ogrodów oraz współtwórca Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej. Jedyny facet, ktory nie zajmuje się gadaniem, a może poszczycić sie konkretnym efektami pracy tworzonej pod jego kierunkiem.
~ 10-09-2011 16:03
/Trosa/Dlaczego więc, kiedy był po temu czas w kampanii samorządowej, tak bardzo upieraliście się,żeby poprzeć obecnego prezydenta.Większość waszych środowisk popierała te tzw.,,elity,,Było jasne,że jeżeli ten prezydent to i z-ca znany. Metoda łańcuszkowa była pewna jak księżyc na niebie jak i to,że nic się nie zmieni.Niektórzy uważają,że wystarczy bywać,być zapraszanym i wtedy nazywać się elitą-niestety.Bełkot i nawet nie zawsze dobrze opakowany.Czy w Jeleniej jest kafejka,kawiarnia gdzie spotykają się różne środowiska: twórcze,intelektualne?.Nie ma.Szkoda.Spotykają się we własnym gronie nie na rautach i spędach z urzędu.Mdli mnie od polityki i związanych z nią ,,elit,,.Na szczęście mam ugruntowane życie,żadnej przynależności do partii i gdziekolwiek bywam nie muszę z siebie robić trolla.
~jelgor 10-09-2011 18:07
Ciekawe w czym to PO najlepsze Panie POLAK? Cyyba wyłącznie w straszeniu PISem.
~POLAK 10-09-2011 22:20
Tylko PO. Nie dlatego, że świetni, tylko dlatego, że najlepsi. Zastawcie się, przecież nie PiS. To by było straszne. Przypomnijcie sobie 2 lata PiSu. Napieralski? Tylko PO. Sł najlepsi.
~O tak 11-09-2011 9:09
Pani Zofia odgrzewa tym uniwersytetem bardzo "stare kotlety" i nierwlane , które nigdy nie miały szans sie zpełnić a przy tym smaczku dodaje fakt, ze 10 lat temu sama tworzyła własnie Kolegium Kolegium Karkonoskie.
~Bezrobotny 11-09-2011 11:28
Czy ta kobieta wie co mówi.Raczej nie.Dwie sprawy.Mieszkania dla kadry profesorskiej.Kadra przynajmniej z habilitacją.Proponuję pani Czernow,która rozłozyła Anilux dobrze przeczytać ustawę o Szkolnictwie wyższym a później zabierać głos.Kolejny chory,paranoiczny pomysł.
~ja 11-09-2011 11:50
O Uniwersytecie Karkonoskim mówili od zawsze Rektorz KK, a raczej pani Malczuk, która nie wiedzieć dlaczego wypowiadała się zawsze na temat KK. To w końcu administratorka, a nie żaden naukowiec, chociaż uczy elementów prawa autorskiego !!! Juz sam ten fakt świadzcy o poziomie tej szkoły. Teraz, kiedy ta szkoła się "kurczy" i jaki jest nabór - widać na stronach internetowych poświęconych rekrutacji, nie cZas mówić o uniwersytecie, może warto się zastanowic na jaki cel przeznaczyć te wyremonowane obiekty. A jeśli rzeczywiście chce sie dokonać tan jakiejś rewolucji - to na pewno nie z tymi władzami - dwóch panów na emerytów w charakterze rektorów i część pozostałej kadry zarządzającej - czy to są ludzie, którzy stworzą jakieś perspektywy rozwoju tej uczelni ? Mieli na to ponad dziesięć lat !
~criss 12-09-2011 0:10
pomysł uniwersytetu nie jest nowy, ale jeśli od kilku lat we wrocku jest kilka uniwersytetów (ekonomiczny, przyrodniczy itp) to może jeden w JG też da się zrobić. Nie wiem czy jest jakiś sposób na przyciągnięcie młodych do miasta, które się starzeje, ale może to jest jakiś pomysł. Uczelnia powinna być jednak złożona z kilku naprawdę wyspecjalizowanych i potrzebnych na rynku kierunków, inaczej niż KK. Czy to możliwe, zobaczymy? Lokalne władze same nie dadzą rady. Może jak wybiorą Piniora, to będą szanse na skuteczny lobbing dla JG.
~bren 12-09-2011 16:55
Pomysł na uniwersytet jest starszy niż istnienie Kolegium K. Na forum były już wypowiedzi na ten temat - sprawy sanacji wszystkich szkół wyższych w jedną uczelnię - Uniwersytet Karkonoski. Przy tym potencjale jaki jest w Jeleniej Górze można już o nim myśleć. Na pewno już na starcie byłby lepszy niż w Olszynie, czy Rzeszowie, bo startował by z poziomu o wiele wyższego niż tamte. Miasto powinno przejąć tereny od Agencji Mienia Wojskowego, te między ul. Podchorążych a Zabobrzem na dalszą rozbudowę kampusu obecnego KK. Pod koniec lat 90. wojskowi z WOSR chcieli przekształcić swoją szkołę w cywilną. Trzeba z nimi porozmawiać, bo jakieś plany już były. Dobrze, że Pani Zofia powraca do dobrych pomysłów i bierze na siebie funkcję lidera w aspiracji Jeleniej Góry do uniwersytetu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group