Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 4688
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Politycy PiS o zmianach w oświacie i Wodniku

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 września 2016, 10:59
Aktualizacja: Piątek, 9 września 2016, 7:49
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W przerwie wtorkowej (6.09) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry radni Prawa i Sprawiedliwości przy wsparciu senatora Krzysztofa Mroza zwołali spotkanie z dziennikarzami, podczas którego poruszyli kwestie zmian w oświacie oraz ustawy o prawie wodnym.

Krzysztof Mróz zaznaczył, że nauczyciele nie mają powodu do obaw z powodu reformy oświaty, która nastąpi od 1 września 2017 roku. - Reformę rozpoczęliśmy już w tym roku, dając możliwość wyboru rodzicom 6-latków czy posłać je do szkoły. Ponad 77 procent rodziców dzieci w Jeleniej Górze postanowiło pozostawić dzieci w przedszkolach korzystając z reformy Prawa i Sprawiedliwości. Apele prezydenta Marcina Zawiły trafiły w próżnię, bo nikt tak dobrze nie wie, co jest dobre dla dzieci, jak ich rodzice – mówił senator podkreślając, że reforma była odpowiedzią na oczekiwania rodziców. - Apelujemy, aby pan prezydent nie straszył, tylko bardziej wsłuchiwał się w potrzeby mieszkańców naszego miasta – dodał senator.

Wiele się mówi, że kolejna reforma – likwidująca gimnazja – spowoduje zwolnienia nauczycieli. Nie zgadza się z tym poglądem przedstawiciel partii rządzącej. - My utrzymujemy system 12 lat nauki i czy to będzie 8 plus 4 czy 6 plus 3 plus 3, to daje nam 12. Natomiast jeżeli będą jakiekolwiek zwolnienia w szkołach, to nie będą one wynikały z żadnych reform, tylko z niżu demograficznego i wielu jeleniogórskich nauczycieli już straciło pracę lub pracuje w niepełnym wymiarze czasu – wyjaśnił Krzysztof Mróz deklarując, że w ciągu dwóch tygodni szczegóły reformy zostaną przedstawione.

Jednocześnie politycy PiS wypowiedzieli się na temat pisma prezesa spółki „Wodnik” do przewodniczącego Rady Miejskiej. - To pismo jest kuriozalne, oparte na plotkach, informacjach medialnych – mówił Krzysztof Mróz. - W swoim piśmie wspomina, że reforma prawa wodnego, nad którą trwają prace w rządzie może doprowadzić do podwyżki cen wody o 20 procent. Jestem zdziwiony tym pismem – kontynuował senator dodając, że kopie pisma otrzymał od przewodniczącego Wrotniewskiego podobnie jak posłanka Machałek i Czernow. - Rząd faktycznie pracuje nad zmianą prawa wodnego, a jest to wynik konieczności wdrożenia ramowej dyrektywy wodnej Unii Europejskiej, którą powinien wdrożyć już poprzedni rząd, a teraz mogą nas czekać olbrzymie kary – wyjaśniał były radny. - Jeżeli będą jakiekolwiek podwyżki cen wody, to będą one minimalne. Podwyżka o 20 procent to mówiąc wprost – to jest kłamstwo.

Kiedy zaczęły się protesty, lament prezesów spółek wodociągowych? W jednym momencie – kiedy rząd zapowiedział, że jednocześnie wprowadzi Urząd Regulujący Ceny Wody, tak jak mamy to w przypadku Urzędu Regulacji Energetyki. Dzisiaj mamy taką sytuację, że radni są ubezwłasnowolnieni: przychodzą prezesi spółek do prezydenta z cennikami wody, radni nie mają żadnej możliwości weryfikacji w praktyce. Chcemy wprowadzić urząd, który obiektywnie będzie realizował kontrolę i weryfikację kosztów dostarczania wody – tłumaczył Krzysztof Mróz podkreślając, że cena wody w każdej gminie w Polsce ma pokryć koszty jej dostarczania, a nie wszystkich kosztów spółek wodociągowych – dodał senator.

Nie może być tak, że prezes przeznacza kilka milionów złotych na jakieś pożyczki. Nie może być tak, że prezydent Marcin Zawiła co roku przyznaje premie prezesom spółki Wodnik, a mieszkańcy Jeleniej Góry mają za to wszystko płacić – mówił senator PiS, nazywając Urząd Regulacji Cen Wody batem na prezesów spółek wodociągowych.

Do pisma prezesa Jastrzębskiego odniósł się także radny Oliwer Kubicki. - To za prezesury pana Wojciecha Jastrzębskiego jeleniogórzanie odczuli największe w historii podwyżki cen wody. Pan prezes zamiast zajmować się komentowaniem artykułów prasowych niech się zajmie zarządzaniem spółką, poczyta raport Najwyższej Izby Kontroli. Jeżeli pan prezes ma tyle wolnego czasu, to chciałbym mu przekazać literaturę „fachową” - Wróżka i Mówią Gwiazdy. Z drugiej strony chciałbym zapytać, czy to nie jest tak, że wykorzystując niepotwierdzone informacje przygotowuje jeleniogórzan na kolejne podwyżki, bo to on i prezydent miasta odpowiadają za te drastyczne podwyżki – powiedział Oliwer Kubicki.

Z kolei Rafał Szymański chciał się przyjrzeć pożyczce dla spółki Tanie Mieszkanie i dowiedział się, że „Wodnik” zleca spółce Tanie Mieszkanie „jakieś prace”, ale prezesi obu spółek zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~rrrrrrrrrrrrrrr 8-09-2016 11:46
Będzie podwyżka, czy niet... . Pajace wodnikowe.
kazimierzp 8-09-2016 11:53
Dla mnie wypowiadają się chorzy na władzę pan Mróz i pan Kubicki którzy w życiu codziennym i praktycznym według mnie niczego nie osiągnęli. Ale są w partii władzy więc brylują...
~w_temacie 8-09-2016 12:06
Tu nie ma co dywagować i się przyglądać. Trzeba zarządzić szczegółową kontrolę, prezesa wziąć za d..sko i pociągnąć do odpowiedzialności, jeśli działa niezgodnie z prawem. Przy okazji przyjrzeć się działaniom ratusza w tej materii, bo coś tam jest nie tak. Co to znaczy "tajemnica przedsiębiorstwa" w przypadku spółki miejskiej, na którą łożą wszyscy podatnicy? Czas, aby wyborcy realnie poczuli, że ktoś działa w ich imieniu i ich interesie. Do roboty, Panie Senatorze, dostał Pan kredyt zaufania od mieszkańców.
~ 8-09-2016 12:14
Niestety niekompetencja zarządu "Wodnika"będzie dla mieszkańców wkrótce bardzo odczuwalna,firma jest traktowana jak prywatny folwark, pieniądze trwonione, brak słów jaki tu bałagan finansowy...żadna prywatna firma by sobie na takie defraudowanie i marnotrawstwo nie pozwoliła!!!,lansowanie się Pana prezesa za publiczne pieniądze to już kpina,ale zapewne na taką zabawę ma przyzwolenie bo przecież rączka rączkę....
~Protegowany. 8-09-2016 12:33
Panowie Kubicki i Prystrom w imieniu "Wspólnego Miasta" poparli kandydaturę Pana Wojciecha Jastrzębskiego na prezesa Spółki Wodnik. Pan Jastrzębski wygrał konkursu i został prezesem. Teraz prezes panu Kubickiemu się nie podoba. Inną sprawą jest cena wody w Jelonce, jedna z nawyższych w Polsce.
~SARBLE 8-09-2016 12:46
Pan Prezydent ma zawsze "dobre" pomysły, tak jak dyskryminacja pracowników obsługi w Oświacie z dużym stażem pracy, ponieważ oni mają obniżoną podstawę wynagrodzenia o dodatek stażowy. Wszelkie inne dodatki (o ile się zdarzają) liczone są od podstawy i są z tego tutułu niższe niż pracownika bez stażu, dlatego jak kiedyś duży staż pracy był nagrodą, tak teraz jest karą.
czlowiekpuszcza 8-09-2016 13:46
Kazmierzowip puszczają uszczelki, kolesie dostają po mało szlachetnej części ciała? A może ktoś z rodziny dostaje również? Pan i Pańscy kolesie ustawiają to miasto od lat. Na szczęście kolejne wybory samorządowe mocno to zmienią.
~w, jak wodnik 8-09-2016 13:50
Czyli, to przyprawa, będzie podwyżka, bo masło maślane mamy w marketach.
~? ! 8-09-2016 14:30
I co panowie z PiS-u nie słyszeliście co wasza partia chce zrobić z cenami wody w Polsce ? Przecież już ponad miesiąc czytałem w necie że ceny wody pójdą w góre . W zależności od ujęcia czy jest woda pozyskiwana ze zbiorników naziemnych takich jak sosnówka (cena 1.05 gr.) czy ze studni głębinowych (2.05 gr). Tyle trzeba odprowadzić do kasy rządu ! Chyba na 500 +
~r 8-09-2016 14:44
coś słyszałeś ty ,,se ,,uszy wywoskuj
~sumienie narodu 8-09-2016 14:47
Każde słowo pisiora należy wykreślić, bo jest kłamstwem. Czy senator, czy działacz lokalny - kłamią i oszukują - taki jest ich sposób na władzę w tym narodzie podatnym na oszustwo. Polacy się kochają w kiwaniu innych i sami się dają kiwać. A swoją drogą te ichniejsze - pożal się Boże - reformy, to kanał totalny. Nie dajmy się, bo wywalić pisiorni od władzy będzie prosto, to odkręcać burdel w szkole który chcą wprowadzić, to kolejna makabra dla dzieci. Poza tym trzeba poskromić kler, który coraz bezczelniej bierze co nie jego i zaczyna dyrygować kto może a kto nie . Przy tym wszystkim cena wody to mały pikuś. Każdy może sobie zaoszczędzić, wystarczy pokonać głupie nawyki przy myciu zębów, goleniu, myciu naczyń itp. Bo cena jest wynikiem rynku: każdy chce zarobić, nie tylko lokator.
~Wqrzony 8-09-2016 15:14
Może lepiej zajmijcie się zbòjeckim abonamentem jaki wodnik sobie ustanowił.
~W wodniku 8-09-2016 15:19
W WODNIKU jest bałagan, potrzeba tam głębokich zmian. Likwidacja gimnazjum pozwoli zwolnić ich Dyrektorów, Zastępców, Księgowe itp. W sumie nie mam pojęcia po co powoływano te szkoły.
~ 8-09-2016 17:29
O zmianach w oświacie się wypowiadają? To może niech Pan Mróz i Pan Kubicki jeśli im tak leży na sercu dobro nauczycieli pochodzą po szkołach i po wydziale edukacji i się zapytają, dlaczego dyrektorzy nie chcą wydawać zaświadczeń o przekształceniu umowy w mianowanie? Dobrze że choć jeden radny obiecał, że spyta w naszym i chyba też swoim imieniu. Ale to nie z PISU. Panowie znają się na oświacie? Któryś z tych panów pracował w szkole?
~pff 8-09-2016 18:17
Hehehehe, pocieszne mordki :D
~... 8-09-2016 18:31
Bzdura, że nikt nie straci pracy. Wygaszanie - likwidacja gimnazjów wiąże się ze zwolnieniami. Niestety....
~do 18:31 8-09-2016 18:43
liczba lat edukacji będzie tak sama , liczyć nie umiesz ? a jeśli przy okazji wyjdzie na jaw brak elastyczności i niekompetencja niektórych nauczycieli to nie dziwota że stracą pracę czyżbyś był jednym z nich ? bo na złodzieju czapka gore
THX1138 8-09-2016 19:03
@18:31 przy okazji tak wielkiej reformy edukacji, moglibyście ponaciskać żeby także wprowadzić 15 osobowe klasy nauczycieli więcej by miało pracę , mieliby łatwiej a jednocześnie dzieci by zyskały bo nauczyciel mógłby do każdego ucznia indywidualnie podejść, no ale po co ? przecież wam chodzi o to by napluć na Pis (nie we wszystkim się z tą partią zgadzam) oraz 8-letnią podstawówkę której powrotu chce większość obywateli prócz was garstki krzykaczy
~ 8-09-2016 19:45
Przepraszam, to nauczyciele mają naciskać na 15 osób w klasie? Przecież pieniądze na oświatę ustala rząd, minister i jego sluzby. Nie znają się w takim razie? Czy nie przemysleli tematu? Wywala na zbity pysk najmłodszych nauczycieli bo przecież nie tych jeszcze z peerelu. Ma PIS plan na jakieś kroki w sprawie wysyłania emerytów na zasłużony odpoczynek albo na podział na grupy klasowe, to niech to wreszcie poda.
~do Wyborcy 8-09-2016 19:54
Teraz będzie coraz gorzej, to już nie Tuska, a wina prezesa i ojca dyrektora!!! Mądry to zrozumie, a pisior obrazi.
~do 19:45 8-09-2016 20:36
no skoro mają czas i siłę naciskać na pozostanie gimnazjum to czemu nie ? bo rodzice zazwyczaj muszą ciężko zasuwać u prywaciarka 24/7 i to obydwoje w międzyczasie latać za żółtymi spodniami i różową koszulką dla dziecka bo nauczyciel nagle ma idiotyczną zachciewajkę by dzieci w czymś wystąpiły
~Pijak wody 8-09-2016 21:08
Coś jest na rzeczy z tymi podwyżkami bo jak podkreślił pan Mróz "Kiedy zaczęły się protesty, lament prezesów spółek wodociągowych?" to nie Wodnik sobie wymyślił tylko inne wodociągi też się obawiają podwyżek
~aaabbbccc 8-09-2016 22:28
Obniżcie ceny wody, bo zostały bezpodstawnie podwyższone. Jeszcze ten skur.. ma czelnosć mówić, że podwyższy ceny o 20%. Już fajfusie ci płacę ponad 40% więcej niż parę miesięcy temu przed twoją chorą podwyżką za to samo i jeszcze ci mało złodzieju złamany? Nie było najmniejszych podstaw do podwyższania cen i tak mamy jedne z najwyższych cen w kraju. Złodzieju, otwórz sobie własną firmę i na niej zarabiaj i podwyższaj sobie ceny - zobaczymy czy ludzie będą od ciebie kupować.
~oswiadczenia majatkowe na bip 9-09-2016 5:58
Dochody za rok 2015: W. Jastrzebski Prezes Wodnika - 160 tys (wzrost o 6 tys do 2014r) czlonek rady nadzorczej MPGK w Zgorzelcu - 25 tys (wzrost o 1 tys do 2014r) B. Chrebor sekretarz miasta JG - 138 tys (wzrost o 10 tys do 2014r) rada nadzorcza Wodnik - 16 tys (wzrost o 1,8 tys do 2014r) umowa zlecenie z KBW organizacja wyborow - 5 tys Jak widac wzrost wynagrodzen ww z nawiazka rekompensuje im podwyzki cen wody. Przy okazji M. Wojnarowski prezes upadajacego TBS za 2015: prezes TBS + czlonek rady w PGK w Wolowie - 128 tys (z czego grubo ponad 100 tys z TBS)
czlowiekpuszcza 9-09-2016 10:08
09-09-2016 05:58 | ~oswiadczenia majatkowe na bip | no pięknie....
~ 9-09-2016 10:09
No to okej. Od przyszłego roku nie będzie naboru do gimnazjum. W zespole szkół jest gimnazjum i liceum albo technikum. W gimnazjum pracuje nauczyciel dyplomowany od początku jego powstania. Przez ostatnią dekadę w ogóle nie pracował w liceum. No ale ma dyplomowanie. W liceum albo technikum w tym samym zespole pracuje kontraktowiec albo mianowany. Nie ma naboru do gimnazjum. Dyplomowany z gimnazjum bierze klasy licealne lub techników. Kontraktowiec i mianowany lecą. Bez względu na nabór i ilość dzieci w szkole. Proste jak drut:-S Oczywiście dla dobra uczniów
~PJJ 9-09-2016 11:58
PiS nie ma mo...lnego prawa krytykować kogokolwiek! Gdy przejmą władzę w JG obsadzą wszystkie stołki i podniosą sobie pensje trzykrotnie.
~lewosławny 9-09-2016 12:51
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzyk_(obraz)#/media/File:The_Scream.jpgLudziesązastraszeni! Widzą dużo ale boją się publikować .
~Timex 13-10-2016 17:07
Hmm jak to jest my ich wybieramy a oni nas "kroją" zamiast dla nas pracować to działają przeciw nam ot władza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group