Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8805
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Policjanci nagrywają z obawy przed szantażem

Środa, 13 lutego 2008, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Policjanci nagrywają z obawy przed szantażem
Fot. KMP
Kierowcy zatrzymani do kontroli drogowej, muszą uważać, co mówią. Powód? Patrole policyjne coraz częściej wyposażone są w urządzenia nagrywające. To sposób na zabezpieczenie się przed pomówieniem o wymuszenie łapówki. Metoda nie jest legalna.

To doniesienie ze środowego Dziennika. – Z dyktafonów korzystają przede wszystkim funkcjonariusze ruchu drogowego, gdzie o pomówienie przyjęcia łapówki jest najłatwiej – pisze gazeta.

W ten sposób stróże prawa bronią się przed zemstą kierowców, którzy święci nie są i straszą policję, że oskarżą ją o próbę wymuszenia łapówki. Żądają za to odstąpienia od czynności. Policjant, przeciwko któremu takie doniesienie wpłynie, ma sporo kłopotów. Dochodzenie przeciwko niemu wszczynane jest z marszu. A jeśli ma nagranie z przebiegu kontroli, czuje się pewniej i może udowodnić swoją niewinność.

Dziennik cytuje opinie z Internetowego Forum Policji, gdzie wielu policjantów – zachowując anonimowość – przyznaje, że ma dyktafony i używa ich podczas kontroli. Są przytaczane przykłady, kiedy nagranie okazało się skutecznym sposobem.

Oficjalnie sprawa „nie istnieje”, bo Wydział Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji (policja w policji) nie prowadził żadnego dochodzenia w tym kierunku. Posłowie sugerują, aby sprawę zalegalizować i zainstalować oficjalne rejestratory w radiowozach. Dzieje się tak, na przykład, w USA.

Zapytany przez Dziennik ekspert wyjaśnia, że nagrywanie na prywatny dyktafon przebiegu kontroli drogowej
zarówno z ukrycia, jak i jawnie jest bezprawne. Zgodnie z konstytucją policjant może bowiem zrobić tylko to, na co pozwalają mu przepisy prawa. Kontrola drogowa według prawa nie jest protokołowana, tak jak np. zeznania, przepisy nie pozwalają funkcjonariuszowi jej nagrywać. – Co innego kierowca. Jego obowiązuje zasada: co nie jest zabronione, jest dozwolone, kierowca może kontrolę nagrać – konkluduje gazeta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
412
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group