Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6331
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Policjanci nagrywają z obawy przed szantażem

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Środa, 13 lutego 2008, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: TEJO
Fot. KMP
Kierowcy zatrzymani do kontroli drogowej, muszą uważać, co mówią. Powód? Patrole policyjne coraz częściej wyposażone są w urządzenia nagrywające. To sposób na zabezpieczenie się przed pomówieniem o wymuszenie łapówki. Metoda nie jest legalna.

To doniesienie ze środowego Dziennika. – Z dyktafonów korzystają przede wszystkim funkcjonariusze ruchu drogowego, gdzie o pomówienie przyjęcia łapówki jest najłatwiej – pisze gazeta.

W ten sposób stróże prawa bronią się przed zemstą kierowców, którzy święci nie są i straszą policję, że oskarżą ją o próbę wymuszenia łapówki. Żądają za to odstąpienia od czynności. Policjant, przeciwko któremu takie doniesienie wpłynie, ma sporo kłopotów. Dochodzenie przeciwko niemu wszczynane jest z marszu. A jeśli ma nagranie z przebiegu kontroli, czuje się pewniej i może udowodnić swoją niewinność.

Dziennik cytuje opinie z Internetowego Forum Policji, gdzie wielu policjantów – zachowując anonimowość – przyznaje, że ma dyktafony i używa ich podczas kontroli. Są przytaczane przykłady, kiedy nagranie okazało się skutecznym sposobem.

Oficjalnie sprawa „nie istnieje”, bo Wydział Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji (policja w policji) nie prowadził żadnego dochodzenia w tym kierunku. Posłowie sugerują, aby sprawę zalegalizować i zainstalować oficjalne rejestratory w radiowozach. Dzieje się tak, na przykład, w USA.

Zapytany przez Dziennik ekspert wyjaśnia, że nagrywanie na prywatny dyktafon przebiegu kontroli drogowej
zarówno z ukrycia, jak i jawnie jest bezprawne. Zgodnie z konstytucją policjant może bowiem zrobić tylko to, na co pozwalają mu przepisy prawa. Kontrola drogowa według prawa nie jest protokołowana, tak jak np. zeznania, przepisy nie pozwalają funkcjonariuszowi jej nagrywać. – Co innego kierowca. Jego obowiązuje zasada: co nie jest zabronione, jest dozwolone, kierowca może kontrolę nagrać – konkluduje gazeta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ziobeerek 13-02-2008 16:23
Nagrywanie zaczęło się od góry, najpierw ministry, potem prokuratory, teraz policjanty, niedługo pewnie uczniaki i przedszkolaki
BoaPL 13-02-2008 20:11
Dlaczego nie umozliwiono tego do tej pory? Pozbyto by sie przecierz naciagaczy po obu stronach.
~gieroj 13-02-2008 20:23
A pomawianie Policjanta o wzięcie łapówki jest dozwolone ? Nie widze nic złego, że Policjant mnie nagrywa, skoro nić zabronionego nie mówie to czego miałbym sie bac ?. Za bezpodstawne pomówienie Policjanta powinno byc 2 lata więzienia, wtedy nie potrzebne były by dyktafony.
~Łowca byków 13-02-2008 21:46
O nagrywaniu należy powiadomić rozmówcę. Rozmówca wtedy zadecyduje o tym czy chce być nagrywany. W przeciwnym wypadku jest to przestępstwo. Na pewno dobrowolnie nie zgodziłbym się na nagrywanie rozmowy. Jak bym się dowiedział o takim nagraniu to policjant miałby sprawę sądową. Policjanci teraz będą pomawiani o jeszcze coś, mianowicie o nagrywanie bez zgody rozmówcy - hi hi hi.
~Pita 14-02-2008 4:36
Jak zwykle w polskim prawie poszkodowany nie ma żadnych praw ale za to winowajca zawsze jest niewinny, wszystko mu wolno i nie musi się tłumaczyć z niczego. W USA nawet gdy jejestrator wysiadł to sąd da wiarę policjantowi, bo z założenia policja ma pilnować prawa a próbę wzięcia łapówki trzeba mu udowodnić i tu dopiero niech sobie kierowca nagrywa.
~Niki 14-02-2008 4:39
Ludzie żyjemy we wspaniałym kraju wszystko co robi policjan jest nielegalne,a niech spróbują upomnieć się o podwyżki, albo zastrajkować, życzę wszystkim bezpieczeństwa na drogach i nie tylko
~koszerny 14-02-2008 8:28
Popieram pomysł policjantów, pozostaje zapytać, dlaczego nie mają oni takiego sprzętu z kamerami w każdym aucie, jak mają policjanci w USA? Każda kontrola byłaby nagrana, i nikt by nie miał wątpliwości w przypadku jakiś skarg, czy to z jednej czy drugiej strony...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group