Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 3499
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polak, Niemiec: dwaj bratanki

Wtorek, 3 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 3 października 2006, 11:16
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Polak, Niemiec: dwaj bratanki
Fot. Organizator
Piętnaście lat trwa współpraca I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego z Gimnazjum w Alfeld (Niemcy). Z okazji jubileuszu spotkały się dyrekcje oraz nauczyciele obu szkół.

– Ośmiu gości z Niemiec na czele z dyrektorem szkoły w Alfeld Andreasem Ungerem przyjechało w sobotę do naszego miasta, aby zaprezentować dotychczasowe efekty współpracy i ustalić program działań w przyszłości – poinformował Grzegorz Lustyk, zastępca dyrektora ZSO nr 1.

Archiwalne zdjęcia, filmy, eksponaty z wystaw i instalacji plastycznych, nagrania koncertów wzbudziły wspomnienia nauczycieli popularnego „Żeroma”, którzy nawiązali współpracę ze szkołami w Niemczech, wiele lat przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Przez piętnaście lat współpracy nawiązały się przyjaźnie między uczniami. Polacy gościli niemieckich gości w swoich domach. Niemcy rewanżowali się tym samym.
– To bardzo miły akcent naszego sąsiedztwa – podkreślają organizatorzy.

Niemcy w prezencie przywieźli komplet najbardziej aktualnych słowników ortograficznych i zasad gramatycznych języka naszych zachodnich sąsiadów. Dar trafił do biblioteki ZSO nr 1. Będą z niego mogli korzystać uczniowie i nauczyciele

Przedstawiciele obu szkół wzięli udział w warsztatach integracyjnych prowadzonych przez specjalistkę ds. międzynarodowych wymian młodzieży Euroregionu „Nysa” Anete Quint z Bad Muskau.
Nauczyciele otrzymali także stosowne porady na temat wymogów formalnych projektów ubiegających się o dofinansowanie ze środków europejskich.

Mniej formalnym, acz sympatycznym akcentem spotkania była wycieczka, którą w niedzielę niemieckim gościom zaproponował dyrektor ZSO nr 1 Paweł Domagała. Zwiedzono najciekawsze zakątki Kotliny Jeleniogórskiej.
W poniedziałek był spacer po centrum Jeleniej Góry.

Pedagodzy z „Żeroma” pojadą do Alfeld w kwietniu przyszłego roku. Planowana jest także wymiana uczniowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group