Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5550
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pół miasta na sprzedaż

Wiadomości: REGION
Środa, 11 lutego 2009, 7:42
Aktualizacja: 16:02
Autor: Ania
Fot. Ania
Urzędnicy ze Szklarskiej Poręby negocjują warunki najmu z dzierżawcami budynków wczasowych, którym wypowiedziano umowy dzierżawy. Większość budynków, gdy tylko miną okresy wypowiedzenia, zostanie sprzedana.

Wypowiedzenia zostały wręczone jeszcze w ubiegłym roku. Spotkały się wówczas z ogromnym oporem wszystkich dzierżawców, wywołały istną wojnę pod Szrenicą i w konsekwencji doprowadziły do referendum, które odbyło się 11 stycznia. Jego celem było odwołanie obecnego burmistrza i rady miasta. Inicjatorzy ponieśli jednak sromotną klęskę, bo mieszkańcy zlekceważyli ich zaangażowanie w sprawę i w większości nie przyszli zagłosować. W ten sposób opowiedzieli się za obecnymi burmistrzem Arkadiuszem Wichniakiem i jego ludźmi.

Burmistrz i rada miasta podtrzymali decyzje, które zapadły przed referendum, w związku z czym większość dzierżawców musi pogodzić się z tym, że po wygaśnięciu umowy ich budynki zostaną sprzedane. Alternatywą jest przystąpienie do przetargu, ale do tej pory, żaden z nich nie zadeklarował takiej woli. Większość stara się o odzyskanie wkładu, jaki wnieśli w wynajmowane od lat obiekty. Dotyczy to na przykład kliniki „Wzrok”, która w tej sprawie zwróciła się do urzędu miasta pod koniec 2008 roku. Nie wiedzą jeszcze, czy włodarze miasta uznają prawidłowość przedłożonej kalkulacji. Burmistrz zadeklarował jednak, że miasto odda dotychczasowym gospodarzom pieniądze, jakie wydali na miejskie nieruchomości.

Właściciele „Wzroku” przygotowują obecnie budynek, który jest własnością kliniki, do działalności medycznej, w dalszym ciągu podkreślają jednak, że nie podjęli ostatecznej decyzji dotyczącej pozostania w Szklarskiej Porębie.
– Na razie czekamy na odpowiedź z urzędu miasta, dotyczącą poniesionych przez nas wkładów w miejskie nieruchomości. Konkretnej decyzji jeszcze nie podjęliśmy, nie wykluczamy jednak, że zdecydujemy się na rozpoczęcie działalności w innym mieście, najprawdopodobniej w Karpaczu – mówi Krzysztof Giertuga, pełnomocnik zarządu Prestomax S.A.

Powodem wypowiedzenia dzierżawy dotychczasowym gospodarzom miejskich budynków był bardzo niski czynsz, jaki płacili od wielu lat. Urzędnicy argumentują, że od lat miasto traciło w ten sposób duże kwoty.
– Obiekty mają sporą wartość, ale dzierżawców kosztowały niewiele. Płacili za nie około 500 złotych miesięcznie. Wpływy do miejskiej kasy były bardzo niskie. Łatwo wyliczyć, że bardziej opłacalna jest sprzedaż budynków i odpowiednie ulokowanie otrzymanych pieniędzy. – mówi Zbigniew Brożek, zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby. – Z jednym z dzierżawców zawarliśmy umowę najmu na 20 lat, a użytkownik Muzeum Mineralogicznego chwilowo wstrzymał negocjacje, jesteśmy jednak skłonni zawrzeć ugodę. Pozostali dzierżawcy nie prowadzili negocjacji. W ciągu dwóch miesięcy ogłosimy przetarg na sprzedaż budynku Belweder Górski.
Władze Szklarskiej Poręby konsekwentnie realizują też zapowiedziane rok temu ostateczne uporządkowanie spraw własnościowych obiektów przejętych kiedyś od Funduszu Wczasów Pracowniczych.

Dzierżawca Muzeum Minerałów przyznaje, że zależy mu na ugodzie z urzędem miasta i podkreśla, że widzi dobrą wolę ze strony włodarzy Szklarskiej Poręby. Obecnie przygotowuje się do zawarcia umowy, która uwzględniałaby wszystkie jego potrzeby.
– Są to bardzo skomplikowane, szczegółowe warunki, które należy uwzględnić, aby obie strony były usatysfakcjonowane. Zależy mi na tym, żeby moje dzieci nie miały problemów z budynkami, kiedy ja nie będę już mógł wszystkiego pilnować – powiedział Grzegorz Sokołowski, właściciel Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie przy ulicy Kilińskiego 20.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Jim 11-02-2009 8:18
Wielcy biznesmeni dzierżawili pensjonaty za "śmieszne" pieniądze a burmistrz dobrał im się do d..y i efektem było referendum, Super że pan Molka i inni biznesmeni ponieśli klęskę....wielcy chlebodawcy..faktycznie starcza tylko na chleb...
HankaOdRumcajsa 11-02-2009 8:27
...porządek musi być...
~1111 11-02-2009 8:28
Klęska była PEWNA bo Kotecki tam łap maczał. Hihihihihihi. Gratulacje dla Burmistrza. (ale raz mnie się naraził i to bardzo) -ogólnie dobry z Niego rządzący.
~wie39 11-02-2009 9:17
najwyższy czas zrobic porządek z korupcją w um szklarska poręba.Odwołać taką radę i burmistrza na bruk.Zresztą po części to wina wyborców-na takich ludzi się nie głosuje-im się w głowach poprzewracało-zamiast służyć ludziom to myślą że ludzie winni służyć im.
~Shinjuku 11-02-2009 11:13
Korupcja?Chłopie! Nie będe sie wypowiadał , co działo sie za poprzedniej władzy. Jesli ktoś buduje w Szkl Porębie przychodnie i wychodzi z tego bank to prosze mi powiedzieć , co w tym mieście sie dzieje ,a co najwazniejsze, czy ktoś tych cwaniaków za ten bajzel , ktory narobili rozliczy? Gratuluję burmistrzowi, jak dla mnie decyzja b. dobra! W końcu , ktoś się za to wział, szacunek Panie Wichniak.
~marekzegarek 11-02-2009 12:49
Do człowierka o nicku \"wie39\" Chłopie, nie o...zuj sie w necie, tylko wal z tym, co wiesz, prosto do Prokuratury. Jak i ch zamkną to nie trzeba będzie w referendum prosić głupich wyborców żeby ich odwołali. Wtedy znów wszystko będzie jak trzeba... no nie?
~Jim 11-02-2009 14:07
Shinjuku pisze o dominecie. Potwierdzam.
~szklarskofan 11-02-2009 15:26
przez te kłótnie i swary nasza Szklarska tylko traci. Jako turysta często odwiedzający Szklarską odnoszę wrażenie że miasto znajduje się w letargu. Wszędzie czy to Swieradow czy Karpacz cos sie dzieje i inwestuje, a w pięknej Szklarskiej jakby zastój. Róbta coś bo czas ucieka.
~m.ł. 16-02-2009 16:14
Jak na razie burmistrz postanowił uzdrowić miejskie finanse rozwiązując umowy z długoletnimi dzierżawcami. Interesuje mnie skąd weźmie środki na refundacje poniesionych przez najemców nakładów. Może warto byłoby publicznie powiedzieć ile budżet miasta będzie kosztowała ta awantura (nieoficjalnie mówi się o milionach złotych?).Kryzys na rynku nieruchomości raczej nie sprzyja biznesowym planom władz miasta. A umiejętność gospodarowania komunalnym mieniem w Szklarskiej pozostawia wiele do życzenia. Przykładów aż nadto...
~Kristel 19-02-2009 11:11
500 zł -dobre sobie ,może by p.Brożek tak zweryfikował dane i podał prawdziwe informacje.Jak zwykle wszystko na swoje kopyto.Ładnie to tak kiedy urzędnicy kłamią i wprowadzają ludzi w błąd? Tak właśnie wygląda MIASTO Szklarska Poręba.
~ 19-02-2009 11:57
"Alternatywą jest przystąpienie do przetargu, ale do tej pory, żaden z nich nie zadeklarował takiej woli." Czy aby na pewno??? Z posiadanych przeze mnie informacji,wiem ,iż kilka osób określiło na piśmie swoje stanowisko w w/w sprawie o rozliczeniu tych domów i przygotowaniu do przetargu jak też wyraziło swą wolę udziału w nim. Nie podoba mi się polityka zakłamywania społeczeństwa.Żródła informacji są niekompetentne.
~inwestor 1-03-2009 21:22
mniam mniam, nareszcie znajdzie się miejsce dla lepiej płacących za unikalne miejsca w Polsce. Jak najbardziej - docenić wartość własnych obiektów! Słuszna decyzja władz.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group