Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3743
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pojechali po miliony dla Wodnika

Czwartek, 22 kwietnia 2010, 14:09
Aktualizacja: 14:11
Autor: Angela
Jelenia Góra: Pojechali po miliony dla Wodnika
Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik wskazuje rejony Jeleniej Góry, które już niebawem zostaną skanalizowane dzięki przyznanej dotacji
Fot. Angela
Delegacja z Jeleniej Góry, w tym m.in. Prezydent Marek Obrębalski i Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik, wyjechali dzisiaj do Warszawy, gdzie w siedzibie NFOŚ i GW ma zostać podpisana umowa o przyznaniu Wodnikowi ponad 60 mln zł dotacji. Pieniądze będą przeznaczone na kanalizację, modernizację wodociągów oraz II etap rozbudowy oczyszczalni ścieków.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zadanie pn.: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra" z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa I.

Całe zadanie opiewa na 120 mln złotych, z czego dofinansowanie z unii wyniesie 61 mln 800 tys. zł, 17 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta i pozostała kwota ze środków Wodnika. W ramach prac wykonane zostanie 50 km kanalizacji, 22 km wodociągów i modernizacja oczyszczalni ścieków.

- Po zrealizowaniu tego zadania Jelenia Góra, z wyjątkiem Jagniątkowa i Goduszyna, będzie w stu procentach skanalizowana – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik.

Skanalizowanie całego miasta potrwa do 2015 roku, do kiedy Polska zobowiązała się posiadać formę odprowadzania ścieków zapewnione w aglomeracjach ściekowych powyżej 15 tysięcy mieszkańców, do których należy Jelenia Góra. To pozwoli na podwyższenie standardu życia mieszkańców, ale i na uniknięcie kar, jakie Jelenia Góra musiałaby zapłacić, gdyby ta inwestycja nie została zrealizowana.

- Skanalizujemy te rejony miasta, które nie posiadają kanalizacji. Będzie to m.in. Sobieszów i ulice Chałpińskiego, Bronka Czecha i inne, w sumie około 12 km kolektorów sanitarnych. Inwestycje pojawią się również w Cieplicach w rejonie ulicy Zjednoczenia Narodowego. Prace będą prowadzone też na ulicach Karola Miarki i Osiedlu Pomorskim. Następnie zajmiemy się rejonem Osiedla Robotniczego, gdzie są bulwary nad Młynówką i może tam powstać bardzo ładny kawałek miasta oraz ulicą Rodzinną. Część środków zostanie wykorzystana na modernizację sieci wodociągowej oraz na II etap rozbudowy oczyszczalni ścieków.

Wodnik z rozpoczęciem inwestycji nie czekał do podpisania umowy. W minionym roku przy finansowaniu miasta i własnych środków wykonał natomiast prace projektowe za niemal 600 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group