Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 8495
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Poinformują w budynku z historią

Czwartek, 29 października 2009, 8:07
Aktualizacja: 8:12
Autor: Angela
REGION: Poinformują w budynku z historią
Fot. Angela
W Gryfowie Śląskim otwarto nową siedzibę Centrum Informacji Turystycznej Pogranicza Izerskiego. Są to przepięknie wyremontowane z funduszy unijnych historyczne pomieszczenia z zabytkowymi polichromiami. Koszt rewitalizacji budynku to 22 tys. euro.

Dotychczas gryfowskie centrum informacji turystycznej mieściło się w ratuszu, gdzie przyjmowało gości w godzinach pracy urzędu. Do swoje dyspozycji miało jednak o wiele mniejsze i mniej efektowne pomieszczenia. Dzięki wnioskowi na Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego w Gryfowie Śląskim w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013, Gryfów Śląski wraz z partnerskim czeskim miastem Raspenava pozyskał 22 tys. euro na remont nowej siedziby.

Budynek przy Rynku, gdzie będzie funkcjonowało nasze nowe centrum informacji turystycznej to kamienica należąca dawniej do możnego niemieckiego rodu Kruger, z którego jeden z przedstawicieli był w przeszłości posłem. Obiekt był kwaterunkiem dla znanych postaci: marszałka Helmut von Moltke, księcia Henryka, czy też nadburmistrza Odessy – mówił podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby placówki, Olgierd Poniżnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego.

– Po wojnie w budynku mieszkały trzy polskie rodziny, które w 1965 roku zostały wykwaterowane. Odtąd obiekt przez ponad 40 lat był zajmowany przez klub seniora. Przez lata pomieszczenia nie były remontowane. Teraz budynek jest po remoncie, jest piękny i mam nadzieję, że posłuży nam przez najbliższe lata – dodał O. Poniźnik.

Obecnie centrum informacji będzie otwarte także w soboty od 10.00- 14.00, a w sezonie turystycznym, również w niedziele. Szefową tej placówki będzie Agnieszka Muszka, inspektor ds. turystyki, promocji i współpracy międzynarodowej. Pomagać ją będą stażyści z powiatowego urzędu pracy. W placówce znajdzie się też galeria jednego obrazu, która da możliwość prezentacji artystom. Podczas uroczystego otwarcia placówki odsłonięto pierwszy obraz „Inwazja Ratusza” autorstwa znanego grafika, prof. Rafała Strenta, który ma gryfowskie korzenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
814
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group