Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 11187
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Poetycko w Książnicy Karkonoskiej

Czwartek, 8 stycznia 2009, 19:39
Aktualizacja: 20:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Poetycko w Książnicy Karkonoskiej
Fot. TEJO
Spotkaniem z poetką Ireną Hryniewicz–Chlebną rozpoczęły się tegoroczne spotkania Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, które odbywają się w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej.

JKL zrzesza mieszkańców stolicy Karkonoszy, którzy sami mogą się pochwalić pewnym dorobkiem literackim, a także są pasjonatami literatury i poezji. Dziś w taką właśnie atmosferę spotkania z bohaterką wieczoru wprowadziła Ewelina Marciniak, która kilkoma piosenkami z liryczno-melancholijnym tekstem podkreśliła wciąż jeszcze panujący świąteczny nastrój.

Irena Hryniewicz-Chlebna, jak powiedziała, mieszka w Jeleniej Górze do 1958 roku. Pracowała w różnych instytucjach. Dziś ma dużo wolnego czasu i sporo pisze. Swoje wiersze czytała sama autorka. Zabrzmiały one także w interpretacji Elżbiety Kotlarskiej oraz Barbary Pawłowicz.

W swojej twórczości pani Irena nawiązuje do różnych tematów lirycznych. Pojawiają się tam zestawienia miłych chwil życia powiązane ściśle z naturą, a także doświadczenia zaznanego zła – głównie w kontekście historycznym. Zebrani usłyszeli wiersz „Kuropaty”, w którym poetka przypomina prześladowania ludności w tej białoruskiej miejscowości dokonywane przez NKWD, a także nawiązuje do współczesnej dominacji filozofii totalnego zła. W wierszach I. Hryniewicz-Chlebnej nie brakuje też odniesień do Boga i kontekstów religijnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group