Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6444
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Podzielono pieniądze na remonty zabytków

Środa, 14 lutego 2018, 11:28
Autor: WAC
Region: Podzielono pieniądze na remonty zabytków
Fot. WAC
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło tegoroczną listę zabytków, których remonty otrzymały dofinansowanie z programu „Ochrona Zabytków”.

Celem ministerialnego programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. W gronie szczęśliwych właścicieli obiektów zabytkowych wymagających remontu z całej Polski, których wnioski zostały na tyle wysoko ocenione przez komisję konkursową, aby otrzymać dofinansowanie znalazło się kilku z powiatu jeleniogórskiego.

Najwięcej, bo 500 tysięcy złotych MKiDN przekaże na drugi etap remontu dachu oraz wykonanie remontu elewacji Kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szklarskiej Porębie – Dolnej. Kolejny etap prac przy zabezpieczeniu i renowacji przyziemia ruin zamku w Starej Kamienicy zyskał dofinansowanie w wysokości 350 tys. zł, zaś 50 tysięcy mniej ministerstwo przeznaczyło na prace konserwatorskie we wnętrzach Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie. Na konto Parafii św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze wpłynie 250 tys. zł. na konserwację dwóch kaplic grobowych. Dotacje po 200 tys. zł. zasilą remonty dachu Kościoła pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela oraz remont dachu wraz z kominami na budynku domu przy średniowiecznej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie

Niestety, jak co roku, dużo dłuższa jest lista remontów zabytków, który nie uzyskały dofinansowania. Są wśród nich między innymi: kolejny etap remontu dachu dawnego Kolegium Jezuickiego w Jelenie Górze, remont elewacji oraz drenaż opaskowy Kościoła pw. Św. Katarzyny w Rybnicy, remont elewacji budynku Jeleniogórskiego Centrum Kultury, konserwacja ołtarza głównego Kościoła pw. Trójcy Świętej w Podgórzynie, remont dachu oraz elewacji Kościoła pw. św. Barbary w Małej Kamienicy, prace konserwatorskie oraz remont dachu Kościoła pw. św. Marcina w Sosnówce oraz prace konserwatorskie przy organach w Kaplicy pw. św. Anny w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group